Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. června 2021 Pavla

Na severu Plzeňského kraje je stále sucho, lesnatá území mají vláhy dost

  8:42
I když uplynulé měsíce přinesly velké množství dešťů, najdou se v Plzeňském kraji oblasti, kde je ve svrchní vrstvě půdy nedostatek vláhy. Podle portálu Intersucho stále chybí vláha v okrese Plzeň-sever a na Tachovsku.

Jak ale říká Pavel Hlavinka, člen projektu Intersucho, na nejpostiženějších místech severního Plzeňska je jen takový deficit, že by stačil jeden výraznější letní déšť a množství vláhy by se dostalo na požadovanou hodnotu.

Jisté je podle Hlavinky to, že letošní deště přišly - lidově řečeno - chvíli po dvanácté, neboli o trochu později, než by bylo potřeba. 

„Sucho, které před příchodem dešťů panovalo, se na řadě porostů negativně podepsalo. Pak přišly deště, někdo říká minutu po dvanácté, někdo pět minut po dvanácté. Naštěstí ale přišly a zachránily to, co na polích do té doby narostlo. Plodiny se díky dešťům mohly dál vyvíjet. Porosty se sice nevrátily k optimu, protože rostliny už mnohde nebyly schopny předchozí vláhový deficit zcela dohnat, ale zatím to vypadá, že sklizeň by mohla být alespoň průměrná,“ popsal Hlavinka.

Úrodu zatím není možné hodnotit

Kdyby ale podle něj nezapršelo, byly by výnosy velmi špatné. „Dokud kombajny nesklidí významnou část produkce, což se kvůli vlhčímu počasí zatím nestalo, nebudeme mít tvrdá data a výši úrody není možné jednoduše hodnotit,“ shrnul Hlavinka.

Připomněl i to, že nyní, v době sklizně, může mít vlhké počasí negativní dopad na kvalitu úrody, když například do zralých klasů několikrát zaprší. 

Podle Pavla Hlavinky, který má v projektu Intersucho na starosti oblast prognózy výnosů a dopadů sucha v zemědělství, je třeba se adaptovat na to, že součástí klimatu budou na jedné straně sucha a na druhé straně přívalové deště, což se nevylučuje.

„Takže je třeba zavádět opatření k zadržení vody v krajině, která se po přívalovém dešti objeví. Tím eliminujeme její negativní účinky a dokážeme ji využít,“ sdělil.

Pokud krajina bude mít větší schopnost zadržovat vodu, poslouží to podle něj i v boji se suchem, ale také jako protipovodňové opatření.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

K tomu, aby v krajině vznikaly prvky typu protierozních pásů, stabilizovaných drah povrchového odtoku, liniových výsadeb, mokřadů, tůní a dalších, je důležité vzdělávat hospodáře a vytvářet jim podmínky, aby opatření mohli realizovat.

„Zemědělci oprávněně mohou říci: nám určité opatření sníží rentabilitu, proto ho nejsme schopni z vlastních prostředků zcela zafinancovat. Kvůli tomu je třeba upravovat dotační tituly. To se postupně děje, je ale otázka, jestli je to dost rychlé ve vztahu k postupujícímu suchu,“ vysvětlil Hlavinka.

Nejhůře je na tom okolí Žihle, nejlépe Klatovsko

Plzeňský kraj je charakteristický tím, že má na zhruba čtvrtině území pohraniční lesy, kam patří Šumava nebo Český les. Právě tam, kde se tyto lesy vyskytují, tedy v okresech Domažlice a Klatovy, v povrchové vrstvě půdy žádné vláhové deficity aktuálně nenalezneme. 

I to vyplývá z měření týmu Intersucho. Podle Hlavinky se ale nedá říci, že by pohraniční lesy v určitém roce ochránily před suchem například celý kraj.

„Místní výskyt sucha může mít v konkrétním roce nahodilejší příčiny, záleží zejména na tom, do kterých míst přijdou díky podmínkám a proudění v atmosféře nějaké srážky a do které ne,“ vysvětlil.

Intersucho sleduje i to, na kolik procent je nasycena svrchní vrstva půdy do hloubky 40 centimetrů. Nedostatek vláhy panuje při nasycení menším než 50 procent. Z posledního měření z 12. července vyplývá, že tři čtvrtiny okresu Plzeň-sever trápí nedostatek vláhy. 

Nejhůře na tom byl pruh od Žihle přes Kralovice a Kožlany na severu okresu, kde byla na většině enklávy nasycenost půdy jen 20 až 30 procent. V okresu Tachov byly zhruba dvě třetiny území v kategorii s nedostatkem vláhy, většina s nasycením 30 až 50 procent vody. Sucho tedy naštěstí nebylo tak výrazné jako na severním Plzeňsku. 

Nejlepší situace byla na Klatovsku, kde je na téměř celém území ve svrchní vrstvě půdy dostatek vláhy. Na celé čtvrtině území, kde se nachází šumavské lesy, byla nasycenost půdy dokonce od 90 do 100 procent.

  • Nejčtenější

Křetínský a jeho zájem o plzeňskou Viktorii? Není to pravda, reaguje mluvčí holdingu

Daniel Křetínský, jeden z nejbohatších Čechů a šéf fotbalové Sparty, má údajně zájem o další klub. Podle zdrojů CNN...

Šikovní architekti navrhli byty téměř za třetinu toho, co stojí v Praze

Průměrné ceny bytů za metr čtvereční stále rostou, v Praze jsou už na 125 tisících. Přesto lze stavět kvalitně a...

Po úniku chemikálií v Plzni zemřeli dva lidé, další dva jsou ve vážném stavu

Z objektu firmy v Plzni na Skvrňanech, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů, dopoledne unikly...

Únik chemikálií v Plzni má třetí oběť, případem se už zabývá policie

Únik chemikálií v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. V sobotu zemřel jeden z hospitalizovaných mužů ve Fakultní nemocnici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovácko vyzve Lokomotiv Plovdiv, Plzeň narazí na Dynamo Brest

Českou premiéru v nově vzniklé Konferenční lize zažije Plzeň. Fotbalová Viktoria začne kvalifikaci evropského poháru...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Kojenec po útoku oslepl a ochrnul. Spadl mi na zem, hájí se jeho matka

S těžkým poraněním hlavy vezli loni v srpnu záchranáři do plzeňské nemocnice pětiměsíčního chlapce. Podle obžaloby mu...

Šikovní architekti navrhli byty téměř za třetinu toho, co stojí v Praze

Průměrné ceny bytů za metr čtvereční stále rostou, v Praze jsou už na 125 tisících. Přesto lze stavět kvalitně a...

Únik chemikálií v Plzni má třetí oběť, případem se už zabývá policie

Únik chemikálií v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. V sobotu zemřel jeden z hospitalizovaných mužů ve Fakultní nemocnici...

Po úniku chemikálií v Plzni zemřeli dva lidé, další dva jsou ve vážném stavu

Z objektu firmy v Plzni na Skvrňanech, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů, dopoledne unikly...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...