Ženu trefila zbloudilá kulka ze střelnice, policie případ odložila

  9:18aktualizováno  9:18
Policie odložila případ lékařky z Chotěšova na Plzeňsku, kterou letos v květnu zasáhl do nohy zbloudilý projektil z místní střelnice. Podle expertů se nepodařilo prokázat, že pocházel ze zbraní používaných na střelnici. Doktorka je ale opačného názoru a proti rozhodnutí se odvolala.

Starosta Chotěšova Daniel Koláček jednal s majitelkou střelnice o odkupu areálu. Částka je ale pro obec příliš vysoká. | foto: Petr Eret, MF DNES

Potíže se střelnicí podle místních trvají deset let. Stížnosti dříve podával například Karel Himmel, který bydlí naproti bezpečnostní bariéře asi 800 metrů vzdálené střelnice.

Projektily skončily na střeše, ve fasádě, ve dveřích dílny, jednou dokonce v obývacím pokoji. Policie ale všechny případy odložila kvůli nedostatku důkazů.

Tentokrát je výsledek zkoumání obdobný. Podle policejní mluvčí Ivany Jelínkové nedokázali balistici jednoznačně prokázat ani vyloučit, že by střela pocházela z jedné ze dvou zabavených zbraní.

U dalších sedmi zajištěných zbraní odborníci zjistili, že z nich daný projektil nepocházel. „Na základě znaleckých posudků nebyla zjištěna konkrétní zbraň, ze které se střílelo, a tudíž policistům nezbylo nic jiného, než věc odložit,“ dodala Jelínková.

Policie pozastavila činnost střelnice a stanovila opatření, která je potřeba učinit. Pokud podmínky majitelka nesplní, začne správní řízení o zrušení provozu objektu, který se nachází za obcí směrem na Stod.

Fotogalerie

Lékařka Jitka Klemperová, kterou střela zranila, je ze závěru vyšetřování udivená. „Překvapuje mě, že v dnešní době plné různých technických možností nelze dojít k jasnému verdiktu,“ zdůraznila.

Proti odložení případu už se odvolala. Střelnice podle názoru doktorky dlouhodobě ohrožuje zdraví a bezpečnost lidí v Chotěšově, jediným východiskem je místo definitivně zavřít.

Situaci opakovaně projednávali také tamější zastupitelé. Domluvili se, že problematické zařízení včetně pozemků obec odkoupí. Starosta Daniel Koláček se v létě setkal s Martinou Rajzrovou Burdovou, která střelnici vlastní. Požadovaná částka ovšem činila devět milionů korun. O jejím snížení nechtěla majitelka smlouvat.

„Z našeho pohledu je částka přemrštěná, tudíž jsme odkup neodhlasovali. Pokud by suma byla nižší, určitě bychom o záležitosti diskutovali,“ uvedl Koláček.

Klemperová má pro postup zastupitelů pochopení. Domnívá se, že obec by neměla s financemi plýtvat.

Majitelka nabídla areál střelnice za devět milionů

„Samozřejmě jsem jejich iniciativu uvítala. Na druhou stranu chápu, že se jim příčí na opravdu drahou alternativu přistupovat. Peníze by měly jít na jiné věci,“ uzavřela lékařka.

Rajzrová Burdová nezvedá telefony ani nereaguje na SMS. Podle zdrojů MF DNES připadá v úvahu, že pokud nenajde vhodného zájemce, nabídne střelnici realitní kanceláři. „Teď čekáme, jak se to celé vyvine. Bohužel jiné možnosti v současnosti nemáme,“ posteskl si starosta.

Poslední naději tak obyvatelé Chotěšova vkládají do ombudsmanky Anny Šabatové, kterou požádali v červenci o pomoc. Dokument podepsalo na 290 lidí, což je desetina občanů. Veřejnou ochránkyni práv žádají, aby se do věci vložila. V dopisu mimo jiné zmiňují, že objekt je nedostatečně zajištěný, což ohrožuje jejich zdraví a život.

Mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková konstatovala, že šetření ještě není u konce. „Čekáme na všechny potřebné podklady. Pokud vše dobře půjde, zprávu lze očekávat až v listopadu,“ řekla Hrazdílková.

Problémovou střelnici chce koupit obec a pak ji zavřít (30. 7. 2019)

  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Kometa si poradila s Plzní, Gulašova rekordní střelecká série skončila

Deset zápasů se vstřeleným gólem. Na této hodnotě se zastavila rekordní série útočníka Milana Gulaše. Hokejisté Komety...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Na Čapí hnízdo se premiéra neptejte, výhrůžky studentům prověří inspekce

Hejtmanství nechá prověřit incident spojený s návštěvou premiéra Andreje Babiše na plzeňské průmyslové škole...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Posvětili vznik průmyslové zóny a teď litují, bojí se přílivu cizinců

Zatímco v době ekonomické krize byly výrobní haly postavené na zelené louce požehnáním v boji s nezaměstnaností, dnes...

Radikální řešení zachránilo vzácné varhany, vrátil se jim původní zvuk

Jedinečným varhanám v Korandově sboru v Plzni osud během jejich téměř devadesátileté historie příliš nepřál. Nikdo je...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Za tragický výbuch skladu plynových lahví půjde podnikatel do vězení

Tachovský soud potrestal tříletým nepodmíněným trestem obchodníka s plynem Pavla Kovaříka. Před dvěma roky vybuchla...

Byt 3+1, Holýšov, 66m2
Byt 3+1, Holýšov, 66m2

Pod Makovým vrchem, Holýšov, okres Domažlice
12 500 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz