Okolí plzeňského nádraží se změní, přibudou kontejnerové domy i park

  10:11aktualizováno  10:11
V okolí podchodu k hlavnímu nádraží v Plzni se v příštím roce objeví několik takzvaných kontejnerových domů. Budou v nich například kavárna nebo informační centrum s menší vyhlídkou. Za nimi nechá město později vybudovat nový vstup do podchodu pod křižovatkou Americké třídy a Sirkové ulice.

Tak vypadá aktuální vize první etapy změn oblasti, kterou denně projdou tisíce lidí.

Předzvěstí výraznějších úprav bylo nedávné otevření části podchodu, který byl dlouhodobě nepřístupný v důsledku rekonstrukce železničních mostů a komunikací pod nimi.

Zástupci města už nechali uzavřené přístupy do podchodu od zastávky tramvají a ze Šumavské ulice, kde mohou lidé využít přechody pro chodce. Dnes už proto lze podzemím projít pouze mezi vstupy z Americké třídy a Mikulášské ulice.

Zástupci města dokončují projekty ke změnám nad zemí a developerská společnost Ameside spřádá plány na úpravy prostoru pod křižovatkou. Chce jej využít v souvislosti s projektem na vybudování nové čtvrti mezi Americkou třídou a Denisovým nábřežím.

„V říjnu předložíme zastupitelům návrh dohody s Ameside o pronájmu podchodu. Zatím je v hrubých rysech. Víme, kde bude nové vstupní místo do pochodu a jak přibližně bude vypadat výstup k dnešnímu Lidlu,“ vysvětlil náměstek primátora Pavel Šindelář.

Fotogalerie

Do znovu otevřeného podchodu dnes lidé v podstatě nemají důvod jít. Nic v něm není a proti trasám na povrchu nenabízí lepší variantu. Developer si ale myslí, že je možné mu vrátit smysl.

„Je to jedna z nejrušnějších křižovatek ve městě. Domnívám se, že pokud tam už prostor pod zemí je, byla by škoda jej nevyužít,“ prohlásil před časem zástupce Ameside Tomáš Jícha. Tvrdil, že v podchodu mají být obchody nebo služby, aby lidé měli motivaci tam zamířit. A cesta odtud má vést až k Denisovu nábřeží.

Nejdříve se má v okolí křižovatky změnit území před ústím průchodu k nádraží. „Začneme v příštím roce. Postupně tam chceme instalovat asi deset kontejnerových domů včetně infocentra s vyhlídkou,“ líčí Šindelář. Prostor dál ve směru ke křižovatce má zůstat zatím volný a plánují se v něm jenom zahradní úpravy.

Podle odhadů úpravy prostoru potrvají zhruba čtyři roky

Lidé z Útvaru koncepce s rozvoje (ÚKR) města nyní pracují také na projektech pro území od křižovatky směrem k Pařížské ulici. V dlouhodobějším plánu je totiž mimo jiné zarovnání území, kde vede k podchodu táhlý svah. Povrch by se tam měl zvednout na úroveň okolních silnic.

„A v místě by vznikl malý parčík,“ uvedl architekt ÚKR Jaroslav Holler. Již zpracovaná studie počítá například i s tím, že Šumavská ulice navazující na křižovatku už nebude pro osobní auta průjezdná. Úpravy bezprostředního okolí křižovatky v první fázi podle dosavadních odhadů zástupců města potrvají zhruba čtyři roky.

„V plánu je vysazení asi sedmdesáti stromů v oblasti. Podél silnice v Sirkové ulici chceme mít alej a chodník,“ konstatoval.

V dlouhodobějším výhledu je pak druhá fáze. Počítá s tím, že po zúžení Sirkové ulice bude možné znovu dostavět blok domů, který padl právě kvůli výstavbě široké silnice.

  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Kometa si poradila s Plzní, Gulašova rekordní střelecká série skončila

Deset zápasů se vstřeleným gólem. Na této hodnotě se zastavila rekordní série útočníka Milana Gulaše. Hokejisté Komety...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Na Čapí hnízdo se premiéra neptejte, výhrůžky studentům prověří inspekce

Hejtmanství nechá prověřit incident spojený s návštěvou premiéra Andreje Babiše na plzeňské průmyslové škole...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Mýval vylezl na lampu a nemohl dolů, na pomoc mu přijeli hasiči

Pomoc profesionálních hasičů potřeboval ráno v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku mýval. Medvídek se vyšplhal na lampu...

Studenti polepili sídlo krajských komunistů, stejně jako v roce 1989

Koncem listopadu 1989 se sebrali studenti medicíny a tajně polepili letáky někdejší sídlo krajského výboru KSČ na...

Posvětili vznik průmyslové zóny a teď litují, bojí se přílivu cizinců

Zatímco v době ekonomické krize byly výrobní haly postavené na zelené louce požehnáním v boji s nezaměstnaností, dnes...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Byt 3+1, Holýšov, 66m2
Byt 3+1, Holýšov, 66m2

Pod Makovým vrchem, Holýšov, okres Domažlice
12 500 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz