Plzeň chystá velké přejmenování zastávek, název změní každá druhá

  18:43aktualizováno  18:43
Plzeňská radnice nechá příští rok přejmenovat asi polovinu zastávek veřejné dopravy. Chce, aby z názvů zmizely místa a objekty, které už dávno neexistují. Týká se to například zastávky tramvaje zvané Výstaviště. Výjimkou budou názvy, které už mají lidé zaryté v paměti.

Názvy některých plzeňských zastávek nepostrádají černý humor. Příkladem je "Ústřední hřbitov II. konečná". Této zastávky se dotkne jen drobná změna, z názvu zmizí římská dvojka. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Jak může vypadat revoluce ve veřejné dopravě v Plzni? Například takhle: zastávka "Černice, K cihelnám" se bude jmenovat "K Losiné". Zastávka "Břeclavská" se přejmenuje na "Amfiteátr", "Studentská se změní na "Boleveckou náves" a "Škoda JS" na "Orlík". Z "Habrmannovy" bude "Bazén Slovany". A ze zastávky "Hl. nádr. ČD Americká" se stane "Pařížská".

Desítky takových změn se odehrají v příštím roce. A důvod? Z názvů zastávek zmizí názvy objektů, které už neexistují. Výjimku v tomto ohledu budou představovat zavedené pojmy. Například zastávce U Práce název zůstane, ačkoliv vydavatelství Práce už v domě na křižovatce dávno nesídlí.

Dalším důvodem ke změnám byla snaha odstranit jména obsahující nejrůznější zkratky. Ukázkový případ je "III. br. Domažlická."

Vedení města tvrdí, že přejmenování zhruba poloviny z celkem 170 zastávek není unáhlený krok. Dá se však očekávat, že změna může cestující po určitou dobu mást.

"Experti ze Správy veřejného statku tento projekt připravovali dlouho. Existují k tomu logické důvody a k návrhu změn se vyjadřovali zástupci městských obvodů," řekl primátor Martin Baxa.

Dopravní specialista Správy veřejného statku Ondřej Vohradský prohlásil, že zastávky dostanou nová jména v příštím roce, ale přesně zatím neví kdy. "Buď se to stane v březnu nebo až na konci roku. O tom se ještě bude jednat. Ale samozřejmě počítáme s tím, že o změnách bude veřejnost informována s předstihem," sdělil Vohradský.

Ačkoli se změní názvy zhruba poloviny zastávek, nebude se podle Vohradského jednat o příliš dramatický krok. "Někde totiž přejmenování bude souviset v podstatě jen s odstraněním zkratek. Například místo Mikulášské nám. se bude uvádět Mikulášské náměstí," vysvětloval Vohradský. Ten si je jistý, že nový systém bude logičtější a lepší než dosavadní.

Myslíte si, že nové názvy zastávek usnadní lidem orientaci v Plzni?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 19. října 2012. Anketa je uzavřena.

Ne 947
Ano 239

A kde byl s vymýšlením nového názvu zastávky největší problém? Prý především u míst, kde neexistuje výraznější objekt.

"Třeba zastávka Stavební stroje na křižovatce Jateční ulice a Rokycanské třídy byl tvrdý oříšek. Dopadlo to tak, že na zastávce v Jateční ulici zůstane jméno Stavební stroje a na Rokycanské bude zastávka přejmenována na Divadlo Alfa," konstatoval Vohradský.

Paradox je, že právě Stavební stoje, které kdysi v oblasti sídlily, patří do výčtu dávno zmizelých objektů. Podobně svou pozici i po letech od zániku uhájila kasárna na Slovanech. "Na Nepomucké ulici tak na přání zástupců Slovan zůstane zastávka U kasáren," prohlásil Vohradský.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Muži si přijeli do baru vyřizovat účty, vrhli se na hosta i majitele

Otec se synem si v baru vyřizovali účty, strhla se pořádná mela

Hrozivě vypadající rvačku řešili v pátek večer plzeňští policisté. Do Sportbaru v Horní Bříze severně od Plzně si...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Další z rubriky

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Cimbálovka z Plzně válcuje internet s Metallicou, chystá se i na Queen

Cimbálová muzika Milana Broučka spolupracuje se zpěvákem Pavlem Noidem Bártou....

Více než milion zhlédnutí nasbíralo na internetu video s nahrávkou slavné písně od kapely Metallica v podání Cimbálové...

Při nehodě u Staňkova na Domažlicku se těžce zranily dvě děti

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje (ilustrační snímek)

V sobotu krátce po třetí hodině odpoledne se nedaleko obce Ohučov u Staňkova stala nehoda, při níž se těžce zranily dvě...

Najdete na iDNES.cz