Soud znovu a detailně zkoumá zákrok ozbrojeného policisty proti řidiči

  8:31aktualizováno  13:13
Okresní soud Plzeň-město dnes začal znovu projednávat zákrok zástupce velitele krajské policejní zásahové jednotky Vladimíra Slavotínka proti řidiči z Karlovarska. Věc vrátil k novému projednání odvolací soud s tím, aby soud nižší instance dopodrobna objasnil průběh incidentu.

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu. | foto: Petr Eret

Veřejnosti dobře známý případ se týká konfliktu mezi dvěma policisty v civilu a třiapadesátiletým řidičem J. V. z Karlovarska, který se odehrál v září 2017 v Plzni.

Dnes už bývalý zástupce velitele krajské policjení zásahové jendotky Vladimír Slavotínek tam tehdy zakročil proti řidiči superbu, který probliknul černý policejní mercedes, aby tak upozornil jeho šoféra, že provedl nebezpečný manévr.

Mercedes ale superba zablokoval a policisté šli k řidiči, Slavotínek měl při tom v ruce pistoli. Šofér také tvrdí, že ho tento policista fyzicky napadl a nadával mu.

V původním rozsudku soud konstatoval, že Slavotínek tehdy nespáchal trestný čin zneužití pravomoci, a případ předal jako možný přestupek ke kázeňskému řízení policii. Odvolací soud ale tento verdikt zrušil.

Během dnešního jednání chtěla soudkyně, aby poškozený řidič J. V. detailně popsal celý konflikt. Po několikasekundových sekvencích se v jednací síni postupně přehrával videozáznam incidentu, který pořídila kamera v jeho autě.

Soudkyně se při tom ptala na detaily incidentu. Zajímalo ji, co v ten který okamžik dělal obžalovaný i poškozený. V jednací síni zazněl i záznam telefonátu na linku 112 z mobilu poškozeného.

„Když mi obžalovaný začal nadávat, držel jsem telefon v pravé ruce. Měl jsem otevřené okénko, v autě jsem seděl připoutaný. Určitě tam byl fyzický kontakt přes okénko, dostal jsem pár úderů do levé části hlavy. Bylo to přes tvář. Účelem bylo mi vyrazit telefon, který jsem měl u pravého ucha,“ uvedl nyní u soudu řidič superbu.

Fotogalerie

Dále popsal, že i když byl stále připoutaný, sehnul se pro telefon, který spadl na podlahu před sedadlem spolujezdce.

„Když jsem byl ohnutý a sbíral telefon, obžalovaný na mě nedosáhl. Pak jsem se narovnal. Byl jsem znovu napaden, dostal jsem další úder, který mi telefon vyrazil na palubní desku. Když podruhé telefon vypadl, byl jsem chycen do kravaty, hlavu jsem měl mezi volantem a dveřmi, stále jsem byl připoutaný,“ dnes J. V.

Některé momenty ale popisoval v jiném sledu, než bylo zaznamenáno palubní kamerou. Například tvrdil, že když jej policista držel v kravatě, křičel: Pomoc! Pomoc!

„Ta intenzita držení mě překvapila, proto jsem volal o pomoc. Do kravaty jsem byl vzat po druhém vyražení telefonu,“ uvedl poškozený. Kamera ale zaznamenala nejdříve volání o pomoc a až pak byl vidět mobil dopadající na palubní desku.

Vyslýchaný šofér rozpory vysvětloval tím, že po roce a půl si už detaily nepamatuje.

Řidič problikl policisty v civilu, vytáhli na něj zbraň (5. 10. 2017)

Slavotínek dnes u soudu řekl, že s řidičem nebyl v žádném fyzickém kontaktu. „Domnívám se, že poprvé mu telefon vypadl, jak si lehal na sedačku. Když si pak šel kolega pro služební průkaz do auta, řidič v superbu si lehal, natahoval se ke kameře a odrážel se při tom od vnitřní strany karoserie vozu,“ uvedl Slavotínek.

Ten také už dříve uvedl, že se on i jeho kolega domnívali, že řidič může být pod vlivem návykových látek.

Slavotínek se hájí tím, že pistoli měl v ruce jako taktický prvek. „Než jsem k vozidlu došel, schoval jsem ji do pouzdra. Nemířil jsem na řidiče,“ tvrdí. 

„Obžalovaný nejprve řidiče J. V. označil slovy kur..., ty kur.... a dotazoval se jej, na koho blikal. Když řidič na jeho výzvu k vystoupení ihned nereagoval, fyzicky jej napadl. Rukou jej nejméně jednou udeřil do hlavy a ruky. Snažil se mu vyrazil z ruky mobil, což se mu také podařilo. Telefon spadl na podlahu vozidla a když se jej řidič snažil sebrat, chytil ho Slavotínek do takzvané kravaty a snažil se ho vytáhnout ven. Přitom mu vytrhl telefon z ruky a pohodil na přístrojovou desku,“ popsal již dříve žalobce Jiří Richtr.

Slavotínek se za vulgární slova omluvil, ale popírá, že by použil násilí. Za zneužití pravomoci úřední osoby mu hrozí až pět let vězení.

Generální inspekce bezpečnostních sborů, která se kauzou zabývala, dospěla k závěru, že druhý policista, který seděl na místě řidiče, se žádného trestného činu nedopustil.

Vysoce postavený policista byl zproštěn obžaloby (27. 9. 2018)

Autoři: ,

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeňský klub čeká na výsledky vyšetřování. Podle svědků boural Krmenčík

Plzeňský útočník Michael Krmenčík je rozmrzelý, neuspěl proti Bohemians.

Pražští policisté vyšetřují dopravní nehodu z pondělního rána, kdy řidič narazil do několika zaparkovaných aut. Poničil...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Kardinála Berana chtěla StB natočit při flirtování, dali mu afrodiziaka

Smutné výročí, kardinál Josef Beran zemřel před padesáti lety. Snímek je z...

Kardinála Josefa Berana věznili nacisté i komunisté. Plzeňského rodáka a uznávaného duchovního StB neustále sledovala,...

Další z rubriky

Opuštěné koleje z Plzně do Chrástu chce kraj využít pro šlapací drezínu

Vytrhávání kolejí na staré pražské trati mezi Plzní a Chrástem. Kolejiště se...

Plzeňský kraj chce zachovat část železniční trati z Plzně do Chrástu, která přestala fungovat po otevření tunelu v...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

Zničené obrubníky i dlažba. Náklaďáky na objížďce drtily nové chodníky

Auta, která kvůli nehodě u Přeštic jezdila přes Dolní Lukavici, poničila v obci...

Neobvyklou dohru má těžká dopravní nehoda, která se před týdnem stala na silnici mezi Přešticemi a Horní Lukavicí na...

Najdete na iDNES.cz