Po Borské by mohly jezdit trolejbusy. Plzeň shání peníze na rozšíření

  10:57aktualizováno  10:57
Po Borské ulici u nádraží Jižní předměstí by podle plzeňských radních v budoucnu mohly jezdit trolejbusy. Stačí v rozpočtu města sehnat několik desítek milionů korun potřebných na rekonstrukci ulice a s ní spojené rozšíření.

Pohled do plzeňské Borské ulice, kterou čeká rekonstrukce. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Úprava se má týkat úseku od křižovatky s Klatovskou až k mostu přes nádraží Jižní předměstí. Její financování radní probírali minulý týden, když řešili rozpočet města na příští rok.

Strážce městské kasy Martin Zrzavecký má jasno v jedné věci - z evropských peněz město na tuhle akci nedostane ani korunu.

"Vnímáme, že úprava Borské ulice je jednou z priorit pro dopravu v Plzni. Budeme se snažit peníze najít. Vše děláme i s ohledem na rok 2015, kdy Plzeň bude Evropským hlavním městem kultury. Chceme, aby v roce 2015 bylo město co nejméně rozkopané," říká náměstek primátora pro ekonomiku Martin Zrzavecký.

Magistrátní odbor investic nyní připravuje projektovou dokumentaci pro stavbu. "V současné době ji dopracováváme, měla by být hotová do konce října. Teoreticky by pak mohlo být zahájené výběrové řízení na zhotovitele. Základem všeho ale bude, jestli se akce dostane do rozpočtu města," objasnil Ondřej Prokop z magistrátního odboru investic.

Dva jízdní pruhy v každém směru

Přestavba Borské ulice byla vázaná na rekonstrukci železničního koridoru v těsném sousedství. Tyto práce už skončily a nově postavená zeď hned vedle kolejí, která nahradila starý svah, teď umožní rozšířit Borskou ulici.

Podle náměstka primátora pro dopravu Miloslava Šimáka je město předběžně domluvené i s vodárnami, že si tam ve stejné době budou moci upravit vodovod a odpadní stoky.

"Město zaplatí chodníky, komunikaci i plánovanou trolejbusovou trať. Plán je takový, že podél domů bude chodník, pak odstavný pás, dva jízdní pruhy směrem ke křižovatce s Klatovskou, další dva opačným směrem. Pak už jen úzký chodníček, na kterém budou sloupy trolejového vedení a osvětlení. Tam nepočítáme s pohybem chodců," vysvětlil náměstek Šimák.

Nikdo z města nechce blížeji specifikovat, kolik peněz úprava Borské ulice spolkne. Mluví se o desítkách milionů korun. "Některé práce by se daly udělat i letos, třeba postavit sloupy pro trolejové vedení, které budou společné i pro osvětlení," vysvětlil Šimák.

K čemu bude trolejbusová trať v této části ulice? Při jejím propojení s před třemi roky dokončeným úsekem od Doudlevecké třídy k železničnímu mostu v ulici U Trati by dopraváci měli náhradní trolejbusovou trať pro případ, že by například kvůli havárii nebo jiné mimořádné situaci byla na delší dobu zcela neprůjezdná Americká třída.

Navíc po dokončení nového depa v areálu Škodovky význam nových trolejí v Borské ulici ještě stoupne. "Z propočtů vychází, že by se při využívání Borské a ulice U Trati pro najíždění trolejbusů z depa na linky a pak i jejich vracení ušetřilo ročně hodně kilometrů," uvedl Martin Zrzavecký.

V budoucnu by tudy mohla jezdit i některá ze stálých trolejbusových linek. "V plánech je i zatrolejování Železniční ulice kolem vlakového nádraží, vždyť tam bude jeden z výstupů nového podchodu z hlavního vlakového nádraží," vysvětlil Miloslav Šimák další možnosti rozšiřování trolejbusové sítě v Plzni.

Autor:

Nejčtenější

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Omilostněný vrah Kajínek dostal další pokutu, tentokrát za rychlou jízdu

Jiří Kajínek (25.5.2017)

Omilostněný vrah Jiří Kajínek dostal v Brně pokutu za rychlou jízdu. Vyplynulo to ze zprávy, která přišla na Krajský...

Herec Skamene získal pole a louky na Tachovsku jako restituční náhradu

Roman Skamene

Herec Roman Skamene a jeho příbuzná jsou definitivně vlastníky sedmi hektarů pozemků u dálnice D5 na Tachovsku, které...

Chovanec už nechce být poslancem, vadí mu podpora ČSSD současné vládě

Milan Chovanec (ČSSD)

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec se vzdá poslaneckého mandátu. Ze Sněmovny chce odejít do konce března po sjezdu...

Žena nechala stopaře v autě a odešla nakoupit. Muž mezitím odjel pryč

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Domažličtí policisté pátrají po stopaři, kterého svezla čtyřicetiletá řidička. Muž zřejmě působil značně věrohodně,...

Další z rubriky

Daroval krev už po čtyřsté. Bůh mě za to odměnil tím, že jsem zdravý

Jiří Čiháček z Klatov (vpravo) a Václav Pikeš ze Sušice jsou rekordními dárci...

Václav Pikeš ze Sušice a Jiří Čiháček z Klatov se sešli na transfuzním oddělení Klatovské nemocnice. Oba patří mezi...

Pád stromu zpozdil vlaky, kvůli těžkému sněhu na Špičáku nejezdí vleky

V pondělí ráno najel mezinárodní rychlík u České Kubice na Domažlicku na spadlý...

U České Kubice na Domažlicku ráno najel mezinárodní rychlík do spadlého stromu, nikdo se nezranil. Provoz na trati byl...

Plzeňská nemocnice buduje psychiatrii, chce se rozšířit i o chirurgii

Stavební práce u Fakultní nemocnici v Plzni na Lochotíně jen tak neskončí. Nyní...

Stavební práce v lochotínském pavilonu Fakultní nemocnice v Plzni, kde se nyní modernizuje urgentní příjem a buduje...

Najdete na iDNES.cz