Politici opět obsazují křesla šéfů představenstev městských společností

  9:38aktualizováno  9:38
Nové vedení Plzně se zřejmě vrátilo ke zvyklosti, kdy nejvlivnější politici obsazovali křesla předsedů představenstev městských společností. Na post předsedy plzeňské teplárny se vrátil zástupce plzeňské ODS Roman Jurečko, představenstvo dopravních podniků povede šéf plzeňské ANO Roman Zarzycký.

Zástupce plzeňské ODS Roman Jurečko je opět předsedou představenstva plzeňské teplárny. | foto: archiv MF DNES

Je to návrat ke zvyklosti, kdy nejvlivnější plzeňští politici obsazovali křesla předsedů představenstev plzeňské teplárny a dopravních podniků. Po nástupu nového vedení města se zřejmě obnovila praxe, která skončila v roce 2014.

Tehdy se totiž vedení Plzně rozhodlo role šéfů představenstev svěřit generálním ředitelům firem. Nyní se do křesla předsedy představenstva teplárny vrátil vlivný zástupce plzeňské ODS Roman Jurečko.

Představenstvo dopravních podniků povede Roman Zarzycký, šéf ANO na úrovni města i Plzeňského kraje.

Předsedou představenstva Vodárny Plzeň zůstává náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS.

Šéfem představenstva Vědeckotechnického parku Plzeň bude Petr Chvojka. Toho navrhlo ANO, ale v minulém volebním období byl radním za Občany Patrioty.

Nejnovější změna týkající se představenstev městských společností ukončila několik let trvající sliby některých politiků, že prosadí, aby v představenstvech byli odborníci a politici seděli pouze v dozorčích radách.

Radnice nyní navíc zvýšila počet míst v představenstvech. U dopravních podniků a vodárny z pěti na šest a u vědeckotechnického parku ze tří na pět.

Opoziční zastupitel Pavel Bosák (Piráti) chtěl vědět, proč se to děje. „Protože je větší počet členů koalice? Je to správně?“ ptal se. Náměstek primátora pro strategické řízení městských firem Roman Zarzycký to v podstatě potvrdil.

„Dohodou koaličních partnerů byly definovány podmínky koaliční spolupráce,“ reagoval Zarzycký. Tvrdil, že právě na základě dohody jsou proto v představenstvech zastoupeni lidé navržení všemi koaličními stranami. „To znamená – zlepšujeme kontrolu nad městskými společnostmi,“ prohlásil.

Náměstek primátora Michal Vozobule z TOP 09 řekl, že rozšíření počtu členů představenstva vnímá i jako snahu udržet v nich lidi, jako je generální ředitel dopravních podniků Michal Kraus a u vodárny její bývalý generální ředitel Miloslav Vostrý.

„Ti tam zůstávají, protože mají v tom oboru velkou zkušenost a u dopravní podniků je navíc podmínka, aby v představenstvu byl držitel drážní licence,“ uvedl Vozobule. Nicméně připustil, že navýšení počtu členů představenstva vědeckotechnického parku je záležitost skutečně čistě politická.

V souvislosti s návratem Romana Jurečka (ODS) do pozice předsedy představenstva teplárny stojí za pozornost okolnosti, za kterých se funkce před více než čtyřmi roky sám vzdal.

Podle jeho slov souviselo jeho tehdejší rozhodnutí mimo jiné s tím, že ODS zažívala špatné časy, i s tím, že on dostával nálepku kmotra. „Má osoba je dneska tak kontroverzní, že bude, myslím, dobré, když si dám pauzu. Hodně jsem o tom přemýšlel. Mám pocit, že je dobré odcházet z vlastní vůle a ve vlastní režii,“ prohlásil v roce 2014 Jurečko.

Jurečko se postu šéfa teplárny před čtyřmi roky sám vzdal

Dnes má tedy zřejmě dojem, že se situace změnila a zamířil zpět.

Komunální politici v Plzni funkcemi v představenstvech zejména teplárny a dopravních podniků posilovali svůj vliv. V případě Plzeňské teplárenské je po jejím loňském spojení s Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) Daniela Křetínského postavení politiků v představenstvu ve vztahu k samotné společnosti slabší, než bývalo. Většina čtyř ze sedmi křesel v představenstvu totiž patří zástupcům EPH.

Za členství v představenstvech teplárny a dopravních podniků se zhruba osm roků vyplácí stejně vysoké odměny. U předsedů se jedná o zhruba 30 tisíc měsíčně, u řadových členů představenstev přibližně o polovinu méně. Odměny dosud nepobírali politici v uvolněných funkcích v samosprávě.

Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Výbuch v Praze a mistr má trable. Co se děje s fotbalovou Plzní?

Trenér Plzně Pavel Vrba.

Těch pár hráčů v tom bylo úplně nevinně. Během žhavého utkání na Spartě se nesvlékli do dresu, nanejvýš kopali pár...

Teplice - Plzeň 2:1, další selhání mistra, hosté nevyužili mraky šancí

Tepličtí fotbalisté se radují z gólu proti Plzni, zleva střelec Jakub Hora,...

Plzeňští fotbalisté podruhé za sebou selhali. Po čtyřgólovém debaklu na Spartě nezvládli ani předehrávku 25. kola...

Plzeň platí za výtržnosti půl milionu a má dvě podmínky. Sparta 350 tisíc

Pohled na fanoušky Plzně, kteří během zápasu vyvolávali konflikty s domácími a...

Fotbalová Plzeň kvůli výtržnostem svých fanoušků ve víkendovém šlágru v Praze na Letné dostala pokutu půl milionu...

Slavia teď má luxusní pozici, ví Vrba. Svým hráčům měl co vyčítat

Zklamaný kouč Plzně Pavel Vrba.

Po debaklu na Spartě přišla další rána pro fotbalovou Plzeň. Mistr padl v Teplicích 1:2 a jeho šance na obhajobu titulu...

Další z rubriky

Padělky obrazů vynesly podvodníkům miliony, zaplatit mají stovky tisíc

Krajský soud v Plzni vynesl rozsudek nad šesticí lidí, kteří padělali obrazy a...

Krajský soud v Plzni uložil peněžité tresty šesti lidem, kteří padělali desítky obrazů a obchodovali s nimi. Gang...

Klatovská galerie představuje křehkou stránku kontroverzního Knížáka

Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech vystavuje díla kontroverzního...

Výtvarník a plzeňský rodák Milan Knížák je známý jako kontroverzní osobnost. Jeho výstavy většinou provázejí skandály a...

Okupanti obsadili Plzeň brzy ráno, většina lidí jela teprve do práce

Policisté Policejního komisařství Cheb a četníci na společném nástupu. Tito...

Němci 15. března 1939 převzali moc nad Plzní časně ráno. Většina lidí teprve mířila do práce. Stejně jako armáda měli...

Najdete na iDNES.cz