Nepomuk bude mít domov pro seniory s Alzheimerovou chorobou

  8:48aktualizováno  8:48
Bývalá textilní továrna v Nepomuku zela dlouhá léta prázdnotou. V roce 2015 ji koupila firma BM Develop a začala ji předělávat na domov pro seniory. Zařízení určené především lidem trpícím Alzheimerovou chorobou už mělo fungovat, ale hledání provozovatele se zkomplikovalo. Otevřít by nakonec mělo v polovině března.

Na místě bývalé textilní továrny v Nepomuku zřejmě vznikne domov pro seniory. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Zchátralou stavbu, která se nachází v lese mezi sídlištěm Na Vinici a Zelenou Horou, bylo nutné kompletně opravit. Původní odhady na rekonstrukci hovořily o 135 milionech korun.

Čtyřpodlažní budova nabídne 99 pokojů, většina z nich bude dvoulůžková. Zhruba sedmdesát procent poslouží klientům, u nichž lékaři diagnostikovali Alzheimerovu nemoc či jiný typ demence. Tomu bude přizpůsobena také čtyřiadvacetihodinová péče. Právě o podobné služby je v Plzeňském kraji velký zájem.

„Jenom v západočeské metropoli chybí dvě stě až tři sta míst,“ uvedla vedoucí odboru sociálních služeb plzeňského magistrátu Alena Hynková.

„Centrum seniorů se zpřístupní mezi 15. až 20. březnem,“ řekl nepomucký starosta Jiří Švec, který je s developerem v kontaktu.

„Nejdříve se chystá oficiální den otevřených dveří pro stavitele a ty, kteří se na projektu podíleli. Potom přijde na řadu veřejnost,“ konstatoval. Stejnou zprávu dostala rovněž místostarostka nedalekého Kláštera Jana Tobrmanová, do jehož katastru zařízení spadá.

Práci by mohla získat až stovka lidí

Na nepomuckém úřadě se stále množí žádosti o zaměstnání v domově. Práci by tady mohla získat až stovka uchazečů.

„Obracejí se na nás hlavně místní nebo lidé z nejbližšího okolí. V poslední době zase počet formulářů stoupl. Celkově jich máme víc než sto,“ vyčíslil Švec.

Doplnil, že případní klienti a jejich rodiny zatím vyčkávají, kolik bude poskytovaná péče stát. BM Develop totiž dosud nesdělil, kdo bude služby provozovat.

„Stále se řeší, kdo si to vezme na starost. Nějací zájemci už jsou. Jednání jsou pokročilá, ale výsledek stále neznáme,“ dodala místostarostka Tobrmanová. Jméno provozovatele údajně zazní až na dnu otevřených dveří.

Šéf projektu Petr Zahraj o situaci mlčí. Záležitost nechce blíže komentovat. Nevyjádřil se ani jednatel firmy Jiří Brůček.

Poptávka po specializovaných lůžkách roste

Právě tento scénář už se v minulosti několikrát opakoval. Původně mělo zařízení fungovat už v roce 2017. Někdejší společnost Anavita, která postavila centrum se stejným zaměřením v Plzni na Slovanech, od smlouvy však odstoupila. Od té doby developer stále shání nového kandidáta. Kolaudace objektu se vícekrát odkládala. Naposledy byla plánovaná na loňský říjen.

Zvyšující se poptávku po specializovaných lůžkách pro nemocné seniory potvrdil náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Zdeněk Honz. Proto se změnila například klientela největšího domova se zvláštním režimem v Letinech na jižním Plzeňsku, který pojme až 260 lidí.

„Chtěli jsme, aby služby využívali hlavně lidé z našeho kraje, což dříve nebylo. Jednalo se převážně o Středočechy,“ zdůvodnil Honz. 

Přibyla místa v Tachově, kde se s dalším rozšiřováním kapacity ještě počítá. Nedostatek služeb je patrný především v západočeské metropoli. Nouzi by podle vedoucí odboru sociálních služeb Hynkové měly vyřešit dva projekty. Prvním je stavba na okraji Chvojkových lomů, kterou financuje město. Budova poskytne zázemí 82 klientům, o které se postará pravděpodobně agentura sociální péče Domovinka. 

Kromě toho by v Černicích nedaleko genetického pracoviště mělo vyrůst Alzheimercentrum pro 160 potřebných.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Straka vzpomíná: Na Dopitu jsem neměl, nejchytřejší byl ale Alby

Martin Straka v diskuzi s Jiřím Dopitou

Jako centr se na buly extrémně zaměřoval. Moc dobře věděl, jak důležitá herní situace to v hokeji je. Právě úspěšnost...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Další z rubriky

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

Zloděj vezl auto přes hranici obsazenou policií, naboural další tři vozy

Muž ukradl v Německu BMW a ujížděl s ním do České republiky. Policisté ho...

Špatný den na krádež auta si vybral třiadvacetiletý cizinec. V Německu odcizil BMW a ujížděl před policisty do Čech. Na...

Hutím Pilsen Steel hrozí konkurz, ministr se sejde s ruským velvyslancem

Ilustrační snímek

Ministr průmyslu Karel Havlíček se kvůli plzeňským hutím a kovárnám Pilsen Steel, které jsou v insolvenčním řízení,...

Najdete na iDNES.cz