Kvůli úniku nebezpečných látek v objektu firmy v Plzni na Skvrňanech, která se...

Kvůli úniku nebezpečných látek v objektu firmy v Plzni na Skvrňanech, která se zabývá likvidací průmyslových kalů, policisté uzavřeli v jejím okolí dopravu. (18. června 2021) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Únik plynů a smrt tří mužů v Plzni nezavinila technická závada, tvrdí firma

  • 5
Červnový únik jedovatých plynů v areálu odpadové společnosti SUEZ CZ v Plzni-Skvrňanech, po němž zemřeli tři zaměstnanci, nezpůsobila technická závada ani chyba řídícího softwaru, uvedla dnes firma v tiskovém prohlášení.

„Přestože policejní vyšetřování události na lince na zpracování kapalných průmyslových odpadů pokračuje, společnost považuje za důležité informovat o dosavadních poznatcích z interního vyšetřování,“ uvedla mluvčí Kateřina Kodadová.

Podle informací ČTK hasiči předali veškerá zjištění krajské policii, která věc prověřuje pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

„Veškeré okolnosti případu jsou předmětem dalšího šetření a čekáme na výsledky znaleckých posudků a odborných vyjádření,“ řekla dnes  policejní mluvčí Ivana Jelínková.

Firma podle Kodadové od počátku poskytuje součinnost při vyšetřování, průběh ani detaily nemůže komentovat. Automatizovaná linka, odkud toxické látky unikly, je stále odstavena.

„Bezprostředně po havárii jsme pozůstalým poskytli psychologickou pomoc a schválili mimořádný finanční dar. Jednáme o výplatě jednorázové finanční náhrady pro pozůstalé. Naším cílem je, aby částka byla vyplacena co nejrychleji. Proto jsme pozůstalým nabídli, že ji vyplatíme bez ohledu na výsledky oficiálního vyšetřování,“ uvedl generální ředitel SUEZ CZ Zdeněk Horsák. Podle mluvčí budou vyplacené náhrady v řádu statisíců korun.

Hala, v níž k havárii došlo, byla podle Kodadové po ukončení zásahu v sobotu 19. června vyčištěna, bezpečnostní technologie a ventilace prošly revizí. „Kontrola linky na zpracování kapalného odpadu potvrdila, že je po technické i bezpečnostní stránce v pořádku,“ řekla.

Podle ředitele pro řízení rizik SUEZ CZ Petra Knězů byla motivací pro interní vyšetřování snaha zjistit, co se přesně stalo, a přijmout opatření, aby se tragédie neopakovala. Firma chce oddělit dvě podle ní nesouvisející události, a to samotnou havárii a zvýšený zápach v týdnu před havárií.

Kamera při úniku jedovatých plynů (21. 6. 2021)

21. června 2021

„Zápach pocházel z nezvykle silně odorizovaného odpadu, který obsahoval nadměrné množství merkaptanů - neškodných, leč velmi silně zapáchajících plynů, které se využívají k indikaci látek, jež by jinak nebyly cítit. S merkaptany přišel do styku snad každý, kdo má doma plynovou troubu, sporák nebo plynový kotel,“ řekla mluvčí.

Dva dny před nehodou byl podle ní navržen a schválen postup eliminace zápachu. Ten neměl nic společného s nehodou, která se stala 18. června v jiné části areálu a byla časově úzce a jasně ohraničenou událostí, dodala.

Neštěstí se stalo 18. června dopoledne, na místě zemřeli dva lidé, třetí o den později. Z areálu unikly toxické látky na bázi síry ve vysokých koncentracích. Únik zasáhl sedm lidí, do nemocnice byli převezeni čtyři. Událost si vynutila dočasnou uzavírku Vejprnické ulice. Hasiči na místě ukončili zásah o den později.

V objektu čistírny odpadních vod unikly nebezpečné látky (18. 6. 2021)

18. června 2021