Plzeňský Dopravní podnik musí odtajnit milionovou smlouvu s advokáty

  14:22aktualizováno  14:22
Plzeňský Dopravní podnik musí na příkaz radnice odtajnit smlouvu s advokátní kanceláří, která vymáhá pohledávky od černých pasažérů. Dokument, jenž může osvětlit okolnosti mnohamilionových transakcí, tak uvidí přinejmenším členové kontrolního výboru zastupitelů.
Plzeňský Dopravní podnik musí vydat kontrolnímu výboru smlouvu s advokátní aknceláří, která vymáhá pohledávky za jízdu načerno. (Ilustrační snímek)

Plzeňský Dopravní podnik musí vydat kontrolnímu výboru smlouvu s advokátní aknceláří, která vymáhá pohledávky za jízdu načerno. (Ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Zástupci Dopravních podniků přitom dosud odmítali smlouvu s advokátní kanceláří zveřejnit. Neukázali ji ani členům kontrolního výboru a to vše zdůvodňovali tvrzením, že se jedná o obchodní vztah a obchodní tajemství.

Zveřejnění smlouvy se domáhali opoziční politici nebo zástupci humanitární organizace Člověk v tísni, kteří kritizovali poměry při vymáhání pohledávek. Vadilo jim zejména to, že mnozí dlužníci museli v případě soudního vymáhání platit vysoké sankce, které několikanásobně převyšovaly původní tisícikorunovou pokutu za jízdu načerno.

Revizoři přitom ročně chytí kolem 35 tisíc černých pasažérů a Dopravní podniky evidují pohledávky za desítky milionů korun.

V posledním roce především tlak ze strany státu a rozhodnutí soudů nutily Dopravní podniky praxi změnit. Výši sankcí srazilo nařízení, snižující odměny advokátů za banální žaloby. Také rozsudky, vyznívají ve prospěch černých pasažérů, kteří odmítli platit horentní sumy.

Když se přidala ještě kritika opozice v zastupitelstvu Plzně, přiměly okolnosti advokátní kancelář Volopich, Tomšíček & spol., která pohledávky od Dopravních podniků kupuje, aby skončila s odprodejem části pohledávek firmě se sídlem v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech.

Ke zveřejnění smlouvy s advokáty přimělo Dopravní podniky rozhodnutí zastupitelů a pak rady města Plzně. "Společnost obdržela usnesení rady města, že má připravit dokumenty k předání městu. Představenstvo se tím bude zabývat v srpnu," řekl generální ředitel Dopravních podniků Michal Kraus. Vedení společnosti ovšem může v dokladech osobní údaje nebo obchodní tajemství začernit.

Předseda kontrolního výboru zastupitelů Ondřej Ženíšek z TOP 09 uvedl, že zveřejnění smlouvy ukáže, jak je vymáhání pokut nastaveno. "Chtěli jsme, aby bylo zřejmé, jak se s pohledávkami nakládá," vysvětlil.

Šéf ODS Šneberger nechtěl smlouvu ukázat nikomu

Místopředseda představenstva Dopravních podniků a šéf plzeňské ODS Jiří Šneberger nechtěl smlouvu ukázat ani členům kontrolního výboru. Poukazoval na to, že členem výboru je advokát Jaroslav Svejkovský, který zastupoval právě lidi, u nichž byly vymáhány vysoké sankce za jízdu načerno.

Šneberger tvrdil, že smlouva popisuje mechanismus vymáhání pohledávek a jeho zveřejnění by podnik poškodilo. "Pokud to valná hromada (rada města) nařídí, odpovědnost je na ní," tvrdil Šneberger.

Ženíšek nad takovou argumentací kroutil hlavou. "To byly výmluvy. Přijdou mi absurdní, protože Svejkovský všechny spory s Dopravními podniky stejně vyhrál i bez smlouvy. Navíc nechápu, co by ve smlouvě mohlo být, aby mu pomohlo," sdělil Ženíšek.

Vynucené zveřejnění smlouvy Dopravního podniku s advokátní kanceláří má navíc ještě širší rozměr, protože se podobný postup může dotknout dalších smluv jiných městských firem. Například Plzeňské teplárenské.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

I kdyby byl na hrotu Kane, bylo by to houby platné, řekl Trpišovský

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

Tah s Peterem Olayinkou místo Milana Škody na hrotu útoku slávistickému trenérovi Jindřichu Trpišovskému nevyšel,...

Další z rubriky

V Plzeňském kraji výrazně ubylo vražd, počet zločinů ale loni vzrostl

Policisté pracují na místě nálezu mrtvého muže v Těšínské ulici v Plzni -...

Zatímco kriminalita v celé České republice za loňský rok klesla o téměř pět procent, v Plzeňském kraji je tomu naopak. ...

Cimbálovka z Plzně válcuje internet s Metallicou, chystá se i na Queen

Cimbálová muzika Milana Broučka spolupracuje se zpěvákem Pavlem Noidem Bártou....

Více než milion zhlédnutí nasbíralo na internetu video s nahrávkou slavné písně od kapely Metallica v podání Cimbálové...

Při nehodě u Staňkova na Domažlicku se těžce zranily dvě děti

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje (ilustrační snímek)

V sobotu krátce po třetí hodině odpoledne se nedaleko obce Ohučov u Staňkova stala nehoda, při níž se těžce zranily dvě...

Najdete na iDNES.cz