Nový most v Plzni dostal zabrat. Otestovaly ho plně naložené náklaďáky

  13:35aktualizováno  13:35
Velký zátěžový test podstoupil nový silniční most na Domažlické třídě v Plzni. Specialisté z Kloknerova ústavu ČVUT v Praze měřili průhyby konstrukce při zatížení čtyřmi naloženými nákladními auty. Dohromady vážila 200 tun.

Auta začala na most najíždět v deset hodin dopoledne. A to přesně na místa, která propočítali specialisté na mostní konstrukce. Jakmile auta stála tam, kde měla, zůstala tam nejméně hodinu. Přesné přístroje zaznamenávaly chování konstrukce s přesností desetiny milimetru.

„Statická zatěžovací zkouška je součástí hlavní prohlídky mostu. Naměřené deformace nosné konstrukce srovnáváme s hodnotami, které pro stavbu stanovil projektant,“ řekl Petr Bouška, jeden ze zástupců ředitele Kloknerova ústavu

Specialisté k prvnímu z měření používají strunu a zjišťují, o kolik se posune - porovnává se stav před zatížením a při plném zatížením mostu. Zároveň pak měří, jestli se po odjetí nákladních aut z měřené části mostu mezi dvěma pilíři konstrukce vrátí do své původní polohy. Při druhém měření používají přesné nivelační přístroje a vyhodnocují, o kolik mostní konstrukce s pilíři při plném zatížení laicky řečeno sedne do terénu a zda se po odjetí aut zase vrátí zpátky do původní polohy. 

Fotogalerie

Nový silniční most je součástí velké rekonstrukce plzeňského železničního uzlu. Po jeho zprovoznění už auta nebude brzdit železniční přejezd přes trať Plzeň - Domažlice.

Soutěž na rekonstrukci této části železničního uzlu vyhrála firma Swietelsky. Pro výstavbu silničního mostu si najala jako subdodavatele firmu Metrostav.

„Očekáváme, že se konstrukce bude chovat tak, jak ji navrhl projektant. Konstrukce mostu je jednou z nejběžnějších, jaké se při stavbách v České republice používají. S odpovídající údržbou je životnost mostu plánovaná na 100 let,“ uvedl při zahájení měření Tomáš Ptáček z oddělení přípravy projektu společnosti Metrostav.

Celá stavba nazvaná Přesmyk domažlické trati bude stát více než jednu miliardu korun. Kromě přeložení železniční trati a její zdvojkolejnění souběžně s tím vzniká přeložka frekventované Domažlické třídy včetně silničního mostu nad tratí, po kterém budou jezdit i trolejbusy. Stavbaři vybudují za mostem ve směru na Domažlice i nový kruhový objezd, který bude řešit lepší napojení do areálu škodovky. Stavba má být dokončena v roce 2019. A padlo kvůli ní už i několik bloků domů.

Autor:

Nejčtenější

Olympiakos Pireus. První soupeř Plzně na cestě do Ligy mistrů

Plzeňští fotbalisté se radují z vítězství na hřišti CSKA Moskva. Tři body jim...

Olympiakos Pireus, nedávný řecký hegemon, je soupeřem plzeňských fotbalistů ve 2. předkole Ligy mistrů. Plzeň začne...

Senior si přijel užít do Čech, zemřel v klubu při sexuálních hrátkách

ilustrační snímek

Při sexuálních hrátkách s mladou ženou zemřel v nočním klubu ve Folmavě na Domažlicku sedmdesátiletý cizinec. Při...

Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

Jezevec

Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na...

Do Česka se valí vedra. Na Plzeňsku mají padat teplotní rekordy

Ilustrační snímek

Pro úterý platí výstraha před vysokými teplotami a mohou padat rekordy. Až přes 34 stupňů by mělo být na jihu Moravy, v...

Kojenec zůstal ochrnutý na polovinu těla. Týrala ho matka, tvrdí obžaloba

Ilustrační snímek

Před Krajským soudem v Plzni stanula dvaadvacetiletá žena, která podle obžaloby týrala svoji dceru. Kojenec zůstal po...

Další z rubriky

Chybí peníze, hrozí omezení služeb pro postižené i matky s dětmi v tísni

Nové bydlení pro mentálně postižené v Pelhřimově.

Domov Radost v Merklíně na Plzeňsku se ocitl v ohrožení. Chybí mu minimálně šest zaměstnanců, kteří se postarají o lidi...

Změří teplotu i nebezpečné látky, vědci z Plzně vyvinuli čidla na drony

Vědci z Plzně vymysleli speciální senzory umístěné na dronech. Bezpilotní...

Hasičům by v budoucnu mohly při požárech pomáhat drony se speciálními senzory. Bezpilotní letadlo je shodí do špatně...

Plzeňskou kartu lze nahrát do mobilu i bankovní karty, zatím jen omezeně

Výměna Plzeňských karet.

Plzeň se stala podle místního dopravního podniku prvním městem v republice, kde může být předplatné na městskou...

Najdete na iDNES.cz