Plzeňská diecéze podniká, jako první v republice provozuje ubytovnu

  18:46aktualizováno  18:46
Plzeňská diecéze se staví na vlastní nohy a podniká. Jako jediná v České republice provozuje ubytovnu. Ta slouží především agenturním pracovníkům. Kromě toho diecéze pronajímá byty a příští rok se vrhne do výstavby domu pro seniory a rodiny.

Plzeňská diecéze provozuje ubytovnu v Plzni na Slovanech. Kromě toho pronajímá byty a příští rok začne s výstavbou domu pro seniory či rodiny. (9. 11. 2018) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Proč diecéze podniká? Důvod změny je logický. Stát přestane v roce 2030 římskokatolickou církev finančně podporovat, proto se musí postupně stavět na vlastní nohy a začít vydělávat.

V případě plzeňské diecéze je letošní novinkou ubytovna v Zahradní ulici na Slovanech. Provoz zařízení zajišťuje společnost Solitaire, ale jejím jednatelem se stal generální vikář Krzysztof Dędek a stoprocentní podíl má plzeňské biskupství.

Jedná se o čtyři objekty, které nabízejí 470 lůžek. Zařízení nevyužívají cizinci, ale Češi, kteří do krajské metropole přijedou kvůli zaměstnání.

„Je to fakt, který existuje. Rozhodli jsme se, že v této oblasti budeme nabízet kvalitní služby,“ zdůvodnil plzeňský biskup Tomáš Holub. Doplnil, že v zařízení žijí lidé zaměstnaní u seriozních firem, které mají zájem hlavně o dlouhodobé ubytování svých pracovníků.

Kapacita je v současnosti téměř obsazená. „Jsou zde také vyčleněny tři čtyři buňky pro sociálně potřebné,“ řekl Holub.

Dobře fungují pronájmy činžovního domu v Jablonského ulici, který biskupství postavilo za téměř 90 milionů korun. Nabízí 37 bytů, ve kterých jsou už od začátku roku nájemníci, a dva nebytové prostory. I v tomto případě počítá diecéze s podporou znevýhodněných. Pokud se mezi uchazeči objeví například matka samoživitelka, na nájem jí přispěje.

Chystá se rovněž stavba domu na Nové Hospodě. „Projekt už je v závěrečné fázi. Požádali jsme o stavební povolení. Kopnout do země by se mělo v první polovině příštího roku. Doufáme, že už na jaře,“ nastínil vedoucí majetkového oddělení plzeňského biskupství Bohumil Dvořák.

Předpokládaná cena se vyšplhá na 40 milionů korun. V tomto případě je budova určena seniorům, mladým lidem a rodinám s dětmi. Podle Dvořáka je cílem, aby jednotlivé generace od sebe nebyly oddělené, ale naopak se setkávaly a pomáhaly si.

Počítá se též s dostupnou pečovatelskou službu pro seniory, kterou zajistí pravděpodobně Charita. V budově vznikne 34 bytů, 24 z nich o velikosti 1+kk, zbytek 2+kk.

Diecéze se však chystá podnikat i v jiných oblastech. „Bytová politika je něco, co připravil můj předchůdce. Je to věc, ve které máme zkušenosti. Nicméně hledáme i jiné varianty. Chceme naše činnosti rozšířit, počínaje zemědělstvím a konče akciovými společnostmi. Je pro nás důležité, aby podnikání bylo etické a zároveň vydělávalo,“ vysvětlil plzeňský biskup. Jednání zatím nejsou u konce, a tak ještě nechtěl další projekty specifikovat.

Plzeňská diecéze dotuje Charitu třemi miliony

Vydělané peníze diecéze mimo jiné vkládá do neziskových projektů nebo jimi podporuje Charitu.

„Připravujeme například fond pro matky s dětmi nebo lidi s psychickým onemocněním, aby se osamostatnili. To je smysluplná a důležitá věc, do které vložíme peníze, i když se nám nevrátí,“ uzavřel biskup.

Charitu, jež pracuje se seniory, nemocnými, cizinci, bezdomovci a dalšími skupinami, dotují třemi miliony korun.

Plzeňská diecéze je druhá nejmladší v České republice. Byla založena v roce 1993. Zahrnuje většinu Plzeňského kraje, Karlovarský kraj a několik obcí Ústeckého a Středočeského kraje. Zaměstnává na 170 lidí, včetně kněží. Provozní rozpočet činí 110 milionů korun, investiční pak 90 milionů.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Straka vzpomíná: Na Dopitu jsem neměl, nejchytřejší byl ale Alby

Martin Straka v diskuzi s Jiřím Dopitou

Jako centr se na buly extrémně zaměřoval. Moc dobře věděl, jak důležitá herní situace to v hokeji je. Právě úspěšnost...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Další z rubriky

Opuštěné koleje z Plzně do Chrástu chce kraj využít pro šlapací drezínu

Vytrhávání kolejí na staré pražské trati mezi Plzní a Chrástem. Kolejiště se...

Plzeňský kraj chce zachovat část železniční trati z Plzně do Chrástu, která přestala fungovat po otevření tunelu v...

Muži vytáhli souseda z domu a zbili ho, motivem byla patrně odplata

Ilustrační snímek.

Útok na muže v Němčicích na Klatovsku vyšetřuje policie. Skupina agresorů se dobývala k němu do domu, když jim otevřel,...

Zloději na útěku oblékli bundy od bezdomovců, chtěli zmást policisty

Ilustrační snímek

Neotřelý způsob, jak zmást policisty, zvolili dva muži, kteří v Plzni ukradli tržbu z prodejny Žabka, po akci nabourali...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz