Politici opět obsazují křesla šéfů představenstev městských společností

  9:38aktualizováno  9:38
Nové vedení Plzně se zřejmě vrátilo ke zvyklosti, kdy nejvlivnější politici obsazovali křesla předsedů představenstev městských společností. Na post předsedy plzeňské teplárny se vrátil zástupce plzeňské ODS Roman Jurečko, představenstvo dopravních podniků povede šéf plzeňské ANO Roman Zarzycký.

Zástupce plzeňské ODS Roman Jurečko je opět předsedou představenstva plzeňské teplárny. | foto: archiv MF DNES

Je to návrat ke zvyklosti, kdy nejvlivnější plzeňští politici obsazovali křesla předsedů představenstev plzeňské teplárny a dopravních podniků. Po nástupu nového vedení města se zřejmě obnovila praxe, která skončila v roce 2014.

Tehdy se totiž vedení Plzně rozhodlo role šéfů představenstev svěřit generálním ředitelům firem. Nyní se do křesla předsedy představenstva teplárny vrátil vlivný zástupce plzeňské ODS Roman Jurečko.

Představenstvo dopravních podniků povede Roman Zarzycký, šéf ANO na úrovni města i Plzeňského kraje.

Předsedou představenstva Vodárny Plzeň zůstává náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS.

Šéfem představenstva Vědeckotechnického parku Plzeň bude Petr Chvojka. Toho navrhlo ANO, ale v minulém volebním období byl radním za Občany Patrioty.

Nejnovější změna týkající se představenstev městských společností ukončila několik let trvající sliby některých politiků, že prosadí, aby v představenstvech byli odborníci a politici seděli pouze v dozorčích radách.

Radnice nyní navíc zvýšila počet míst v představenstvech. U dopravních podniků a vodárny z pěti na šest a u vědeckotechnického parku ze tří na pět.

Opoziční zastupitel Pavel Bosák (Piráti) chtěl vědět, proč se to děje. „Protože je větší počet členů koalice? Je to správně?“ ptal se. Náměstek primátora pro strategické řízení městských firem Roman Zarzycký to v podstatě potvrdil.

„Dohodou koaličních partnerů byly definovány podmínky koaliční spolupráce,“ reagoval Zarzycký. Tvrdil, že právě na základě dohody jsou proto v představenstvech zastoupeni lidé navržení všemi koaličními stranami. „To znamená – zlepšujeme kontrolu nad městskými společnostmi,“ prohlásil.

Náměstek primátora Michal Vozobule z TOP 09 řekl, že rozšíření počtu členů představenstva vnímá i jako snahu udržet v nich lidi, jako je generální ředitel dopravních podniků Michal Kraus a u vodárny její bývalý generální ředitel Miloslav Vostrý.

„Ti tam zůstávají, protože mají v tom oboru velkou zkušenost a u dopravní podniků je navíc podmínka, aby v představenstvu byl držitel drážní licence,“ uvedl Vozobule. Nicméně připustil, že navýšení počtu členů představenstva vědeckotechnického parku je záležitost skutečně čistě politická.

V souvislosti s návratem Romana Jurečka (ODS) do pozice předsedy představenstva teplárny stojí za pozornost okolnosti, za kterých se funkce před více než čtyřmi roky sám vzdal.

Podle jeho slov souviselo jeho tehdejší rozhodnutí mimo jiné s tím, že ODS zažívala špatné časy, i s tím, že on dostával nálepku kmotra. „Má osoba je dneska tak kontroverzní, že bude, myslím, dobré, když si dám pauzu. Hodně jsem o tom přemýšlel. Mám pocit, že je dobré odcházet z vlastní vůle a ve vlastní režii,“ prohlásil v roce 2014 Jurečko.

Jurečko se postu šéfa teplárny před čtyřmi roky sám vzdal

Dnes má tedy zřejmě dojem, že se situace změnila a zamířil zpět.

Komunální politici v Plzni funkcemi v představenstvech zejména teplárny a dopravních podniků posilovali svůj vliv. V případě Plzeňské teplárenské je po jejím loňském spojení s Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) Daniela Křetínského postavení politiků v představenstvu ve vztahu k samotné společnosti slabší, než bývalo. Většina čtyř ze sedmi křesel v představenstvu totiž patří zástupcům EPH.

Za členství v představenstvech teplárny a dopravních podniků se zhruba osm roků vyplácí stejně vysoké odměny. U předsedů se jedná o zhruba 30 tisíc měsíčně, u řadových členů představenstev přibližně o polovinu méně. Odměny dosud nepobírali politici v uvolněných funkcích v samosprávě.

Nejčtenější

Někteří přijdou s rakovinou penisu pozdě, úd už se rozpadá, říká lékařka

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Nádory varlat jsou mnohem nebezpečnější než rakovina prostaty. Karcinom penisu je vysoce agresivní, proto se musí...

Nepohodlného svědka hodil do septiku, za vraždu dostal muž 28 let

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Krajský soud v Plzni poslal na 28 let do vězení Jaromíra Šmídka ze Sokolovska. Ten je obžalovaný, že loni v lednu hodil...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Bolelo mě, že se na něj zapomínalo, říká neteř upáleného dělníka

Pietní setkání k uctění památky Josefa Hlavatého, který se v roce 1969 upálil...

Josef Hlavatý, dělník plzeňského pivovaru, byl v lednu 1969 po studentovi Janu Palachovi druhým člověkem, který se v...

Hrošovského chce West Ham. Spekulace nekomentujeme, zní z Plzně

Patrik Hrošovský slaví gól Plzně na hřišti Realu Madrid v Lize mistrů.

Na jednoho z nejžádanějších fotbalistů české ligy se zaměřil tradiční klub z Premier League. West Ham United by rád...

Další z rubriky

Nemocnice musí zdravotníkům zaplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

Nová výjezdová stanice záchranné služby na šumavské Modravě.

Sušická nemocnice musí řidičům, záchranářům a zdravotním sestrám ze záchranné služby v Sušici a na Modravě proplatit...

Do znaku Plzně v katedrále ukryl autor z pomsty žida, zjistili restaurátoři

Restaurátoři a další odborníci diskutují nad městským znakem, který je umístěn...

Téměř 140 let skrývala freska v plzeňské katedrále svatého Bartoloměje na náměstí Republiky kuriozitu. Malíř do středu...

Nepohodlného svědka hodil do septiku, za vraždu dostal muž 28 let

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Krajský soud v Plzni poslal na 28 let do vězení Jaromíra Šmídka ze Sokolovska. Ten je obžalovaný, že loni v lednu hodil...

Najdete na iDNES.cz