Lidé ohrožují skvosty Šumavy, i přes zákaz plavou v ledovcových jezerech

  18:41aktualizováno  18:41
Šumavská jezera značně trpí tím, že se v nich někteří návštěvníci přes zákaz koupou. Jezera jsou ledovcového původu a jejich ekosystém je velmi citlivý. Nejkritičtější situace je v létě. Podle poznatků správy národního parku na chování turistů nejvíc doplácí Černé jezero, přitom za koupání v jezerech hrozí nemalé pokuty.

Černé jezero na Šumavě | foto:  Dan Materna, MAFRA

Plešné, Prášilské, Černé, Čertovo a jezero Laka patří mezi nejčastější cíle návštěvníků Šumavy. Plešné jezero navštíví ročně na 25 tisíc lidí, jezero Laka více než dvojnásobek a cestu k Prášilskému jezeru si ročně najde bezmála 70 tisíc návštěvníků.

Žádné z jezer není plavců ušetřeno. Jen na Plešném si málokdo troufne vlézt do vody, jelikož tam je stálá služba strážců parku.

„Asi nejhorší situace je v tomto ohledu na Černém jezeře, které si mnozí pletou s plovárnou,“ upozorňuje vedoucí Informační a strážní služby správy NP Šumava Adam Diviš.

Znečištění spojené s koupáním negativně ovlivňuje přírodní prostředí živočichů a rostlin, které tu žijí. „V ohrožení tak jsou i například šídlatky, vodní plavuně, které v Černém a Plešném jezeře mají u nás jedinou lokalitu výskytu,“ vysvětluje hydrobioložka Eva Zelenková.

Správci parku připomínají, že se šumavská jezera v minulých desetiletích musela vyrovnat s devastací, kterou pro ně znamenaly emise z uhelných elektráren. Ty život ve vodě zabíjely a jezera se z toho dodnes úplně nevzpamatovala.

„Byla desítky let vystavena kyselým dešťům. To mělo fatální vliv na život v nich. Vymizeli i velmi drobní živočichové, jako třeba buchanky a perloočky. Ty už ale v některých jezerech opět monitorujeme, takže cesta je dobrá. Je však nutné dodržovat omezení,“ dodává Eva Zelenková. Strážci NP proto po celé léto posilují dohled u všech šumavských jezer. 

Šumavská ledovcová jezera

Zvýšenou pozornost ovšem budou věnovat i dalším oblastem, kde se turistický ruch může při nerespektování pravidel dostávat do konfliktu s ochranou přírody a s ní spojenými zákazy vstupu.

„Královský hvozd s Jezerní horou je nejzápadnějším územím Šumavy, kde ještě přežívá populace tetřeva hlušce. Nemá to tady ale jednoduché, protože je to izolované prostředí, navíc s velmi drsným klimatem. A pohyb veřejnosti v místech, kde nacházejí klid, jim život dále ztěžuje,“ vysvětluje Ivo Procházka z CHKO Šumava.

Strážci šumavského národního parku se chtějí zaměřovat také na rybáře na pravém břehu vodní nádrže Lipno. Zde totiž platí omezující pravidla pro rybaření a někteří přitom nerespektují omezení, která zde platí a jsou uvedená i v pravidlech pro rybaření a s ním spojeným tábořením.

Správa parku připravuje kontroly

Zástupci správy parku upozorňují, že na pravém břehu Lipna se nacházejí jedinečné chráněné biotopy, kterými jsou vegetace vysokých ostřic, mechová slatiniště, rašeliniště, jasanovo-olšové luhy nebo podmáčené smrčiny.

„Žije zde například zvláště chráněný tetřívek obecný, orel mořský, chřástal polní, pohybuje se zde los evropský. Všechny tyto druhy jsou velmi citlivé na rušení a pro jejich přežití je důležité, zachovat jim dostatek životního prostoru a klidu,“ říká vedoucí CHKO Šumava Silvie Havlátková.

Správa parku oznámila, že připravuje kontroly zaměřené na nelegální táboření, rozdělávání ohňů a vjezdy motorových vozidel. Bude při nich spolupracovat s policií a rybářskou stráží. V těchto případech hrozí pokuty na místě až do výše deseti tisíc korun. Pokud se prohřešek řeší ve správním řízení, může se pokuta vyšplhat až na desetinásobek.

Nejčtenější

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Další z rubriky

Podlesníky, pivovarský guláš a jelení steak. Ochutnejte krajové speciality

Pivovarský guláš se dříve připravoval z koňského masa, dnes vítězí hovězí.

Chcete-li hodovat jako kdysi šlechta, dejte si kvalitní kus jeleního masa. Vyrazit pro něj můžete i ke středočeským...

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Mezi skvosty s vůní benzínu je Imperial Le Baron gabonského diktátora

V plzeňském DEPO2015 zaparkovaly Skvosty s vůní benzínu. Návštěvníci výstavy...

Na tři dny se vrátila do bývalého autobusového depa v Plzni auta. V halách jsou k vidění historické unikáty i...

Najdete na iDNES.cz