Jaderné úložiště v plánech nechceme, bouří se obce na Plzeňsku

  20:02aktualizováno  20:02
Obrovskou nevoli vyvolal na Plzeňsku ministerský požadavek, aby kraj zapracoval do územního plánu zvažované úložiště jaderného odpadu. To by mohlo vzniknout u Pačejova nebo u Tisu u Blatné. Místní se proti tomu bouří a na své straně mají i vedení kraje, které odmítá na starosty tlačit.

Obce na Klatovsku a Plzeňsku se bouří proti plánované stavbě úložiště jaderného odpadu. (Ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Asi největší odpor vůči úložišti už roky trvá v okolí Pačejova na Klatovsku. Lidé tam pořádají protestní pochody. Radnice některých dotčených obcí si navíc odmítavý postoj občanů nechaly stvrdit jejich hlasováním. Lidé se obávají, že by se po vybudování zařízení na uskladnění vyhořelého jaderného paliva oblast nerozvíjela a vylidnila by se.

Poslední rozruch kolem plánovaných úložišť vyvolal požadavek zástupců ministerstva průmyslu a ministerstva pro místní rozvoj, aby Plzeňský kraj zvažované úložiště zakreslil do velkého územního plánu.

Ze sedmi zvažovaných lokalit v Česku by tak Plzeňský kraj byl první, který by měl úložiště v zásadách územního rozvoje, jimiž se řídí obce ve svých územních plánech.

Vedení kraje to odmítá, protože obce úložiště nechtějí. Náměstek hejtmana Ivo Grüner se domnívá, že se ministerstva neumějí dohodnout s obcemi a přehazují odpovědnost na kraje. "Kraj nebude tlačit na obce, aby schválily v územním plánu jaderné úložiště," dodal. Potvrdil přitom, že ministerstva mohou blokovat schválení velkého územního plánu kraje.

"Zásady územního rozvoje jsou hotové a dali jsme je v červnu projednat centrálním orgánům. Vytkly nám, že tam není úložiště. Byli bychom prvním krajem, kde by se jim to podařilo prosadit," řekl šéf krajského odboru regionálního rozvoje Miloslav Michalec.

"Samozřejmě jsme proti, protože je kolem toho spousta nejasností. Je zvláštní, že se o něčem takovém opět jedná bez nás," řekl Petr Klásek, starosta Chanovic na Klatovsku, které by byly úložištěm nejvíce zasaženy.

Proti úložišti u Pačejova bojoval i herec Miloslav Šimek

Obce dosud nezaznamenaly požadavek žádného ministerstva. Podle Kláska je tlak zástupců státu daný tím, že se blíží rok 2015. Česká republika se v mezinárodních dohodách zavázala, že bude mít tou dobou představu o vyřešení problému s likvidací radioaktivního odpadu z jaderných elektráren.

Klásek je přesvědčen, že pokud by v zásadách územního rozvoje figurovalo území blokované pro úložiště, v důsledku toho by se zbrzdil rozvoj bydlení, rekreace i služeb a řada investorů by pozastavila nebo zrušila své plány.

Mluvčí ministerstva průmyslu Tomáš Paták tvrdí, že ministerstvo krajům nic nenařizuje. "Ale v rámci aktualizace politiky územního rozvoje doporučuje všechny uvažované energetické koridory," uvedl Paták.

Lidé z okolí Pačejova se proti projektu jaderného úložiště začali bouřit už před zhruba deseti roky. Tehdy v jejich čele stál populární herec Miloslav Šimek, který měl v oblasti chalupu. Šimek se dokonce stal čestným předsedou sdružení Jaderný odpad - děkujeme, nechceme! a už tehdy upozorňoval, že je třeba se spornému plánu bránit včas: "Až se začne stavět, bude pozdě," varoval.

Představitelé Správy úložišť radioaktivního odpadu později přiznali, že díky Šimkovi právě v okolí Pačejova ze všech vytipovaných lokalit v Česku plán narazil na nejtvrdší odpor.

Autoři: ,

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

I kdyby byl na hrotu Kane, bylo by to houby platné, řekl Trpišovský

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

Tah s Peterem Olayinkou místo Milana Škody na hrotu útoku slávistickému trenérovi Jindřichu Trpišovskému nevyšel,...

Další z rubriky

Vědci z Plzně prodali patent, který vylepší robota na zpracování bakterií

Vědec Jaroslav Hrabák z Biomedicínského centra v Plzni.

Plzeňská lékařská fakulta Univerzity Karlovy prodala patent, který vylepšil robota na zpracování bakteriálních kultur....

Ženu soudí za bodnutí manžela dýkou. Říkal, že jsem nepotřebná, hájí se

Žena z Plzeňska se přiznala, že po předchozí hádce dvakrát bodla dýkou svého...

Až deset let za mřížemi hrozí devětačtyřicetileté ženě z Plzeňska, která je obžalovaná, že po hádce dvakrát bodla dýkou...

Po opravě prasklin vydrží dálnice D5 až čtyřicet let, slibují silničáři

Dálnici D5 od Plzně do Rozvadova čeká na jaře několik oprav. (19. 3. 2018)

Silničáři, kteří letos začnou opravovat první dva úseky dálnice D5 mezi Plzní a Rozvadovem, slibují, že díky nové...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz