Ze čtyř oddělení sušické nemocnice zbyla jen poloviční interna

  8:29aktualizováno  8:29
Vedení nové městské společnosti Sušická nemocnice se bude muset finančně vypořádat s firmou Penta, která má v pronájmu toto zdravotnické zařízení. Protože je to ale finančně nevýhodné, společnost se rozhodla objekt opustit.

Sušická nemocnice | foto: Jitka Šrámková, MF DNES

Sušice se s Pentou dohodla na předběžném termínu převzetí nemocnice 1. srpna. Snahou vedení města je, aby v nemocnici po převzetí zůstala funkční lůžková interna.

„Penta to slíbila, ale zatím oddělení funguje v omezeném režimu se zhruba osmi lůžky v prostorách jednotky intenzivní péče,“ přiblížil radní města a jednatel nemocnice Pavel Hais (Piráti).

Ve zdravotnickém zařízení je nyní situace taková, že z původních čtyř lůžkových oddělení – gynekologie, dětského oddělení, chirurgie a interny zbyla jen lůžka následné péče a omezená interna. Operační sály po uzavření chirurgie začala používat soukromá firma WB Aesthetics pro plastickou chirurgii.

Podle Haise je důležitým cílem také finanční vypořádání, které bude na základě znaleckého posudku a inventur řešit zásoby a investice, které od roku 2015 měly dle smlouvy být zhruba 7,5 milionu korun.

„Pokud peníze nedohledáme, musí ze strany Penty dojít k finanční kompenzaci,“ uvedl Hais, který chce s Pentou jednat i o náhradě za porušení smlouvy, protože ta neobsahovala možnost, že se část prostor může pronajmout třetí straně, tedy soukromým plastickým chirurgům. 

A co nastane po 1. srpnu, pokud Penta provoz opravdu předá? V první chvíli se o nemocnici bude muset postarat město. Ulehčením podle Haise je, že Plzeňský kraj přislíbil finanční pomoc. Vedení města si přeje, aby nemocnici kraj později převzal.

Krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková sdělila, že kraj je ochotný nemocnici pomáhat. „Pokud město zváží, že je smysluplné oslovit kraj, bylo by to vhodné formou transparentní soutěže. V tuto chvíli je tedy velmi předčasné spekulovat o budoucnosti zařízení,“ sdělila Stárková.

S obnovou lůžkové chirurgie se nepočítá

Podle Haise je nepřekročitelné fungování lůžkové interny. „Nemůžeme připustit, už kvůli pacientům, aby byla nemocnice redukována pouze na LDN, jako je tomu například v Horažďovicích,“ podotkl.

Otázka, zda je vůbec nemocnice v regionu potřebná, je už podle Haise bezpředmětná. Během anabáze s Pentou prý lidé zjistili, že ji potřebují. „Protože nemocnice v Klatovech a Strakonicích nápor pacientů, které dříve ošetřovala sušická nemocnice, nestíhají,“ uvedl. „Navíc když tu nemocnice nebude, prodlouží se dojezdové časy záchranné služby, čímž se poruší zákon,“ dodal radní.

S tím, že by se obnovila lůžková chirurgie, ale nepočítá. „Podle realistického odhadu s ohledem na nedostatek lékařů i sester bychom se mohli bavit maximálně o tom, že v budoucnosti se tu bude praktikovat jednodenní chirurgie,“ sdělil Hais.

Právě jednodenní chirurgii slibovala i Penta, ale záměr skončil nezdarem. Namísto běžných chirurgů operační sály obsadili chirurgové plastičtí z již zmiňované firmy WB Aesthetics.

Podle Haise by město rádo, aby plastičtí chirurgové v nemocnici fungovali i po převzetí zdravotnického zařízení městem. „Operační sály by alespoň byly využité a z výnosu z pronájmu by se mohlo přispívat na péči, kterou chceme zachovat, tedy na lůžkovou internu a později možná na jednodenní chirurgii. Jednání jsou na začátku a debatujeme i o tom, jak efektivně sdílet personál v rámci provozu nemocnice,“ přiblížil Hais. 

Nejčtenější

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Další z rubriky

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Plán, jak zajistit vodu pro část Plzně. Napojit se na přehradu u Nýrska

Voda z nádrže Nýrsko na Klatovsku by v budoucnu mohla zásobovat některá města...

Vedení Plzeňského kraje se připravuje na období, kdy nedostatek vody bude zásadní problém. Nechalo si vypracovat...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz