Zatravněte cesty mezi poli, vyzývají starostové v boji proti suchu

  10:47aktualizováno  10:47
Kdyby každá obec zatravnila jednu svoji cestu mezi poli, mohlo by v kraji přibýt několik stovek kilometrů protierozních pruhů. Takový je plán některých starostů v Plzeňském kraji, jak pomoci krajině s rozoranými mezemi.

Sucho na Hracholuskách (21. 11. 2018) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Ta podle nich trpí hlavně tím, že ji netvoří menší pole, jako třeba v Bavorsku či Rakousku, ale velké lány. Výjimkou nejsou třeba ani padesátihektarové plochy.

Podle starostů, kteří s budováním cest už začali, mají tyto akce velkou budoucnost. Meze by zároveň sloužily jako cíl mnoha procházek lidí a pokud následně obce podél cest vysadí stromy či keře, budou i útočištěm živočichů.

„Budeme posílat výzvu každé obci v Plzeňském kraji se vzkazem: Zatravněte jednu cestu, pomůžete krajině. Když to udělá 100, 200, 500 obcí, bude se jednat o tak velké opatření, které by nezařídila žádná komise na ministerstvu bojující proti suchu,“ popsal starosta Spáleného Poříčí a náměstek hejtmana Plzeňského kraje Pavel Čížek (STAN). Podle starostů je nutné, aby se obce o své cesty zasazovaly, jinak totiž mohou skončit u soukromníků a vstup do krajiny bude omezený.

Starostka Kozolup Michaela Opltová (STAN) uvedla, že byla překvapená, jaký je o procházky mezi lidmi zájem. Obec totiž dostala zpátky ovocný sad, který už zčásti obnovila včetně kilometrové cesty, která vede z centra obce.

„I když cesta není v našem majetku, ale vlastní ji zemědělec, po domluvě s ním byla obnovena. Přestože jsme tam zatím zasadili jen pár stromů, místní tam chodí. Až mě překvapuje, kolik zájemců tento cíl přilákal,“ popsala Opltová.

Na procházky tam podle ní chodí nejen místní, ale lidé z celého okolí. A protože jsou Kozolupy blízko krajského města, tak i lidé z Plzně, kteří přijíždějí třeba na kole. „Je to pro ně ideální dojezdová vzdálenost,“ popsala Opltová. Ta by si přála, aby česká krajina byla co nejvíce otevřená a protkaná cestami.

Čížek upozornil, že v současné době je jedna z posledních možností, kdy se mohou obce o vlastní cesty přihlásit. Nikdo jiný podle něj cesty obnovit nemůže.

„Musí to udělat obce, ty mají největší pravomoci, protože zpracovávají územní plány. Šance je v době, kdy se v obci dělají pozemkové úpravy. Pak je nutné nezapomenout na cesty, jinak by mohly skončit sloučené s nějakým soukromým pozemkem. „Když cesty vydržely v mapách celá staletí, neměly by zmizet právě teď,“ upozornil Čížek.

Ve Spáleném Poříčí prý obnovují cesty už léta. „Každý rok děláme jednu až dvě,“ přiblížil Čížek. U části už prý vysadilo město i aleje. Jednu z těchto cest nyní navíc vyčlenilo pro vybudování cyklostezky na trase z Plzně do Brd. „Je obecní, zatravněná a snadno tam uděláme drťový povrch,“ popsal Čížek.

Ve Spáleném Poříčí organizovali také projekt Cesta otevřená mezi Blovicemi a Spáleným Poříčím, kde vznikla zatravněná cesta a lidé tam chodí na procházky a jezdí na kole, stejně jako po obnovené cestě mezi Spáleným Poříčím a Milínovem. „Další cesty máme sice obnovené, ale nejsou zatím napojené na širší strukturu a jsou takzvaně v záloze,“ popsal Čížek.

Ne vždy ale snahu starostů vyslyší stát, který zastupuje Státní pozemkový úřad a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„V Kozolupech se nám stalo, že jednu důležitou cestu koupil soukromník od pozemkového úřadu, přitom cesta vedla po části mezinárodní cyklotrasy 37 označované jako Paneuropa Radweg spojující Česko, Německo a Francii. Tato část se pak musela překládat a vede jinudy,“ posteskla si Opltová.

Podobné zkušenosti má i starosta Bělé nad Radbuzou Libor Picka (STAN). Podle něj se oba úřady chovají k obcím velice macešsky.

„Je to velká škoda pro obce, pro zájemce o procházky ve volné krajině, obecně pro kvalitu krajiny. Státní pozemkový úřad část pozemků, kde vedly historické cesty, prodal. Ještě pořád je šance zbytek zachránit, ale o cesty musí obce usilovat,“ upozornil Libor Picka.

Nejčtenější

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Nemáme moc rozdílových hráčů v extralize ani v NHL, říká Vlasák

Tomáš Vlasák (vpravo) se vrátil do Plzně, aby se stal sportovním ředitelem HC...

Ač nemají tolik peněz, tak patří z dlouhodobého hlediska do extraligové špičky. Sportovní manažer Tomáš Vlasák vypráví,...

Další z rubriky

Soud uvěřil muži, který přepadl benzínku, že se napraví. Dostal podmínku

Jednadvacetiletý muž se přiznal, že přepadl letos v červnu benzínku v Losiné na...

„Vše vrátím a změním svůj život,“ sliboval u soudu jednadvacetiletý Václav Paleček, který letos v červnu přepadl...

Vůz se při předjíždění střetl s motorkou, v nemocnicích skončilo šest lidí

Po nehodě osobního vozidla s motorkou na Domažlicku skončilo v nemocnicích šest...

Osobní auto a motorka se v poledne čelně srazily na Domažlicku. Podle policistů se nehoda stala, když šofér předjížděl...

Návrhy Studia Najbrt stále provokují, galerie je vystavuje na tričkách

Grafik Aleš Najbrt otevřel novou výstavu s názvem Studio Najbrt Basics v...

Originální formát má výstava, která se nově usídlila v Západočeské galerii v Plzni. Grafické návrhy předního tuzemského...

Najdete na iDNES.cz