Ceny energií ani služeb velká města v kraji příliš zvyšovat nebudou

  8:01aktualizováno  8:01
Velká města v Plzeňském kraji neplánují letos výrazné zdražení energií a služeb, jejichž ceny mohou ovlivnit. Voda, teplo nebo jízdné v městské dopravě zůstane často stejné jako loni. Pokud se bude zdražovat, tak většinou o inflaci. Vyplývá to z informací, které MF DNES získala v pěti největších městech.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Dobrou zprávou pro obyvatele velkých měst je, že cena za svoz komunálního odpadu zůstane i v roce 2019 stejná, jakou platili loni. Výjimkou je Tachov. „Občan platil dosud za rok 750 korun, nově se cena pro rok 2019 snižuje na 500 korun,“ zmínil tachovský místostarosta Josef Horáček.

U dodávek tepla do domácností jsou rozptyly cen větší. Klatovský místostarosta Václav Chroust uvedl, že lidé za jeden gigajoule z městské teplárny letos zaplatí o 7,6 procenta více, než platili loni. Důvod zdražení teplárenská firma uvedla na svých webových stránkách.

„Zvyšují se ceny paliv a energií. Zejména kvůli výraznému navýšení ceny emisních povolenek jsme byli nuceni od 1. ledna 2019 přistoupit k nárůstu předběžných cen tepelné energie,“ vysvětluje vedení Klatovské teplárenské. Klatovy přitom už zdražovaly o sedm procent cenu tepla mezi roky 2017 a 2018.

V Domažlicích budou cenu tepla pro občany stanovovat až během ledna. V Tachově už vědí, že teplo podraží o čtyři koruny ze jeden GJ. 

V Rokycanech dodává teplo do bytů soukromá společnost Energie AG Teplo Rokycany. Tam cena zůstává stejná. Jednatel společnosti Aleš Hrnčál řekl, že dokonce uvažovali o snižování ceny.

„Plyn nakupujeme na dlouhou dobu dopředu, takže se nám jej podařilo získat pro rok 2019 ještě o něco levněji, než byla cena v roce 2018. Plánovali jsme proto zlevnění, změnu ceny jsme už měli přichystanou pro zákazníky. Ale v poslední době výrazně zdražila elektřina, kterou potřebujeme. Vyšlo nám, že co ušetříme na plynu, nově zaplatíme navíc za elektřinu. To je důvod, proč se letos nebude pro odběratele v Rokycanech měnit cena dodávaného tepla,“ vysvětlil Aleš Hrnčál. 

Stejnou cenu za teplo budou i nadále platit Plzeňané. „Vyplývá to z akcionářské dohody, že pro rok 2019 nebude Plzeňská teplárenská zdražovat, přestože průměr zdražení tepláren v republice je asi pět procent,“ řekla Petra Siegrová z Plzeňské teplárenské.

Cenu vody ovlivní nová DPH

Za metr kubický vody zaplatí obyvatelé velkých měst u největších zdražení asi o tři koruny více než nyní. To je případ Tachova. „Cena se navýší, pokud zůstane daň z přidané hodnoty na 15 procentech. Pokud DPH klesne na 10 procent, zůstane cena stejná jako v roce 2018,“ podotkl tachovský místostarosta Josef Horáček.

V Rokycanech, kde je cena vody ze sledovaných měst nejvyšší, lidé budou letos platit stejnou cenu jako loni. „Cena se nemění,“ uvedla mluvčí rokycanské radnice Aneta Benešová.

V Plzni voda zdraží o 2,6 procenta. Při přepočtu na koruny to znamená, že lidé za metr krychlový vody zaplatí o 2,44 koruny více než v loňském roce. Z detailních propočtů vyplývá, že samotné vodné v Plzni podraží o 3,94 procenta, stočné pak o půl procenta. 

Podle technického náměstka primátora města Plzně a předsedy představenstva společnosti Vodárna Plzeň Pavla Šindeláře je hlavním důvodem pro růst ceny vodného a stočného v Plzni zvýšení vstupních nákladů na úpravu pitné vody a odkanalizování vody odpadní.

„I přesto, že mzdy i další náklady spojené s naší činností rostou v Plzni rychlejším tempem, než představuje míra inflace vyjádřená přírůstkem poměrného ročního indexu spotřebitelských cen k 30. červnu 2018, podařilo se nám navýšení vodného a stočného udržet právě na hranici inflace i při zachování dobrého hospodářského výsledku,“ řekl Pavel Šindelář.

Vedení plzeňské radnice argumentuje tím, že průměrná čtyřčlenná rodina ročně spotřebuje zhruba 140 metrů krychlových pitné vody. Pokud i letos bude mít spotřebu stejnou, za vodu zaplatí ve srovnání s rokem 2018 více o 313,60 korun. Měsíčně to představuje nárůst asi o 26 korun. 

Města ponechají stejné i ceny jízdného MHD. Víc zaplatí v Plzni dospělí cestující za měsíční předplatné do Plzeňské karty. Zatímco loni je stál kupon s platností 28 až 31 dnů shodnou cenu 452 korun, letos bude za cenu 452 korun předplatné na 28 dnů. Za 29 dnů zaplatí 464 korun a například za 31 dnů nově 486 korun. Ceny půlročních a ročních předplatných se nemění. 

Autor:

Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Výbuch v Praze a mistr má trable. Co se děje s fotbalovou Plzní?

Trenér Plzně Pavel Vrba.

Těch pár hráčů v tom bylo úplně nevinně. Během žhavého utkání na Spartě se nesvlékli do dresu, nanejvýš kopali pár...

Teplice - Plzeň 2:1, další selhání mistra, hosté nevyužili mraky šancí

Tepličtí fotbalisté se radují z gólu proti Plzni, zleva střelec Jakub Hora,...

Plzeňští fotbalisté podruhé za sebou selhali. Po čtyřgólovém debaklu na Spartě nezvládli ani předehrávku 25. kola...

Plzeň platí za výtržnosti půl milionu a má dvě podmínky. Sparta 350 tisíc

Pohled na fanoušky Plzně, kteří během zápasu vyvolávali konflikty s domácími a...

Fotbalová Plzeň kvůli výtržnostem svých fanoušků ve víkendovém šlágru v Praze na Letné dostala pokutu půl milionu...

Slavia teď má luxusní pozici, ví Vrba. Svým hráčům měl co vyčítat

Zklamaný kouč Plzně Pavel Vrba.

Po debaklu na Spartě přišla další rána pro fotbalovou Plzeň. Mistr padl v Teplicích 1:2 a jeho šance na obhajobu titulu...

Další z rubriky

Místo pěstíren varny pervitinu, výrobci si pronajímají rodinné domy

Při razii na Plzeňsku a Domažlicku policisté společně s celníky odhalili osm...

Obří pěstírny konopí v bývalých zemědělských areálech, ve kterých většinou asijské gangy zazdívaly své zahradníky ve...

Klatovská galerie představuje křehkou stránku kontroverzního Knížáka

Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech vystavuje díla kontroverzního...

Výtvarník a plzeňský rodák Milan Knížák je známý jako kontroverzní osobnost. Jeho výstavy většinou provázejí skandály a...

Na Šumavě připadl prašan, Špičák pořádá tradiční Jízdu přes louži

Jízda přes velkou louži v šumavském lyžařském areálu Špičák.

Většina lyžařských areálů v Plzeňském kraji hlásí dobré sněhové podmínky pro lyžování, upravené jsou i běžecké stopy....

ZE ŽIVOTA: Je druhé dítě velká změna?
ZE ŽIVOTA: Je druhé dítě velká změna?

jak jste zvládli druhé dítě? Jak moc velká změna to je? A ruku na srdce,” lituje”někdo? Mám strach, sbych jednou nelitovala, ze jsem druhé dítě neměla, než měla…

Najdete na iDNES.cz