Lidé ohrožují skvosty Šumavy, i přes zákaz plavou v ledovcových jezerech

  18:41aktualizováno  18:41
Šumavská jezera značně trpí tím, že se v nich někteří návštěvníci přes zákaz koupou. Jezera jsou ledovcového původu a jejich ekosystém je velmi citlivý. Nejkritičtější situace je v létě. Podle poznatků správy národního parku na chování turistů nejvíc doplácí Černé jezero, přitom za koupání v jezerech hrozí nemalé pokuty.

Černé jezero na Šumavě | foto:  Dan Materna, MAFRA

Plešné, Prášilské, Černé, Čertovo a jezero Laka patří mezi nejčastější cíle návštěvníků Šumavy. Plešné jezero navštíví ročně na 25 tisíc lidí, jezero Laka více než dvojnásobek a cestu k Prášilskému jezeru si ročně najde bezmála 70 tisíc návštěvníků.

Žádné z jezer není plavců ušetřeno. Jen na Plešném si málokdo troufne vlézt do vody, jelikož tam je stálá služba strážců parku.

„Asi nejhorší situace je v tomto ohledu na Černém jezeře, které si mnozí pletou s plovárnou,“ upozorňuje vedoucí Informační a strážní služby správy NP Šumava Adam Diviš.

Znečištění spojené s koupáním negativně ovlivňuje přírodní prostředí živočichů a rostlin, které tu žijí. „V ohrožení tak jsou i například šídlatky, vodní plavuně, které v Černém a Plešném jezeře mají u nás jedinou lokalitu výskytu,“ vysvětluje hydrobioložka Eva Zelenková.

Správci parku připomínají, že se šumavská jezera v minulých desetiletích musela vyrovnat s devastací, kterou pro ně znamenaly emise z uhelných elektráren. Ty život ve vodě zabíjely a jezera se z toho dodnes úplně nevzpamatovala.

„Byla desítky let vystavena kyselým dešťům. To mělo fatální vliv na život v nich. Vymizeli i velmi drobní živočichové, jako třeba buchanky a perloočky. Ty už ale v některých jezerech opět monitorujeme, takže cesta je dobrá. Je však nutné dodržovat omezení,“ dodává Eva Zelenková. Strážci NP proto po celé léto posilují dohled u všech šumavských jezer. 

Šumavská ledovcová jezera

Zvýšenou pozornost ovšem budou věnovat i dalším oblastem, kde se turistický ruch může při nerespektování pravidel dostávat do konfliktu s ochranou přírody a s ní spojenými zákazy vstupu.

„Královský hvozd s Jezerní horou je nejzápadnějším územím Šumavy, kde ještě přežívá populace tetřeva hlušce. Nemá to tady ale jednoduché, protože je to izolované prostředí, navíc s velmi drsným klimatem. A pohyb veřejnosti v místech, kde nacházejí klid, jim život dále ztěžuje,“ vysvětluje Ivo Procházka z CHKO Šumava.

Strážci šumavského národního parku se chtějí zaměřovat také na rybáře na pravém břehu vodní nádrže Lipno. Zde totiž platí omezující pravidla pro rybaření a někteří přitom nerespektují omezení, která zde platí a jsou uvedená i v pravidlech pro rybaření a s ním spojeným tábořením.

Správa parku připravuje kontroly

Zástupci správy parku upozorňují, že na pravém břehu Lipna se nacházejí jedinečné chráněné biotopy, kterými jsou vegetace vysokých ostřic, mechová slatiniště, rašeliniště, jasanovo-olšové luhy nebo podmáčené smrčiny.

„Žije zde například zvláště chráněný tetřívek obecný, orel mořský, chřástal polní, pohybuje se zde los evropský. Všechny tyto druhy jsou velmi citlivé na rušení a pro jejich přežití je důležité, zachovat jim dostatek životního prostoru a klidu,“ říká vedoucí CHKO Šumava Silvie Havlátková.

Správa parku oznámila, že připravuje kontroly zaměřené na nelegální táboření, rozdělávání ohňů a vjezdy motorových vozidel. Bude při nich spolupracovat s policií a rybářskou stráží. V těchto případech hrozí pokuty na místě až do výše deseti tisíc korun. Pokud se prohřešek řeší ve správním řízení, může se pokuta vyšplhat až na desetinásobek.

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Ztište hudbu, vyzval partu muž. Po útoku náctiletého má trvalé následky

Ilustrační snímek

Policisté vypátrali sedmnáctiletého mladíka, který začátkem roku v jedné z plzeňských ulic zaútočil na kolemjdoucího...

Plzeň - Slovácko 0:2, průšvih vicemistra, hosté mají další cenný skalp

Hráči Slovácka se radují z vítězství nad Plzní.

Fotbalisté Slovácka si po Spartě vyšlápli na dalšího favorita, trápící se Plzeň zdolali na jejím stadionu 2:0 díky...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Oblohu v noci rozzářilo na 15 tisíc blesků, aktivní byly hlavně na Plzeňsku

Bouřka nad Plzní (11. srpna 2019)

Přes Česko se v noci na pondělí přehnaly bouřky, na mnoha místech byla k vidění světelná smršť v podobě blesků. „Na...

Další z rubriky

Řidič ve vysoké rychlosti sjížděl k benzince, vůz zapíchl do nádrže

Nehoda osobního vozidla na dálnici D5 u Rokycan. Řidič sjížděl k čerpací...

V retenční nádrži u dálnice D5 nedaleko Rokycan skončilo ve středu večer osobní auto. Podle policie šofér sjížděl k...

Opilec strhl vlajku ze střeženého pomníku, několik dní si toho nikdo nevšiml

Z pomníku zmizela vlajka, opilý mladík dokázal přelstít kamerový systém.

Přestože je pomník Díky, Ameriko! nejstřeženějším místem v Plzni, dvacetiletému muži se podařilo z něj bez povšimnutí...

Plzeňský magistrát rozjede nový systém pro zájemce o nájemní bydlení

Ilustrační snímek

Výraznou změnu v systému přidělování městských bytů připravuje plzeňský magistrát. Nová pravidla by měla otevřít víc...

Najdete na iDNES.cz