Měla zlámaná žebra i čelisti, za brutální vraždu ženy soudí jejího syna

  • 11
Krajský soud v Plzni začal projednávat případ Vladimíra Š. z Mariánskolázeňska, který je obžalovaný z vraždy své matky. Podle žalobce se s ní doma nejprve pohádal, pak ji povalil na zem a začal do ní mlátit a kopat. Po dvou dnech v nemocnici zraněná žena zemřela.

Tragická hádka se odehrála letos 11. dubna kolem deváté hodiny večer. Po výměně názorů došlo na násilí. Podle žalobce dvaapadesátiletý muž brutálně zbil a zkopal svoji matku, pro ženu v kritickém stavu tehdy letěl vrtulník 

Podle spisu čtyřiasedmdesátiletou matku povalil na podlahu a mnohočetnými údery pěstí a kopy silné intenzity ji opakovaně zasáhl do obličeje a trupu. 

„Hlavou jí opakovaně udeřil o podlahu. To vše činil s vědomím, že takto intenzivním násilím s údery a kopy vedenými převážně na hlavu poškozené jí může způsobit smrt,“ popsal státní zástupce Jiří Richtr. 

Obžalovaný dnes u soudu odmítl vypovídat. Odkázal na výpovědi z přípravného řízení, které soudce přečetl. 

Při první výpovědi na policii obžalovaný poměrně rozsáhle popisoval, co se v osudný den stalo. Později ale začal tvrdit, že při prvním výslechu krátce po vraždě byl pod vlivem léků až se si ve skutečnosti ze dne, kdy jeho matka zemřela, moc nepamatuje.

„Vzpomínám si na hodně málo, dvě tři vodky večer a pak nic. Mlžně si vzpomínám, že se mi v baru udělalo špatně, nemohl jsem se nadechnout, bál jsem se, že se udusím. Asi jsem měl v sobě dost tramalu, ten den jsem mohl mít v sobě 600 až 800 miligramů. Měl jsem tramal ráno, po obědě jsem si vzal dvě tablety, protože jsem měl bolesti, pak jsme šli asi s matkou na nákup, pak jsme šli domů. Po večeři jsem si dal další tabletu, pak jsem šel do baru a když tam barmanka nebyla, šel jsem pryč,“ vypověděl.

Policisty tehdy do domu zavolali sousedé, kteří z bytu, kde bydlel obžalovaný s matkou, slyšeli rány. Hlídka našla ženu bezvládně ležící na zemi v jedné z místností, jejího syna policisté okamžitě zadrželi.

Těžce zraněnou ženu záchranáři přepravili vrtulníkem do plzeňské nemocnice. Lékaři ji operovali, ale udržet při životě ji nedokázali. Její smrt přímo souvisela s napadením. Při pitvě patologové zjistili těžká poranění mozku, zlomeniny obličejových kostí i čelisti, rozlámaná žebra, zranění vnitřních orgánů.

Obžalovanému hrozí za vraždu až osmnáct let vězení. Není ale vyloučeno, že případ bude posuzován přísněji, v takovém případě by mohl muž dostat až dvacetiletý trest.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.