Ceny energií ani služeb velká města v kraji příliš zvyšovat nebudou

  8:01aktualizováno  8:01
Velká města v Plzeňském kraji neplánují letos výrazné zdražení energií a služeb, jejichž ceny mohou ovlivnit. Voda, teplo nebo jízdné v městské dopravě zůstane často stejné jako loni. Pokud se bude zdražovat, tak většinou o inflaci. Vyplývá to z informací, které MF DNES získala v pěti největších městech.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Dobrou zprávou pro obyvatele velkých měst je, že cena za svoz komunálního odpadu zůstane i v roce 2019 stejná, jakou platili loni. Výjimkou je Tachov. „Občan platil dosud za rok 750 korun, nově se cena pro rok 2019 snižuje na 500 korun,“ zmínil tachovský místostarosta Josef Horáček.

U dodávek tepla do domácností jsou rozptyly cen větší. Klatovský místostarosta Václav Chroust uvedl, že lidé za jeden gigajoule z městské teplárny letos zaplatí o 7,6 procenta více, než platili loni. Důvod zdražení teplárenská firma uvedla na svých webových stránkách.

„Zvyšují se ceny paliv a energií. Zejména kvůli výraznému navýšení ceny emisních povolenek jsme byli nuceni od 1. ledna 2019 přistoupit k nárůstu předběžných cen tepelné energie,“ vysvětluje vedení Klatovské teplárenské. Klatovy přitom už zdražovaly o sedm procent cenu tepla mezi roky 2017 a 2018.

V Domažlicích budou cenu tepla pro občany stanovovat až během ledna. V Tachově už vědí, že teplo podraží o čtyři koruny ze jeden GJ. 

V Rokycanech dodává teplo do bytů soukromá společnost Energie AG Teplo Rokycany. Tam cena zůstává stejná. Jednatel společnosti Aleš Hrnčál řekl, že dokonce uvažovali o snižování ceny.

„Plyn nakupujeme na dlouhou dobu dopředu, takže se nám jej podařilo získat pro rok 2019 ještě o něco levněji, než byla cena v roce 2018. Plánovali jsme proto zlevnění, změnu ceny jsme už měli přichystanou pro zákazníky. Ale v poslední době výrazně zdražila elektřina, kterou potřebujeme. Vyšlo nám, že co ušetříme na plynu, nově zaplatíme navíc za elektřinu. To je důvod, proč se letos nebude pro odběratele v Rokycanech měnit cena dodávaného tepla,“ vysvětlil Aleš Hrnčál. 

Stejnou cenu za teplo budou i nadále platit Plzeňané. „Vyplývá to z akcionářské dohody, že pro rok 2019 nebude Plzeňská teplárenská zdražovat, přestože průměr zdražení tepláren v republice je asi pět procent,“ řekla Petra Siegrová z Plzeňské teplárenské.

Cenu vody ovlivní nová DPH

Za metr kubický vody zaplatí obyvatelé velkých měst u největších zdražení asi o tři koruny více než nyní. To je případ Tachova. „Cena se navýší, pokud zůstane daň z přidané hodnoty na 15 procentech. Pokud DPH klesne na 10 procent, zůstane cena stejná jako v roce 2018,“ podotkl tachovský místostarosta Josef Horáček.

V Rokycanech, kde je cena vody ze sledovaných měst nejvyšší, lidé budou letos platit stejnou cenu jako loni. „Cena se nemění,“ uvedla mluvčí rokycanské radnice Aneta Benešová.

V Plzni voda zdraží o 2,6 procenta. Při přepočtu na koruny to znamená, že lidé za metr krychlový vody zaplatí o 2,44 koruny více než v loňském roce. Z detailních propočtů vyplývá, že samotné vodné v Plzni podraží o 3,94 procenta, stočné pak o půl procenta. 

Podle technického náměstka primátora města Plzně a předsedy představenstva společnosti Vodárna Plzeň Pavla Šindeláře je hlavním důvodem pro růst ceny vodného a stočného v Plzni zvýšení vstupních nákladů na úpravu pitné vody a odkanalizování vody odpadní.

„I přesto, že mzdy i další náklady spojené s naší činností rostou v Plzni rychlejším tempem, než představuje míra inflace vyjádřená přírůstkem poměrného ročního indexu spotřebitelských cen k 30. červnu 2018, podařilo se nám navýšení vodného a stočného udržet právě na hranici inflace i při zachování dobrého hospodářského výsledku,“ řekl Pavel Šindelář.

Vedení plzeňské radnice argumentuje tím, že průměrná čtyřčlenná rodina ročně spotřebuje zhruba 140 metrů krychlových pitné vody. Pokud i letos bude mít spotřebu stejnou, za vodu zaplatí ve srovnání s rokem 2018 více o 313,60 korun. Měsíčně to představuje nárůst asi o 26 korun. 

Města ponechají stejné i ceny jízdného MHD. Víc zaplatí v Plzni dospělí cestující za měsíční předplatné do Plzeňské karty. Zatímco loni je stál kupon s platností 28 až 31 dnů shodnou cenu 452 korun, letos bude za cenu 452 korun předplatné na 28 dnů. Za 29 dnů zaplatí 464 korun a například za 31 dnů nově 486 korun. Ceny půlročních a ročních předplatných se nemění. 

Autor:

Nejčtenější

Někteří přijdou s rakovinou penisu pozdě, úd už se rozpadá, říká lékařka

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Nádory varlat jsou mnohem nebezpečnější než rakovina prostaty. Karcinom penisu je vysoce agresivní, proto se musí...

Nepohodlného svědka hodil do septiku, za vraždu dostal muž 28 let

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Krajský soud v Plzni poslal na 28 let do vězení Jaromíra Šmídka ze Sokolovska. Ten je obžalovaný, že loni v lednu hodil...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Bolelo mě, že se na něj zapomínalo, říká neteř upáleného dělníka

Pietní setkání k uctění památky Josefa Hlavatého, který se v roce 1969 upálil...

Josef Hlavatý, dělník plzeňského pivovaru, byl v lednu 1969 po studentovi Janu Palachovi druhým člověkem, který se v...

Hrošovského chce West Ham. Spekulace nekomentujeme, zní z Plzně

Patrik Hrošovský slaví gól Plzně na hřišti Realu Madrid v Lize mistrů.

Na jednoho z nejžádanějších fotbalistů české ligy se zaměřil tradiční klub z Premier League. West Ham United by rád...

Další z rubriky

Železná Ruda chce vozit lyžaře skibusem, centrum by se zbavilo aut

Sněhová nadílka přilákala na Železnorudsko davy běžkařů. V neděli ale horská...

Vedení radnice v Železné Rudě na Klatovsku usiluje, aby po městě jezdil skibus. Ten by zdarma dopravoval lyžaře do...

Po rekonstrukci vznikne na zámku v Nečtinech malé wellness centrum

Zájem o ubytování na zámku v Nečtinech roste.  Západočeská univerzita v Plzni,...

Zámek Nečtiny na Plzeňsku čeká rozsáhlá rekonstrukce. V památkově chráněném objektu, který vlastní Západočeská...

Někteří přijdou s rakovinou penisu pozdě, úd už se rozpadá, říká lékařka

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Nádory varlat jsou mnohem nebezpečnější než rakovina prostaty. Karcinom penisu je vysoce agresivní, proto se musí...

Najdete na iDNES.cz