Socha odhalila pravou tvář svatého Jana Nepomuckého

  8:49aktualizováno  8:49
Muzeum v Nepomuku se od úterý pyšní bronzovou bustou Jana Nepomuckého, který patří ve světě k nejznámějším českým svatým. Jedná se o unikátní exponát. Dílo vytvořené brněnskými odborníky totiž ukazuje dosud nejpřesnější světcovu tvář, která se dosavadním zobrazením příliš nepodobá.

S nápadem přišli někdejší vikář Vítězslav Holý a bývalá ředitelka muzea Kateřina Dobrovolná, která v Plzni studovala antropologii. Obrátila se na své moravské kolegy, kteří se myšlenky zhostili. Vědci se nemohli dostat do svatovítské katedrály, kde jsou světcovy ostatky uloženy. Vycházeli proto z detailních záznamů, jež na místě pořídil v 70. letech minulého století Emanuel Vlček.

 „Ten tehdy provedl důkladnou fotografickou, kresebnou i rentgenovou dokumentaci. Měli jsme k dispozici osmdesát měr, které jsme použili na tvorbu modelu lebky. Na ni jsme potom rekonstruovali základní svaly, které ovlivňují výraz nebo tvar obličeje,“ popsala antropoložka Eva Vaníčková. Samotnou bustu z bronzu pak zhotovil její spolupracovník z Moravského zemského muzea a sochař Ondřej Bílek. „Při jiné práci není nutné zcela striktně zachovat předlohu, což tady nešlo. Musel jsem se držet dat přesných na milimetry,“ řekl umělec. 

Fotogalerie

Tvář Jana Nepomuckého se ovšem od dosavadních zobrazení, kterých na světě existuje zhruba 66 tisíc, značně liší. Díky moderní metodě odborníci zjistili, že nepomucký rodák měřil zhruba 170 centimetrů a byl drobnější postavy. Měl krátkou lebku s relativně nízkým obsahem mozkovny. Obličej byl podlouhlý s užším nosem, oči mírně zapadlé. „Jedná se o jedno z mála ztvárnění, kde světec nemá vousy. Vycházeli jsme z práce Radka Martínka, který se věnuje odívání a péči o tělo ve středověku. Při pohledu na účes mělo být na první pohled patrné, že se jedná o duchovního. Pěstování delších vlasů nebo vousů, případně jejich úprava byla považována za marnivost,“ vysvětlila Vaníčková.

Nepomučtí exponát odhalili v den, kdy si připomněli 290 let od světcova svatořečení. Busta zůstane rok v muzeu, poté se přesune do místního kostela sv. Jana Nepomuckého. „Jsem nadšený, že se na projekt našly peníze a objevili se ochotní dárci. Pro věřící není důležité, jak svatý vypadal, nýbrž jaký byl. Nicméně pozornost si jeho osoba jednoznačně zaslouží,“ zdůraznil nepomucký farář Jiří Špiřík. On stejně jako někdejší ředitelka instituce Dobrovolná doufá, že jedinečné dílo přitáhne do města více návštěvníků. Projekt se mohl uskutečnit jenom díky slovenským donátorům, kteří poskytli 70 tisíc korun, což je přibližně polovina celkové sumy.

Spolupráce s brněnskými odborníky však nekončí. „Rádi bychom měli ještě podobu svatého Vojtěcha, jehož kult je u nás také poměrně silný,“ prozradil manažer mikroregionu Nepomucko Pavel Motejzík, jenž se v záležitosti také angažoval. V tomto případě by cesta byla zřejmě jednodušší. Vědci by se mohli neivanzivní metodou dostat přímo k ostatkům, které by oskenovali. Získaná data by použili pro potřebný model.

Jan Nepomucký se narodil kolem roku 1340. Později se stal generálním vikářem pražského arcibiskupa. Zemřel 20. března 1393. Jeho umučené tělo nechal tehdejší král Václav IV. svrhnout z Karlova mostu do Vltavy. Podle historiků za smrtí stály spory mezi králem a pražským arcibiskupem Janem z Jenštejna. Už v roce 1721 byl rodák z jižního Plzeňska blahořečen, o osm let později svatořečen.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeňský klub čeká na výsledky vyšetřování. Podle svědků boural Krmenčík

Plzeňský útočník Michael Krmenčík je rozmrzelý, neuspěl proti Bohemians.

Pražští policisté vyšetřují dopravní nehodu z pondělního rána, kdy řidič narazil do několika zaparkovaných aut. Poničil...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Kardinála Berana chtěla StB natočit při flirtování, dali mu afrodiziaka

Smutné výročí, kardinál Josef Beran zemřel před padesáti lety. Snímek je z...

Kardinála Josefa Berana věznili nacisté i komunisté. Plzeňského rodáka a uznávaného duchovního StB neustále sledovala,...

Další z rubriky

Úřady nespolupracují, Plzeň se pro řidiče stala labyrintem plným uzavírek

Dopravní komplikace přineslo uzavření Rooseveltova mostu v Plzni. Jeho opravy...

V Plzni je několik rozsáhlých uzavírek, které značně komplikují dopravu. Dalo se situaci předejít a jednotlivé opravy...

Opuštěné koleje z Plzně do Chrástu chce kraj využít pro šlapací drezínu

Vytrhávání kolejí na staré pražské trati mezi Plzní a Chrástem. Kolejiště se...

Plzeňský kraj chce zachovat část železniční trati z Plzně do Chrástu, která přestala fungovat po otevření tunelu v...

Zloději na útěku oblékli bundy od bezdomovců, chtěli zmást policisty

Ilustrační snímek

Neotřelý způsob, jak zmást policisty, zvolili dva muži, kteří v Plzni ukradli tržbu z prodejny Žabka, po akci nabourali...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz