Restaurátorům v Plasích se povedl vzácný objev, našli portál z 12. století

  8:24aktualizováno  8:24
Restaurátorům, kteří pracují na opravě kostela bývalého plaského kláštera, se podařil nevšední objev. V západním průčelí památky odkryli vzácný tympanon, reliéfní štítovou výplň románského portálu. Pod novějšími vrstvami byl schovaný 343 let.

Při rekonstrukci klášterního kostela v Plasích objevili restaurátoři portál z 12. století. | foto: NPÚ

Mimořádný objev souvisí s restaurátorskou obnovou raně barokního portálu, který byl v roce 1666 vložen do monumentálního portálu románského, v podstatě jako do montážního otvoru. Současně restaurátoři zajistí konzervaci románského portálu a jeho nezbytnou statickou sanaci.

Fotogalerie

„První přesvědčivá zjištění, která vedla k závěru, že západní průčelí kostela je románské, spadají až do roku 1996,” sdělil garant Zdeněk Chudárek z Národního památkového ústavu, který se výzkumem plaského kostela dlouhodobě zabývá.

Průzkum z lešení souvisel s přípravou opravy západního průčelí, provedenou v letech 2004 a 2005. V této souvislosti Zdeněk Chudárek objevil doposud neznámý, po konstrukční stránce zcela ojedinělý románský portál a o něco později překvapivě v sondě pod zazdívkou i reliéfní tympanon.

Podle stavebních souvislostí, ověřených dosavadním výzkumem, byl portál budován ve dvou fázích od 50. až 60. let 12. století. Dokončen byl v původní koncepci pravděpodobně v 70. letech. 12. století.

Tympanon je jedinečný rozměry i výzdobou

Tympanon je svou výzdobou a rozměry i v cisterciáckém prostředí jedinečný. Ikonografickým programem i rozměry je plaskému tympanonu blízký tympanon ze zaniklého francouzského cisterciáckého konventního kostela v Sturzelbronu (1143) a také tympanon z původního kostela sv. Mikuláše v polské Konskii, který patrně také s cisterciáckým prostředím souvisí.

Na rozdíl od Plas, kde je tympanon dochovaný na původním místě, jsou oba uvedené tympanony již jen relikty zaniklých staveb. Podle Zdeňka Chudárka má reliéfní výzdoba tympanonu mimořádný symbolický obsah.

„Jeho zvláštností je dvojice procesních křížů, situovaných po stranách pole vertikálně půleného sloupem s hlavicí, zatímco obvykle je u románských tympanonů kříž umístěn centrálně. Tympanon tak může symbolizovat dvě formy života, a to života pozemského a věčného,“ konstatuje.

Kříže jsou doprovázeny výraznými motivy stromů, které tak mohou být symbolem života i smrti. Kruhové emblémy nad rameny křížů představují patrně slunce a měsíc, emblémy po stranách při dolním okraji souvisí se základním dělením tympanonu. Nápadná je zvláště rozeta, která snad symbolizuje vegetaci ráje.

Restaurátoři Jan Bradna a Tomáš Váňa na objev narazili v rámci prací souvisejících s dokončením oprav fasád a restaurováním mobiliáře kostela.

Archeology překvapil divý muž ze středověku

Jiný překvapivý nález zaznamenali archeologové v Plasích už v dubnu. Během stavebně-historického průzkumu při obnově bývalého konventního kostela Nanebevzetí Panny Marie našli vzácný artefakt z období středověku.

„V hloubkové sondě byla odhalena figurální konzola gotické žebrové křížové klenby s motivem divého muže, kterou lze datovat do počátku 14. století,“ uvedl Zdeněk Chudárek.

Středověký prvek badatelé objevili při průzkumu torza románské severní kaple. Umělecká hodnota díla ukazuje na doposud nepoznanou vysokou kvalitu významné etapy stavebních dějin plaského kostela.

Rozsáhlá rekonstrukce svatostánku odstartovala na začátku letošního roku.
V interiéru kostela se obnova týká zejména umělecky mimořádně hodnotného oltáře a dalšího vybavení, zvnějšku se dokončení oprav dočkají raně barokní fasády. Celá akce je financována z prostředků Integrovaného regionálního operačního programu.

Nejčtenější

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Další z rubriky

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

V muzeu přistál československý kluzák, piloti v něm mohou vzpomínat

Sběratel letecké techniky Karel Tarantík představuje nový exponát ve své...

Vášniví sběratelé letadel a vojenské techniky Miloš a Karel Tarantíkovi ze Zruče u Plzně přidali mezi své exponáty nový...

Najatí řidiči chtěli pašerákům ukrást tabák, prozradil je nejspíš lokátor

Pašeráci ukryli do kamionu lokalizační zařízení a sledovali, kde se zásilka s...

Policisté zadrželi u Plzně dva cizince, kteří přes Českou republiku převáželi nelegální tabák. Upozornil na ně anonym,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz