Plzeňan David Cipra přežil vlastní smrt, po pádu z výšky už zase chodí

  19:09aktualizováno  19:09
Před více než rokem při opravě střechy kostela v Horšovském Týně David Cipra spadl z dvanáctimetrové výšky. Velmi vážně se zranil a měl smrt na jazyku. Dnes ale zase komunikuje s okolím, zbavil se i vozíčku, který byl po dlouhé měsíce součástí jeho života, a s menšími obtížemi zase normálně chodí.

David Cipra se zotavuje z těžkého zranění, které utrpěl při pádu ze střechy kostela. Několik týdnů byl v umělém spánku. Dnes už ale opět chodí a mluví, jeho blízcí hovoří o zázraku. | foto: Martin Polívka, MF DNES

I když se mu paměť vrací postupně, jeho matka říká, že před lékaři z fakultní nemocnice v Plzni smeká.

"To, že syna zachránili, je výjimečné, neuvěřitelné, úplně bombastické," popisuje šťastná matka, která prožila více než roční martyrium, kdy byl její syn nejdříve ve fakultní nemocnici, pak v nemocnici Privamed, v Psychiatrické léčebně v Dobřanech a nyní v zařízení pro zdravotně handicapované ve Zbůchu.

Čtyřiatřicetiletý David tu pracuje, chodí na hodiny rehabilitace a hlavně zde má společnost lidí, s kterými může mluvit a společně pracovat. Odtud si ho rodina odváží na víkendy a na svátky domů.

Když jej redaktoři MF DNES na konci loňského roku navštívili v plzeňském bytě na Lochotíně, velmi vstřícně je přivítal. "Pojďte dál a podívejte se, jak jsem z nařezaných větví vyrobil vánoční stromek." Sympatický muž přinesl i z ořechového dřeva vlastnoručně vyrobené srdce a nakonec citoval pasáže z numerologických knih.

"David se před úrazem věnoval astrologii, numerologii, vykládání karet, navíc se zabýval léčením pomocí promačkávání dlaní a nohou, kdy takto určoval diagnózu. Také intenzivně cvičil jógu. Myslím, že jóga a další jeho zájmy mu při léčení velice pomohly," vypráví Venuše Ciprová. Ta je přesvědčená, že se její syn do roka zase vrátí k tesařskému řemeslu.

"Máme na Sylvánu velkou zahradu. Když se David v říjnu vrátil z léčení, tak s bolavou nohou celou zahradu zryl, bylo neuvěřitelné, jak byl houževnatý," líčí matka, která nedá dopustit ani na lékaře dobřanské léčebny. "Zatímco doktoři ve fakultce ho zachránili, ti v Dobřanech ho postavili na nohy a vrátili ho zpět do života," vypráví šťastná matka.  

Otok mozku mohl mladého muže zabít

A jak drama se šťastným koncem začalo? David Cipra byl 2. listopadu 2011 po pádu ze střechy převezen na anesteziologicko-resuscitační kliniku Fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně.

"Přivezla ho záchranná služba. Jednalo se o nesmírně těžké, kombinované poranění, kterému říkáme polytrauma. Lze ho za určitých okolností zařadit mezi poranění smrtelná," vylíčil přednosta kliniky Eduard Kasal. Popsal, že pacient měl těžké poranění hlavy a mozku s mnohočetnými zlomeninami lebky.

"Přivezli ho s pohmožděním mozku a s krvácením do něj, pacient musel čelit i otoku mozku, který zvyšuje nitrolební tlak, což je faktor, který zabíjí. Kromě toho měl ještě závažné poranění hrudníku spojené s těžkým oboustranným pohmožděním plic, s mnohočetnými zlomeninami žeber a se zlomenou lopatkou. Měl též zlomené kosti horní končetiny. Záchranná služba ho našla na místě nehody s hlubokou poruchou vědomí," popsal Kasal.

Lékaři se podle něj museli zaměřit hlavně na postižení mozku, které vyžadovalo urgentní neurochirurgický zákrok. "Cílem bylo snížit nitrolební tlak k hodnotám slučitelným se životem, aby úraz nezanechal trvalé následky," líčí Kasal.

David byl několik týdnů v umělém spánku

Tři neděle pak lékaři museli monitorovat tlak v mozku, což byla podle Kasala velice dlouhá doba. "Tlak se neustále zvyšoval, vyžadovalo to vysoce specializovanou komplexní léčbu. Její součástí bylo to, co lidé znají pod pojmem umělý nebo léčebný spánek, kdy musí lékaři navodit hluboký lékový útlum mozku tak, aby měl čas se zotavovat," popsal Kasal.

Cílem je snížit metabolické nároky mozku. Pacienta v těchto případech nelze budit, jak je popisováno v některých filmech, ale naopak je třeba léčit jej hlubokým spánkem při umělé plicní ventilaci pomocí dýchacího přístroje.

Nakonec se podle Kasala mohli lékaři radovat z toho, že se pacientův stav zlepšil natolik, že mohl být 9. prosince přeložen na jednotku intenzivní péče neurologické kliniky FN, kde už byl odpojený od dýchacího přístroje, otvíral oči a hýbal končetinami.

Od té doby uplynul rok, což je pro zotavení z tak těžkého úrazu velmi krátká doba.
David Cipra přesto plánuje budoucnost. Chce se vrátit k léčitelství.

"Ještě několik měsíců by měl syn zůstat ve Zbůchu a pak by se mohl začít starat o zahradu na Sylvánu a vyrábět tam figurky ze dřeva. K Vánocům si totiž přál řezbářské náčiní. Dále neplánuji, záleží na tom, jak se bude Davidův stav vyvíjet, ale z jeho pokroků se velice raduji," konstatuje Davidova matka.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Nouzové řešení selhalo. Limberský není stoper, potvrdil zápas v Záhřebu

Plzeňský obránce David Limberský předčasně končí zápas Evropské ligy v Záhřebu,...

Bylo jasně vidět, jak je zničený a zklamaný, když po druhé žluté kartě odcházel ze hřiště. Odvetné utkání prvního...

Sparta sáhla raději po Radakovičovi. Plzeň je nová etapa, těší se Brabec

Jakub Brabec se raduje z gólu, kterým posunul Spartu do skupinové fáze Evropské...

Když měli v létě možnost Jakuba Brabce získat, preferovali příchod Uroše Radakoviče z Olomouce. A zatímco srbský...

Další z rubriky

Plzeň přidá cyklistům stovky metrů tras, postaví i lávku přes Radbuzu

Nová cyklistická lávka přes Mži u Radčické ulice v Plzni

Příznivci cyklistiky v Plzni se letos dočkají nových úseků cest. Radnice nechá upravit další část komunikace, která...

Výdaje na provoz MHD rostou, radní Plzně zvažují zdražení jízdného

Plzeňská radnice kvůli rychlému růstu výdajů na provoz veřejné dopravy zvažuje...

Radnice Plzně se chystá na horší časy. Chce zastavit růst výdajů na veřejnou dopravu. Letos na ni má dát téměř miliardu...

Opilec cestou z nevěstince uvázl s autem na louce, zavolal si policisty

Opilý cizinec si užíval na Folmavě v nevěstinci, pak chtěl odjet do Německa...

Na svoji poslední návštěvu Čech zřejmě dlouho nezapomene muž z Německa. Když si užil sexuální hrátky a alkohol v...

Advantage Consulting, s.r.o.
PLC SPECIALISTA – i PRO ABSOLVENTY

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 48 000 Kč

Najdete na iDNES.cz