Pondělí 30. března 2020, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. března 2020 Arnošt

Středověké hračky našli v odpadních jímkách, zřejmě je tam hodili rodiče

  9:40aktualizováno  9:40
I lidé ve středověké Plzni se rádi bavili. Důkazem je několik nálezů, které archeologové objevili zejména v odpadních jímkách. Jak se tam ale hračky dostaly, není zcela jasné. Zřejmě je tam dětem hodili rodiče, kteří se na své ratolesti zlobili.

V Západočeském muzeu v Plzni je k vidění výstava o hrách ve středověku. Její kurátor Jiří Orna prozradil, že většina hraček se našla v odpadních jímkách. (30. 1. 2020) | foto: Ladislav Vaindl, 5plus2.cz

„Zřejmě nejzajímavějším objevem jsou dřevěné sáňky nalezené v Pražské ulici,“ prozrazuje Jiří Orna, který je kurátorem výstavy Svět středověkých her v Západočeském muzeu v Plzni. Mezi další zimní kratochvíle patřila i jízda na kostěných bruslích.

Fotogalerie

Ke svým hrám děti kdysi používaly i nejrůznější figurky zpodobňující například koně, jezdce či panenky. Našly se také káči či zvukové hračky typu píšťalek nebo rolniček. Zájemci díky těmto věcem mohou nahlédnout do života plzeňských dětí z období 14. a 15. století.

„Diskutujeme s kolegy, jak se hračky dostaly do odpadu. Máme teorii, že když děti zlobily, tak se rodiče rozhněvali a hračky jim v afektu za trest vyhodili. Dělal jsem si statistiky a z tohoto pohledu měli nejzlobivější děti zřejmě v domě na rohu náměstí Republiky a Rooseveltovy ulice. Tam se totiž vyhozených hraček našlo úplně nejvíce,“ říká s úsměvem Orna.

Ovšem různé hry nebyly ani ve středověku zdaleka jen doménou dětí. Nejrůznějším kratochvílím se oddávali i dospělí. A zdá se, že ne vždy pouze ve volném čase.

„Máme nález ošklivé hliněné hrací kostky ze zásypu hradební uličky za domem na náměstí Republiky. Předpokládáme, že si ji vyrobila stráž, která tam hlídala. Uhnětli ji, udělali jednoduchá oka a zřejmě vypálili na sluníčku nebo na jednoduchém ohýnku. Pak ji vyhodili,“ potvrzuje kurátor.

Podle archeologických nálezů panovalo největší herní nasazení v jednom z domů v Riegrově ulici.

„Je zajímavé, že ve středověkých Čechách byla běžnou hrou ta, která připomíná dnešní pétanque, známý v současnosti hlavně z Francie. Právě v objektu v Riegrově 3 jsme našli takzvaný zmietek, cíl, k němuž se hráči snaží koulemi přiblížit. Na stejném místě jsme nalezli také menší koule, o nichž předpokládáme, že se používaly právě k této hře,“ sděluje Jiří Orna.

Populární byly rovněž kuželky, které se podle dobových spisů hrály už ve 13. století v Německu. O tom, že tato disciplína nebyla ničím neznámým ani pro Západočechy, vypovídají nálezy větších dřevěných koulí.

„Samotné kuželky se nám najít nepodařilo, s největší pravděpodobností za ně ale sloužila polínka, která lidé naštípali,“ dodává. Pozůstatky historických her odborníci objevili také třeba na místě dnešního hotelu Central nebo v objektu Muzea loutek.

I ve středověku lidé při hraní podváděli

Stejně jako v současnosti, také ve středověku někteří měšťané neprovozovali hry jen tak pro zábavu. „Lidé jsou hraví, ale obzvláště chlapi mají rádi, když k tomu přidají ještě hazard. Dochovaly se záznamy, kdy se proti těmto kratochvílím brojilo, zejména ze strany církve. Máme různá městská nařízení, která hazardní hry postihovala. A nechybí ani nálezy falešných kostek, které ukazují, že i tehdy měli někteří snahu podvádět,“ podotýká Orna.

Podle něho je expozice vytvořená ve spolupráci s Muzeem Vysočiny v Jihlavě jedinečná. „Je to asi první výstava, která se na základě archeologických nálezů snaží zmapovat oblast každodenního života člověka ve středověku,“ doplňuje.

Kromě autentických věcí expozice obsahuje rovněž interaktivní prvky, na nichž si návštěvníci mohou na vlastní kůži vyzkoušet některé ze středověkých zábav.

K těm patří například střelba z kuše, hra mlýn nebo kvintána, druh středověké rytířské hry, při níž jezdec zasahuje kopím terč a rychle uhýbá před břemenem pootočeným zásahem do terče. Zájemci se také seznámí s historií her, jako jsou šachy. Výstava bude v Plzni otevřena do 26. července.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Mnozí lidé se chovají jako přerostlé děti, vytěsnili smrt, říká psychiatr

Současná situace kolem šíření nákazy koronavirem je podle psychiatra Jiřího Podlipného významem a odrazem ve...

Řidič kamionu vyléčený z COVID-19 zůstává v nemocnici, po úrazu je ochrnutý

Polský řidič kamionu, který je prvním vyléčeným z onemocnění COVID-19 v Plzeňském kraji, zůstává v plzeňské fakultní...

Plzeňský Straka: Všichni asi musí ustoupit. Hokejisté, kluby i sponzoři

V rodinném sídle ve Smědčicích, pár kilometrů za Plzní, pomáhá manželce s doučováním dvou dcer, obden však míří na...

Češi jsou humorem prosáklí, tvrdí autorka roušek pro přeštická prasata

S humorem přistupují lidé z Přeštic na Plzeňsku k povinnosti chránit si na veřejnosti obličej. Po domácku ušité roušky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V plzeňské nemocnici jsou tři nakažení napojeni na plicní ventilaci

V plzeňské fakultní nemocnici je na plicní jednotce intenzivní péče hospitalizováno šest pacientů, z toho jsou tři na...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Domažlická nemocnice zavřela chirurgii kvůli pacientovi s koronavirem

Kvůli pacientovi, který má pozitivní test na COVID-19, uzavřela Domažlická nemocnice chirurgické oddělení a nepřijímá...

O ochranné štíty z 3D tiskárny je obrovský zájem, firma má zakázky na rok

Plzeňská firma před týdnem začala na 3D tiskárně vyrábět ochranné plastové štíty a už má zakázky minimálně na rok...

Vzorky na COVID-19 v kraji vyhodnocují už tři laboratoře, proces se zrychlí

Čekání na výsledky testů na COVID-19 se má výrazně zkrátit. Kromě laboratoře ve Fakultní nemocnici v Plzni a v...

Nákazu potvrdil druhý člen krajské rady, plzeňský hejtman má test negativní

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, který byl od konce minulého týdne spolu se zbytkem devítičlenné krajské rady a...

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...