Plzeň přivítala další ročník Pilsen Pride. Homosexuálové se střetli s odpůrci

  19:32aktualizováno  19:32
V centru Plzně se po půl čtvrté odpoledne střetli lesby a gayové se svými odpůrci z krajní pravice. LGBT komunita totiž ve městě pořádala druhý ročník třídenního festivalu Pilsen Pride. Zasahovali i desítky policistů a policejní těžkooděnci.

Ke střetu došlo v Dřevěné ulici u restaurace U Mansfelda nedaleko hlavního plzeňského náměstí Republiky, kudy chtěl projít poklidný takzvaný Duhový průvod jako vrchol Pilsen Pridu.

Průvodu, ve kterém bylo kolem tří stovek poklidně se chovajících lidí, zastoupilo cestu několik desítek odpůrců akce. Většina z nich měla na tričkách nápisy Česká Plzeň, což je seskupení patřící ke krajní pravici.

Fotogalerie

Účastníky průvodu, z nichž velká část měla na tváři namalovanou duhu, častovali sprostými nadávkami typu „zabijte je všechny, buzeranty zas..ný“. „Vaše děti budou jako my!“ odpovídali mnohohlasně účastníci průvodu, který se kromě Prahy koná v Česku jen v Plzni. „Chcete děti, tak je mějte, na naše však nesahejte,“ stálo na jednom z transparentů odpůrců takzvaných duhových lidí, kam patří lesby, gayové, bisexuálové, asexuálové či translidi.

Policisté odpůrce LGBT komunity vyzvali k tomu, aby umožnili gayům a lesbám průchod, jinak že použijí donucovací prostředky. Po dvou výzvách zprostředkovaných megafonem ultrapravičáci ustoupili. Než průchod prošel, hlídal pravici kordon několika desítek těžkooděnců. Podle krajské policejní mluvčí Hany Rubášové policisté nikoho nezadrželi.

Jeden z organizátorů Pilsen Pridu třiadvacetiletý Jan Ryšlavý uvedl, že akce má zvýšit povědomí o LGBT. „Nechceme se předvádět, demonstrovat či protestovat, bereme to spíš jako oslavu svobody, jako upozornění, že máme stejná práva jako ostatní,“ sdělil s tím, že většina Čechů je ke komunitě i pod vlivem Evropy tolerantnější než dříve.

„Ale stále jsou v zemi organizace, které s námi nesouhlasí,“ doplnil. Upozornil na to, že většina účastníků festivalu je ze západních Čech. Na otázku, co by poradil českému politikovi, kdyby se ho zeptal, zda má před voliči odhalit svoji homosexuální orientaci, odpověděl, že by záleželo na tom, zda by to chtěl kvůli zvýšení počtu hlasů nebo pro zlepšení vnitřního pocitu, pro pocit úlevy.

Kromě průvodu se v Plzni konaly další akce – v kulturním centru Papírna promluvil bývalý římskokatolický farář Jiří Pešek o homosexualitě v církvi, v kavárně Družba se promítal dokumentární film studentky antropologie na Západočeské univerzitě Andrey Lukové z loňského Pilsen Pridu, lékař Michal Pitoňák přednášel o duševním zdraví a LGBT komunitě.

V režii Lukáše Nozara proběhla i historicko-vlastivědní vycházka po místech spjatých s plzeňskou meziválečnou homosexuální komunitou. Za první republiky byla totiž Plzeň po Praze a Brnu místem, kde žil největší počet homosexuálů. 

V roce 1932 rozvířily veřejné mínění dvě velké plzeňské homosexuální aféry. Jedna z nich se týkala Škodových závodů a špionáže, kterou zde prováděl František Kábela. Ve své diplomové práci z roku 2016 téma zpracoval Petr Davídek z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Kábela byl v listopadu 1932 zatčen pro podezření ze špionáže, kterou měl provádět pro Sovětský svaz. Již při prvním výslechu se přiznal k homosexuálnímu styku, což bylo tehdy trestné. Kábela byl nakonec odsouzen ke třem letům těžkého žaláře za špionáž, na tři měsíce pak za homosexuální činy.

Nejčtenější

Olympiakos Pireus. První soupeř Plzně na cestě do Ligy mistrů

Plzeňští fotbalisté se radují z vítězství na hřišti CSKA Moskva. Tři body jim...

Olympiakos Pireus, nedávný řecký hegemon, je soupeřem plzeňských fotbalistů ve 2. předkole Ligy mistrů. Plzeň začne...

Senior si přijel užít do Čech, zemřel v klubu při sexuálních hrátkách

ilustrační snímek

Při sexuálních hrátkách s mladou ženou zemřel v nočním klubu ve Folmavě na Domažlicku sedmdesátiletý cizinec. Při...

Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

Jezevec

Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na...

Do Česka se valí vedra. Na Plzeňsku mají padat teplotní rekordy

Ilustrační snímek

Pro úterý platí výstraha před vysokými teplotami a mohou padat rekordy. Až přes 34 stupňů by mělo být na jihu Moravy, v...

Kojenec zůstal ochrnutý na polovinu těla. Týrala ho matka, tvrdí obžaloba

Ilustrační snímek

Před Krajským soudem v Plzni stanula dvaadvacetiletá žena, která podle obžaloby týrala svoji dceru. Kojenec zůstal po...

Další z rubriky

V Týnici dostavují ambit podle Santiniho, nejtěžší je „česká placka“

V klášteře v Mariánské Týnici na Plzeňsku dostavují východní ambit, který...

Za polovinou je dostavba východního ambitu někdejšího cisterciáckého poutního místa v Mariánské Týnici na Plzeňsku....

Kojenec zůstal ochrnutý na polovinu těla. Týrala ho matka, tvrdí obžaloba

Ilustrační snímek

Před Krajským soudem v Plzni stanula dvaadvacetiletá žena, která podle obžaloby týrala svoji dceru. Kojenec zůstal po...

Na Bahnech tančily tanky, zněla střelba a létaly vrtulníky

Den pozemního vojska AČR v lokalitě Bahna u Strašic na Rokycansku. (22.6.2019)

Na padesát tisíc milovníků armády a vojenské techniky v sobotu dorazilo na jednu z největších akcí prezentace Armády...

Najdete na iDNES.cz