Po menší operaci se pacienti vyspí v nemocniční posteli jen jednou

  14:21aktualizováno  14:21
Pacienti, které čeká menší operační zákrok v některé z krajských nemocnic na Plzeňsku, půjdou hned druhý den po ošetření domů. Nemocnice v Klatovech, Domažlicích, Stodu a Rokycanech totiž od září nabídnou režim takzvané jednodenní chirurgie.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Prozatím se nemocnice zaměří na nejběžnější výkony v chirurgii, ortopedii, gynekologii, očním a ušním lékařství. Jednodenní chirurgie je trend, o který má zájem více pacientů a začaly ho hradit také zdravotní pojišťovny," řekl krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek.

Kolik pacientů nemocnice ošetří

V Domažlické nemocnici zatím chtějí výkonům v jednodenní chirurgii věnovat až dva dny týdně, zpočátku předpokládají ošetření tří až pěti lidí týdně. "Uvidíme, jaký bude zájem ze strany pacientů a jak se tento způsob práce osvědčí," řekl  náměstek ředitelky domažlické nemocnice Petr Suastika s tím, že zatímco v zahraničí jsou na jednodenní péči lidé zvyklí, v Česku se k ní musí pacienti zatím vychovávat.
Klatovská nemocnice odhaduje, že zpočátku bude ošetřovat 10 až 12 pacientů měsíčně.
Nemocnice v Rokycanech a Stodu zatím nechtějí počty konkretizovat.

Jednodenní chirurgie snižuje riziko nemocničních nákaz a není pro špitály zcela nová. Lékaři v řadě případů už v tomto režimu pracovali - u operací mandlí, šedého zákalu či jednoduché kýly. Tyto případy se však dosud vedly jako hospitalizace.

Vhodní pacienti, kam patří lidé s minimem zdravotních potíží a ti, kterým mohou po propuštění z nemocnice pomáhat rodinní příslušníci, nejdříve podstoupí ambulantní předoperační vyšetření. Pak ve stanovený den nastoupí do nemocnice, kde prodělají zákrok. Pod dozorem personálu pak stráví jednu noc.

Pokud to ráno pooperační stav dovolí, odejde pacient do domácí péče. Nemocnice budou zpočátku volit nejméně problematické zákroky.

"Na chirurgii jsou to operace hemeroidů, křečových žil, jednoduché pupeční kýly, odstranění kovového materiálu, na ortopedii se jedná převážně o artroskopii kolenních kloubů a některé drobné zákroky. Na gynekologii jsou to konizace, operace spojené s odstraněním inkontinence, na ušním operace krčních a nosních mandlí a na očním je to šedý zákal," vyjmenoval náměstek ředitele Klatovské nemocnice Jaromír Vondrů.

Podotkl, že časem se počítá i s rozšířením na laparoskopické operace kýly či žlučníku.

Pojišťovny změkčily požadavky na jednodenní péči

Podle lékařů se nemocnice snažily o zavedení jednodenní chirurgie už delší dobu, ale dosud se střetávaly s nechutí pojišťoven. To se změnilo na konci roku 2010.  Jak upřesnil Jan Pokštefl z Klatovské nemocnice, pojišťovny nyní změkčily požadavky na jednodenní péči a už nepožadují speciální prostory a specializovaný personál.

Podle Pokštefla je rozšíření nabídky o jednodenní chirurgii dobrou přípravou nemocnic na financování takzvanou metodou DRG, tedy podle diagnózy, kterou ministerstvo zdravotnictví slibuje zavést už v příštím roce.

Podle Pokšteflova odhadu budou nemocnice motivovány k jednodenní péči tak, že za tento úspornější způsob léčení dostanou od pojišťoven víc peněz než za několikadenní hospitalizaci.

Autor:

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Ztište hudbu, vyzval partu muž. Po útoku náctiletého má trvalé následky

Ilustrační snímek

Policisté vypátrali sedmnáctiletého mladíka, který začátkem roku v jedné z plzeňských ulic zaútočil na kolemjdoucího...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Další z rubriky

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

Muflon zamotaný do pletiva dlouho bojoval o život, i přes pomoc uhynul

Muflona, který se zamotal do drátěné oplocenky, se nepodařilo zachránit.

Možná i několik dní trpěl muflon, který uvázl v drátěném plotě v polesí Zábělá v Plzni. Ještě živé zvíře našli houbaři,...

Fanoušci z Belgie řádili v ulicích Plzně, světlice pronesli i na stadion

Fanoušci belgického Royal Antverpy během pochodu Plzní házeli světlice a...

Fotbalová odveta 3. předkola Evropské ligy mezi plzeňskou Viktorií a celkem Royal Antverpy se neobešla bez výtržností....

Najdete na iDNES.cz