Plzeň přivítala další ročník Pilsen Pride. Homosexuálové se střetli s odpůrci

  19:32aktualizováno  19:32
V centru Plzně se po půl čtvrté odpoledne střetli lesby a gayové se svými odpůrci z krajní pravice. LGBT komunita totiž ve městě pořádala druhý ročník třídenního festivalu Pilsen Pride. Zasahovali i desítky policistů a policejní těžkooděnci.

Ke střetu došlo v Dřevěné ulici u restaurace U Mansfelda nedaleko hlavního plzeňského náměstí Republiky, kudy chtěl projít poklidný takzvaný Duhový průvod jako vrchol Pilsen Pridu.

Průvodu, ve kterém bylo kolem tří stovek poklidně se chovajících lidí, zastoupilo cestu několik desítek odpůrců akce. Většina z nich měla na tričkách nápisy Česká Plzeň, což je seskupení patřící ke krajní pravici.

Fotogalerie

Účastníky průvodu, z nichž velká část měla na tváři namalovanou duhu, častovali sprostými nadávkami typu „zabijte je všechny, buzeranty zas..ný“. „Vaše děti budou jako my!“ odpovídali mnohohlasně účastníci průvodu, který se kromě Prahy koná v Česku jen v Plzni. „Chcete děti, tak je mějte, na naše však nesahejte,“ stálo na jednom z transparentů odpůrců takzvaných duhových lidí, kam patří lesby, gayové, bisexuálové, asexuálové či translidi.

Policisté odpůrce LGBT komunity vyzvali k tomu, aby umožnili gayům a lesbám průchod, jinak že použijí donucovací prostředky. Po dvou výzvách zprostředkovaných megafonem ultrapravičáci ustoupili. Než průchod prošel, hlídal pravici kordon několika desítek těžkooděnců. Podle krajské policejní mluvčí Hany Rubášové policisté nikoho nezadrželi.

Jeden z organizátorů Pilsen Pridu třiadvacetiletý Jan Ryšlavý uvedl, že akce má zvýšit povědomí o LGBT. „Nechceme se předvádět, demonstrovat či protestovat, bereme to spíš jako oslavu svobody, jako upozornění, že máme stejná práva jako ostatní,“ sdělil s tím, že většina Čechů je ke komunitě i pod vlivem Evropy tolerantnější než dříve.

„Ale stále jsou v zemi organizace, které s námi nesouhlasí,“ doplnil. Upozornil na to, že většina účastníků festivalu je ze západních Čech. Na otázku, co by poradil českému politikovi, kdyby se ho zeptal, zda má před voliči odhalit svoji homosexuální orientaci, odpověděl, že by záleželo na tom, zda by to chtěl kvůli zvýšení počtu hlasů nebo pro zlepšení vnitřního pocitu, pro pocit úlevy.

Kromě průvodu se v Plzni konaly další akce – v kulturním centru Papírna promluvil bývalý římskokatolický farář Jiří Pešek o homosexualitě v církvi, v kavárně Družba se promítal dokumentární film studentky antropologie na Západočeské univerzitě Andrey Lukové z loňského Pilsen Pridu, lékař Michal Pitoňák přednášel o duševním zdraví a LGBT komunitě.

V režii Lukáše Nozara proběhla i historicko-vlastivědní vycházka po místech spjatých s plzeňskou meziválečnou homosexuální komunitou. Za první republiky byla totiž Plzeň po Praze a Brnu místem, kde žil největší počet homosexuálů. 

V roce 1932 rozvířily veřejné mínění dvě velké plzeňské homosexuální aféry. Jedna z nich se týkala Škodových závodů a špionáže, kterou zde prováděl František Kábela. Ve své diplomové práci z roku 2016 téma zpracoval Petr Davídek z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Kábela byl v listopadu 1932 zatčen pro podezření ze špionáže, kterou měl provádět pro Sovětský svaz. Již při prvním výslechu se přiznal k homosexuálnímu styku, což bylo tehdy trestné. Kábela byl nakonec odsouzen ke třem letům těžkého žaláře za špionáž, na tři měsíce pak za homosexuální činy.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Nouzové řešení selhalo. Limberský není stoper, potvrdil zápas v Záhřebu

Plzeňský obránce David Limberský předčasně končí zápas Evropské ligy v Záhřebu,...

Bylo jasně vidět, jak je zničený a zklamaný, když po druhé žluté kartě odcházel ze hřiště. Odvetné utkání prvního...

Další z rubriky

Po opravě prasklin vydrží dálnice D5 až čtyřicet let, slibují silničáři

Dálnici D5 od Plzně do Rozvadova čeká na jaře několik oprav. (19. 3. 2018)

Silničáři, kteří letos začnou opravovat první dva úseky dálnice D5 mezi Plzní a Rozvadovem, slibují, že díky nové...

V Plzni testují stimulátor bloudivého nervu, pacienty jsou prasata

Testování stimulátoru bloudivého nervu provádějí plzeňští vědci na prasatech.

Vědci z Biomedicínského centra v Plzni zkoušejí na prasatech nový přístroj, který by mohl zlepšovat imunitní systém...

Miliony na vodovod a kanalizaci v kraji nestačí, splašky tečou i do řek

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji je na vodovod a kanalizaci napojeno 85 procent obyvatel. To řadí tuto oblast na poslední místo v...

Najdete na iDNES.cz