Odborníci z hospicu budou o nevyléčitelně nemocné pečovat i doma

  9:20aktualizováno  9:20
V kraji jediný kamenný hospic svatého Lazara, který nedávno prošel rekonstrukcí, plánuje rozšířit své služby. O nevyléčitelně nemocné budou odborníci pečovat i doma. Tým začne fungovat zřejmě už letos.

Jedna z klientek Hospicu sv. Lazara Josefa Visingerová | foto: Martin Polívka, MF DNES

Ročně zaměstnanci hospice doprovodí více než 300 pacientů. Počet žádostí ovšem neustále stoupá. Oproti několika posledním letům je nárůst o zhruba sto osob. Lidé v zařízení stráví v průměru pětadvacet až třicet dnů. „Během této doby se člověk stihne rozloučit se svými blízkými a oni s ním. Lékaři zároveň nastaví léčbu bolesti tak, aby dotyčný netrpěl, ale zároveň pořád vnímal své okolí a medikace ho úplně neotupila,“ vysvětlil ředitel Jan Souček.

Praxe podle něj ukázala, že o terénní služby je zájem. „Zrovna nedávno jsme měli pacientku z rodiny, která bydlí kousek od Chříče. Kdyby se příbuzní mohli o maminku starat doma, nemuseli by ji dávat do Plzně,“ nastínil Souček s tím, že se rozhodně nejedná o jediný případ.

Dva mobilní hospice existují v krajské metropoli, další se nachází v Tachově. Souček uvedl, že na pokrytí čekají také oblasti severního a jižního Plzeňska stejně jako třeba část Klatovska. „Budeme vždycky reagovat na situaci a potřeby klientů. Výhodou je, že můžeme využívat zázemí lůžkového hospice. Různé typy péče budou dobře prostupné, navíc technicky a personálně budou zajištěné,“ doplnil.

Pokud vše dobře půjde, tým složený ze sester a doktora odstartuje svou práci ještě letos. V jednu chvíli může dojíždět až k patnácti nevyléčitelně nemocným. Projekt spolkne necelých pět milionů korun. Finanční podpora ze strany ministerstva zdravotnictví je určena na tři roky. Až uvedená doba uplyne, mobilní hospic chce uzavřít smlouvu s pojišťovnou.

Pomáhají benefiční aukce

Roční rozpočet kamenného zařízení je 28 milionů korun. Sedmdesát procent sumy dostává od zřizovatele a z dotací, zbytek shání vedení ze svých zdrojů. Loni poprvé například uspořádalo benefiční aukci, za výtěžek 750 tisíc korun se pořídily speciální vany pro klienty, polohovací lůžka nebo léky. Letos se akce uskuteční znovu. Zapojila se do ní řada tvůrců, mezi jinými například Marie Blaboliová, Michal Pěchoušek, Roman Trabura či Radovan Kodera.
Kromě obrazů se budou 18. května dražit sochy, grafiky, umělecké objekty či šperky. Aukci však předchází výstava v plzeňské Staré synagoze, jejíž zahájení se koná už příští pondělí.

Vybrané peníze poslouží rovněž na nedávno dokončenou rekonstrukci, která vyšla na více než 12,5 milionu korun. Od rady vlády a z městského rozpočtu dostal hospic deset milionů korun. Oprava trvala několik měsíců, zaměstnanci a pacienti prozatímně pobývali v Rokycanské nemocnici. Budova konečně získala bezbariérové výtahy, nově vybavené jsou pokoje.

Do kvalitnějšího zázemí se ráda vracela osmdesátiletá Josefa Visingerová. „Moc se mi tady líbí, prokouklo to. Dostala jsem lepší postel. Všichni jsou na nás opravdu moc hodní. Nedávno jsem měla narozeniny. Udělali mi krásnou oslavu,“ nešetřila chválou. V současnosti je jediné kamenné zařízení v kraji plně obsazené. Změna se dotkla všech 24 jednolůžkových pokojů. Místnosti dostaly modernější nábytek, došlo také na podlahy, toalety a koupelny.
V budoucnu snad dojde též na úpravu vnitrobloku na Slovanech, konkrétně ve Sladkovského ulici, kde hospic sídlí.

„Se správou veřejného statku jednáme o bezbariérovém přístupu od trolejbusu, lepším parkování, úpravě zeleně i vyhovujícímu skladu odpadů,“ uzavřel Souček.

Nejčtenější

Olympiakos Pireus. První soupeř Plzně na cestě do Ligy mistrů

Plzeňští fotbalisté se radují z vítězství na hřišti CSKA Moskva. Tři body jim...

Olympiakos Pireus, nedávný řecký hegemon, je soupeřem plzeňských fotbalistů ve 2. předkole Ligy mistrů. Plzeň začne...

Senior si přijel užít do Čech, zemřel v klubu při sexuálních hrátkách

ilustrační snímek

Při sexuálních hrátkách s mladou ženou zemřel v nočním klubu ve Folmavě na Domažlicku sedmdesátiletý cizinec. Při...

Do Česka se valí vedra. Na Plzeňsku mají padat teplotní rekordy

Ilustrační snímek

Pro úterý platí výstraha před vysokými teplotami a mohou padat rekordy. Až přes 34 stupňů by mělo být na jihu Moravy, v...

Kojenec zůstal ochrnutý na polovinu těla. Týrala ho matka, tvrdí obžaloba

Ilustrační snímek

Před Krajským soudem v Plzni stanula dvaadvacetiletá žena, která podle obžaloby týrala svoji dceru. Kojenec zůstal po...

Policisté vypátrali šoféra, který bagrem poškodil železniční most a ujel

Železniční most u Dobřan na Plzeňsku poškodil bagr. (18. 6. 2019)

Policisté vypátrali šoféra, který se v úterý nevešel s bagrem pod železniční most v Dobřanech na Plzeňsku a narušil...

Další z rubriky

Chybí peníze, hrozí omezení služeb pro postižené i matky s dětmi v tísni

Nové bydlení pro mentálně postižené v Pelhřimově.

Domov Radost v Merklíně na Plzeňsku se ocitl v ohrožení. Chybí mu minimálně šest zaměstnanců, kteří se postarají o lidi...

V šumavském výběhu je už příliš mnoho vlků, samice dostala antikoncepci

Vlčí smečka žijící ve výběhu v Srní na Šumavě se předvádí zimní srstí.

Výběh v Srní na Šumavě, kde mohou návštěvníci zblízka pozorovat vlky, je na hranici svých možností. Smečka nyní čítá...

Nemocnice v kraji nabízejí levnější vyšetření imunity vůči spalničkám

Ilustrační snímek

V šesti nemocnicích Plzeňského kraje se zájemci mohou za zvýhodněnou cenu nechat vyšetřit, jak jsou imunní vůči...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz