Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. září 2021 Matouš

Politici ve spolupráci s vědci hledají cesty, jak řešit bezdomovectví

  8:42
Větší pozornost než v minulosti věnují zástupci Plzně problematice bezdomovců a lidí ohrožených sociálním vyloučením. Radnice zadala sociologům Západočeské univerzity studii bezdomovectví, ze které má první výstupy, a chystá kroky, které mají pomoci bezdomovectví částečně řešit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Lidé bez střechy nad hlavou budou mít víc příležitostí se odrazit ode dna a svou situaci zlepšit. K tomu by mohla patřit i možnost získat práci a dostupnější bydlení.

Podle odhadu odborníků žije v Plzeňském kraji zhruba 1 100 bezdomovců a z nich přibližně polovina v Plzni. K analyzování jejich situace odborníci využili informace od desítek lidí, kteří byli v zimě v době velkých mrazů dočasně ubytováni v takzvaném evakuačním centru areálu DEPO2015.

Studie má pomoci najít průnik mezi pohledem veřejnosti, bezdomovců a zástupců města i neziskových organizací na možné kroky při řešení bezdomovectví.

Z šetření vyplynulo, že lidé bez domova navrhují jako řešení jejich problému například odchod do menšího města, zřízení ubytoven pro ně nebo zajištění práce od města i s možností využít obytnou buňku.

Zákaz pobytu i posílení sociálních služeb

Politici navrhují například zákaz pobytu po třech přestupcích, zákaz popíjení alkoholu na veřejnosti, zákon o domovském právu. Zároveň ale připouštějí posílení sociálních služeb, větší kapacitu azylových domů nebo zajištění práce pro bezdomovce.

Odborníci doporučují vznik azylových domů v kombinaci s nízkoprahovým centrem, denní centrum a noclehárnu pro ženy, podporu sociálního bydlení, navrhují zřídit vývařovny z přebytků jídla nebo zajistit lepší podmínky pro hygienu ve veřejném prostoru.

Upozorňují také, že je třeba změnit pohled na bezdomovectví - nemá být vnímáno jako bezpečnostní, ale především sociální problém. Doporučují také odpouštět části dluhů jako motivaci bezdomovců, aby zlepšili svou situaci.

Návrhy zpracovatelé studie ověřovali s veřejností a převedli do dotazníkového šetření. „Zjištění budeme prezentovat veřejnosti jak formou výsledné zprávy, tak formou výstavy i přednášek. Výsledky dotazníkového šetření mají být k dispozici na přelomu září a října. Navržená koncepce by měla být představena v listopadu,“ uvedl vedoucí katedry sociologie Filozofické fakulty ZČU Jan Váně.

Radní Plzně David Šlouf (ODS) prohlásil, že jedním z kroků, které s řešením bezdomovectví v Plzni souvisí, bude změna financování neziskových organizací, které lidem bez střechy nad hlavou pomáhají.

„Máme dílčí výsledky studie a podle nich už postupujeme. Víme, co je zapotřebí, tak jsme se do toho pustili. S jistotou můžu říct, že se stanou dvě zásadní věci. Zavedeme čtyřleté financování sociálních služeb od začátku příštího roku. Zástupci téměř všech neziskových organizací, se kterým jsme jednali, řekli že tohle by uvítali. Už se na tom pracuje,“ řekl David Šlouf.

Podle radních bude druhou zásadní záležitostí vznik nového odboru magistrátu. „Bude to odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování. Jedním z hlavních bodů jeho práce bude komplexní řešení bezdomovectví a spolupráce s neziskovými organizacemi, které se sociální problematice věnují,“ konstatoval. 

Místo, kde by bezdomovci přečkali mrazy

Zástupci radnice už nyní také jednají o krizovém místě, kde by bezdomovci mohli přečkat mrazivé dny. Takové místo letos na začátku roku město zřídilo poprvé a evidentně se to osvědčilo.

„Připravíme se, abychom to nemuseli honit na poslední chvíli jako poslední zimu,“ sdělil Šlouf.

Radní tvrdí, že město zároveň chystá vznik nízkoprahového denního centra. Město by přitom mohlo využít objekty sestavené z kontejnerů. Jednalo by se o podobné řešení jako v Praze nedaleko hlavního nádraží, kde provoz centra pro bezdomovce zajišťuje Naděje.

Michaela Stehlíková, ředitelka neziskové organizace Tady a teď, která pomáhá lidem ohroženým sociálním vyloučením, řekla, že přechod na systém čtyřletého financování neziskovému sektoru citelně pomůže.

„Je to průlom. Umožní nám to služby plánovat a rozvíjet dlouhodobě. Nebudeme pak muset řešit, jestli první tři měsíce v roce budeme mít na výplaty a půjčovat si od bank nebo příbuzných a kamarádů,“ vysvětlila.

Michaela Stehlíková je přesvědčena, že je nejvyšší čas řešit problematiku bezdomovectví v Plzni systémově a koncepčně. Na základě zkušeností s činností evakuačního centra v areálu DEPO2015 by pro chystané nízkoprahové zařízení doporučovala, aby byly co nejmírnější nároky na jeho možné klienty. Aby je mohly například využít partnerské páry nebo lidé se psy.

Ředitelka Tady a teď doufá, že ohlášený nový odbor magistrátu bude dobře spolupracovat a komunikovat s neziskovými organizacemi.

„U nově založeného odboru v roce 2021 bych očekávala partnerský přístup i odpovídající reakce na potřeby klientů nebo neziskových organizací. Ale i to, že odbor bude o svých potřebách informovat nás,“ konstatovala.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Svatava Štěrbová, Robin Šín, Jiří Valenta, Miroslav Kleisner, Ivana Mádlová, Marie Pošarová, Jan Dočekal, Martin Baxa, Josef Bernard

  • Nejčtenější

Boss Šádek prodává Viktorii. Investor by měl klub převzít do konce roku, tvrdí

Na tiskovou konferenci ke 110. výročí fotbalové Viktorie Plzeň dorazil v rozverné náladě. „Omlouvám se našim sponzorům,...

Hádka se Šádkem? Šlo nám o fotbal, problém spolu nemáme, říká Vrba

Vrátil se na místo, kde slavil své největší úspěchy. Jenže v trochu jiné pozici... Pavel Vrba musel v Plzni strávit...

Plzeň - Č. Budějovice 2:1, lídr otáčel, v závěru ho podržel brankář Staněk

K oslavě 110. výročí založení klubu a ve speciálních retro dresech vyběhli fotbalisté Viktorie Plzeň k duelu 8. kola...

S třicítkou v PSG. Ale k Messimu se česká gólmanka a youtuberka nepřiblíží

Premium Od srpna hraje za PSG. Na dresu nosí číslo 30. Má tu dvouletý kontrakt. A na svých sociálních sítích statisíce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fantastický Staněk zastavil bývalé parťáky. Od toho tam jsem, říká gólman

Kdyby propustil míč za záda, nejspíš by si žádnou kritiku nevyslechl. Jindřich Staněk ale ve složité situaci, navíc v...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Techmanii chybí peníze na provoz, Plzeňský kraj se ji pokusí udržet

Plzeňské science centrum v areálu Škodovky Techmanie má zhruba dva roky značné existenční potíže. Chybí jí peníze na...

S volbami do Sněmovny budou v Plzeňském kraji i tři místní referenda

Současně s volbami do Sněmovny se v Plzeňském kraji uskuteční 8. a 9. října také tři místní referenda. V Sušici na...

Plzeňský festival Finále otevře animovaný příběh z Afghánistánu

O zahájení 34. ročníku festivalu Finále Plzeň se 24. září postará animovaný film Moje slunce Mad. Příběh o lásce české...

Plzeňskou alej Kilometrovku čeká kácení a desetiletá postupná obnova

Postupnou obnovou projde známá plzeňská alej Kilometrovka, která spojuje levý břeh Mže u Kalikovského mlýna a...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...