Pochod homosexuálů a leseb Plzní narušili odpůrci, rozehnali je policisté

  16:40aktualizováno  20:57
Zásah těžkooděnců v jednu chvíli zastavil průvod gayů a leseb Plzní. Akci krátce po jejím zahájení narušily desítky jejích odpůrců. Protože nedbali výzev policie, z trasy je museli vytlačit těžkooděnci. Zásah provázely nadávky, obešel se ale bez násilí.

Průvod s názvem Pilsen Pride vyrazil z Mlýnské strouhy krátce po 15. hodině. Ušel zhruba 300 metrů a jeho účastníci museli zastavit. V Dřevěné ulici jim totiž cestu zkřížilo zhruba 50 odpůrců akce.

Fotogalerie

Ti zablokovali silnici. Krátce na to je ale policie vyzvala, aby umožnili pokračování povolené akce. To se nestalo, proto mezi oba tábory napochodovali těžkooděnci a bez použití násilí odpůrce vytlačili. Zásah doprovázely nadávky a pokřikování, ale Duhový průvod mohl pokračovat.

Mezi odpůrci průvodu byli i lidé, kteří se sdružují kolem organizace nazvané Česká Plzeň. Podle jejích zakladatelů se jedná o „společnou iniciativu provlasteneckých stran, hnutí a spolků“. Ta vyzývala k odporu již předem na sociálních sítích. V sobotu pak její příznivci dorazili na místo průvodu s letáky a transparenty.

Naopak k příznivcům pochodu se připojili příznivci a členové politické strany Piráti, aby vyjádřili podporu za zrovnoprávnění LGBT komunity.

Průvod skončil kolem páté hodiny odpolední skončit v prostorách bývalé papírny. Žádné další narušení jej už ale nepotkalo.

Policisté po pochodu uvedli, že podezírají několik lidí z přestupku neuposlechnutí výzvy úřední osoby a bránění ve výkonu práva shromažďovacího.  

„Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod. V souvislosti s tím prověřujeme tři osoby. V průběhu bezpečnostního opatření jsme zadrželi  osobu, po které bylo vyhlášené celostátní pátrání. Jedná se o sedmadvacetiletého muže, na kterého byl vydaný příkaz k zatčení,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Duhový pochod prošel Plzní potřetí

Podle organizátorky Pilsen Pride a Duhového týdne Andrey Lukové se akce zúčastnilo zhruba 400 až 450 zejména mladých lidí. „Odezvu na akci máme letos vyšší, ale myslím si, že i protiodezva je vyšší. Zaznamenali jsme více haterů,“ řekla Luková.

Podle ní je společnost k problematice homosexuálů více otevřená. „Je slyšet více otevřenější názory jako buďme sví, buďme sami sebou, mluvme o problémech. Je ale také více slyšet strana, která stojí proti,“ domnívá se Luková. Podle ní by se duhové pochody měly konat také jinde než jen v Praze. „Bylo by dobré ukázat, že toto téma se netýká jen hlavního města, ale celé republiky či světa,“ dodala. Podle ní je například dobré diskutovat o návrhu, aby homosexuálové mohli uzavírat sňatky.

Sobotní Duhový pochod Pilsen Pride 2019 byl součástí akce nazvané Duhový týden v Plzni. Organizátoři pochod konali již potřetí.

Autoři: ,

Nejčtenější

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce 9. kola první ligy...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Ujčík: Takové zákroky nechci vidět! Ale Houdek je mladý, nedomyslel to

Viktor Ujčík

Sparťanský útočník Marek Kvapil bude chybět dva měsíce. Utržený prsní sval ovšem přímo nesouvisí s krosčekem Michala...

Skupina Kabát hrála pod širým nebem plzeňským fanouškům

Koncert rockové skupiny Kabát ve zcela zaplněném amfiteátru v Plzni - Lochotíně...

Rocková skupina Kabát zavítala v sobotu v rámci svého Po čertech velkýho turné do Plzně. Spolu se sedmnácti tisíci...

Další z rubriky

Čapí svéráz zvládl těžký start do života a cestou na jih vymetá ptačí šantány

Zvířecí záchranáři se zatajeným dechem sledují cestu čápa Arnošta do teplých...

Je to pohodář a životní dobrodruh. Čáp Arnošt z hnízda na Klatovsku se vylíhl uměle, protože jeho táta uhynul. Pak ho...

Kdyby byl zdravý, měl by jen otřes mozku. Útočník vinu za ochrnutí muže odmítá

Před Okresním soudem Plzeň-město stanuli Jakub Hlaváč (na snímku) a Daniel...

Plzeňský krajský soud začal řešit odvolání Jakuba Hlaváče, který má strávit ve vězení šest let a vyplatit 1,5 milionu...

Voda, která by mohla zásobovat vysychající Bolevák, musí projít úpravou

Experti posoudí kvalitu vody u čistírny odpadních vod v Plzni, která by mohla...

Experti posoudí kvalitu podzemní vody v oblasti u čistírny odpadních vod v Plzni. To bude zřejmě první krok na cestě k...

Muž nechal v autě bundu se 130 tisíci, po návratu ze servisu byly pryč

Ilustrační snímek

O sto třicet tisíc korun přišel muž, který dal vůz na opravu do autoservisu v Tachově. Na zadním sedadle nechal ležet...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz