Vodní záchranáři už na přehradě Hracholusky hlídkují nepřetržitě

  18:04aktualizováno  18:04
Vodní záchranáři zahájili nepřetržitou službu na přehradě Hracholusky, největší vodní nádrži v Plzeňském kraji. K případům vyjíždějí ze své základny poblíž hráze z kempu Keramika.

„Sezona začala. Je teplo, lidí hodně, vody dost. Příjemný rozjezd a ideální začátek prázdnin,“ řekl předseda plzeňské Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Jan Fischer.

Na výjezdovém stanovišti je pět proškolených lidí, k dispozici mají dva čluny, auto, dostatek zdravotnického materiálu i vybavení pro technické zásahy.

„Lidé jsou zatím ukáznění. Řešíme vesměs drobnosti, které se běžně mohou stát komukoli, od odřenin po píchnutí vosou,“ vypočítal Fischer.

Letos je přehrada téměř plná vody, ve srovnání s loňským rokem je hladina nejméně o šest metrů výše. Záchranáři jednou týdně jezdí proti proudu až na téměř dvacet kilometrů vzdálený Butov, jinak každý den doplují až k silničnímu mostu, kde se otáčejí a vracejí na základnu. Cestou hlídkují, a když někdo potřebuje ošetřit nebo poradit, zajedou ke břehu. 

Fotogalerie

Záchranáři při hlídkové službě jezdí stejně pomalu jako ostatní malá plavidla, takzvaným výtlačným režimem plavby. To podle předpisů znamená, že čára ponoru plavidla musí být ve stejné úrovni, jako když je loď zakotvená.

„Když takovým stylem jedete až na Butov a zpátky, na vodě strávíte pět hodin. V těchto vedrech to není jednoduché a ani moc příjemné,“ říká šéf vodních záchranářů. Pokud jedou k ostrému případu zachraňovat život, pak pro ně rychlostní omezení neplatí.

Záchranáři varují před zbytečným riskováním. „Jsou lidé, které když varujeme před skákáním, odpoví nám, že tu skáčou už léta. Řada z nich si ale neuvědomuje, že hladina v přehradě postupně klesá,“ upozorňuje Jan Fischer.

Za poslední týdny klesla zhruba o půl metru. V neděli záchranáři vyjížděli k muži, který skočil do přehrady z opraveného železničního mostu. Jako zázrakem přežil let více než 30 metrů vzduchem bez zranění.

Před podobnými kousky záchranáři varují, náraz těla na vodní hladinu z takové výšky může být fatální. V místě dopadu byla hloubka přehrady šest metrů, ale dno je tam členité. Jak bude hladina v přehradě klesat, i vody pod mostem bude stále méně.

„Z takové výšky neskáčou ani profesionální záchranáři. V minulosti už pár lidí skočilo z původního železničního mostu, někteří to nepřežili,“ varuje vodní záchranář Jan Fischer.

Autor:

Nejčtenější

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Další z rubriky

Vězni vysáli z účtu trestance peníze, s podvodem jim pomáhal vychovatel

Okresní soud v Plzni začal řešit případ podvodu, který se měl odehrát za zdmi...

Plzeňský okresní soud uložil nepodmíněné tresty dvěma trestancům, kteří jinému vězni vysáli podvodem z konta 14 tisíc...

Mezi skvosty s vůní benzínu je Imperial Le Baron gabonského diktátora

V plzeňském DEPO2015 zaparkovaly Skvosty s vůní benzínu. Návštěvníci výstavy...

Na tři dny se vrátila do bývalého autobusového depa v Plzni auta. V halách jsou k vidění historické unikáty i...

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz