Policista chtěl po kolegovi, aby zfalšoval dokumenty, dostal podmínku

  16:25aktualizováno  16:25
Roční podmíněný trest vyměřil samosoudce policistovi z Plzeňska Tomáši Horváthovi za zneužití pravomoci. Podle soudu podepsal jako správný zfalšovaný dokument o silniční kontrole u řidiče, který měl pozitivní zkoušku na alkohol. Rozsudek, který může znamenat konec policejní kariéry, není pravomocný.

Podle státního zástupce chtěl policista Tomáš Horváth (vpravo) po svém podřízeném, aby zfalšoval úřední záznam o kontrole řidiče. (24. 8. 2018) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Obhájce i státní zástupce si nechali lhůty pro případná odvolání. Obžalovaný k soudu nepřišel, advokát ho omluvil.

Za zneužití pravomoci úřední osoby policistovi hrozilo až pět let vězení. V loňském roce samosoudkyně dospěla k závěru, že policista zákon neporušil.

Odvolací soud ale verdikt zrušil po odvolání státního zástupce a vrátil případ zpět na Okresní soud Plzeň-město. Tam jej dostal na starost jiný soudce.

Vše se točí kolem dechové zkoušky řidiče, kterého policejní hlídka zastavila 1. dubna v Lipnici na Plzeňsku. Šofér měl dvě pozitivní dechové zkoušky. Protože rozdíl naměřených hodnot měl být větší než deset procent, podle předpisu mu měli dát policisté dýchnout potřetí. To se ale nestalo.

V hlídce tehdy byl začínající policista J. W. Ten po návratu vypsal všechny dokumenty i do policejního systému a byl podle svých slov přesvědčený, že dvě dechové zkoušky stačí.

„Byl to můj první případ, který jsem kompletně zpracovával. Horváth mi asi po třech dnech volal, že něco nesedí. Ukázal mi, co je špatně, a co s tím mám udělat. Řekl mi, že měly být tři dechové zkoušky a řidič vyzvaný k odběru biologického materiálu. To on ale nebyl. Zaznělo něco o tom, že by mě čekal kázeňský trest a řidič asi vyvázne bez trestu. Příliš jsem nad tím nepřemýšlel, šel do kanceláře a vše přepsal,“ uvedl J. W. v loňském roce jako svědek před soudem. Za upravení těchto dokumentů byl už odsouzen a musel od policie odejít.

Policista vinu odmítal

Tomáš Horváth, který měl za úkol kontrolovat dokumentaci o zjištěných přestupcích, odmítl, že by po začínajícím policistovi požadoval falšování dokumentů.

„Když jsem kontroloval spisy, zjistil jsem rozpor mezi tím, co bylo v záznamech z místa kontroly, a co bylo zaneseno v počítači. Volal jsem policistovi, který přestupek zanesl do počítače. Měl volno, přijel do práce. Ptal jsem se, jestli řidiče vyzvali ke třetí dechové zkoušce. Řekl mi, že to řidič odmítl. Jen jsem řekl, ať to tedy v počítači opraví,“ vypověděl policista Horváth.

Zpočátku nikdo netušil, že si kontrolovaný řidič průběh policejní kontroly nahrál na záznamník. Ten se pak stal jedním ze stěžejních důkazů.

Podle samosoudce si Horváth jako dlouholetý vedoucí pracovník u dopravní policie musel být vědom, co takto zmanipulovaný dokument může způsobit u správního orgánu projednávajícího přestupky, když si úředníci přečtou, že šofér odmítl třetí dechovou zkoušku i odběr krve.

„V případě jízdy pod vlivem alkoholu by byl řidič ohrožen sankcí 2,5 až 20 tisíc korun a zákaz činnosti do jednoho roku. V případě odmítnutí dechové zkoušky nebo odběru biologického materiálu je sankce 25 až 50 tisíc korun a zákaz řízení na jeden až dva roky. Obžalovaný si musel být vědom, že hlášení o přestupku, které podepsal jako správné, není pravdivé, a u řidiče mohlo dojít k závažnější újmě,“ zdůvodnil soudce Vladimír Žák.

Autor:

Nejčtenější

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Další z rubriky

Na silnici z Plzně na Karlovy Vary zemřel cyklista, vjel do cesty autu

Čtyřiasedmdesátiletý cyklista vjel vozidlu do jízdní dráhy, na místě zemřel.

Na hlavním tahu z Plzně na Karlovy Vary u odbočky na Chotíkov zemřel odpoledne čtyřiasedmdesátiletý cyklista. Ze zatím...

Najatí řidiči chtěli pašerákům ukrást tabák, prozradil je nejspíš lokátor

Pašeráci ukryli do kamionu lokalizační zařízení a sledovali, kde se zásilka s...

Policisté zadrželi u Plzně dva cizince, kteří přes Českou republiku převáželi nelegální tabák. Upozornil na ně anonym,...

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK V CENTRU PLZNĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz