Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Radní chtějí záruku, že developer nepostaví v Plzni další montovny

  9:48
Město Plzeň chce po developerské společnosti Panattoni záruku, že na téměř třiceti hektarech v oblasti mezi Borskými poli a areálem Škodovky nepostaví další montovny. Ty a jejich zahraniční dělníci totiž městu v posledních letech přinášejí problémy. Developer ujišťuje, že nová místa budou pro lidi s vyšší kvalifikací.

Ne dalším montovnám. Plzeňští radní chtějí po firmě Panattoni záruky, že v oblasti mezi průmyslovou zónou Borská pole a areálem Škodovky nevyrostou další montovny. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Je to svým způsobem přelomový případ. Město Plzeň poprvé vážně jedná s developerem o zárukách, že v areálu, který chce na pozemcích společnost stavět, nevyrostou další montovny.

Ty začaly městu v posledních letech přinášet problémy. Za prací na místa pro málo kvalifikované zaměstnance míří tisíce cizinců. S tím jsou spojené potíže například s bezpečností a pořádkem kolem ubytoven, kde zahraniční dělníci žijí.

Vedení radnice začalo jednat se zástupci firmy Panattoni o využití území o rozloze téměř třiceti hektarů v oblasti Borských teras. Je to pozemek mezi průmyslovou zónou Borská pole a areálem Škodovky.

Zástupci Panattoni už koncem loňského roku přišli s tvrzením, že se chtějí zaměřit na provozy pro výrobu s vysokou přidanou hodnotou. Mluvili o spolupráci se Západočeskou univerzitou a stovkách míst pro vysoce kvalifikované zaměstnance.

V rámci projednávání vlivu projektu na životní prostředí se k němu město zatím nevyjádřilo. Náměstek primátora pro životní prostředí Michal Vozobule  to zdůvodnil tím, že není možné dát stanovisko, pokud není úplně jasné, jak bude území využité. Radní si proto u zástupců Panattoni vyžádali vysvětlení jejich plánů.

Ze setkání radních s představiteli developera vzešel plán přijmout memorandum, které zaručí, že nevznikne průmyslový areál, jehož provoz by byl pro město problematický. A to se má týkat i životního prostředí.

Vizualizace hi-tech průmyslové zóny, kterou chce v areálu bývalé Škody Plzeň vybudovat developerská společnost Panattoni Europe.

„Zástupci společnosti nás ujistili, že chtějí území využít tak, aby to odpovídalo požadavkům města. A my chceme, aby to bylo zakotveno v písemném dokumentu,“ prohlásil primátor Plzně Martin Baxa z ODS.

Michal Vozobule řekl, že zástupci Panattoni mají maximální zájem se s městem dohodnout. „Upozornili jsme je, že tady pobíhá debata o zahraničních pracovnících. Sdělil jsem, že máme zájem na vzniku pracovních míst pro vzdělanější zaměstnance,“ prohlásil Michal Vozobule.

Upozornil také, že projekt pro Borské terasy musí souviset s novým řešením systému dopravy v oblasti. Příjezd do areálu Panattoni by přitom měl vést z Folmavské ulice přes pozemek města.

Vozobule řekl, že v projektu pro Borské terasy bude hrát významnou roli i skutečnost, že se území nachází v největším tepelném ostrově města.

„Budeme tedy chtít prosadit maximum možného v otázce životního prostředí. Budeme bezpochyby žádat, aby se tam co nejlépe hospodařilo s dešťovými srážkami. A optimální by bylo, kdyby na nových objektech byly zelené střechy,“ konstatoval Vozobule. Ten se domnívá, že i takové záležitosti by se měly dostat do memoranda mezi městem a developerem.

Náměstek primátora Pavel Šindelář potvrdil, že memorandum bude mít širší záběr.

„Nemělo by být jen o tom, jestli tam budou, nebo nebudou montovny. Zástupci Panattoni deklarují spolupráci s městem na několika úrovních včetně školství, vzdělávání a propojení se Západočeskou univerzitou,“ uvedl Šindelář a zdůraznil, že memorandum by mělo řešit také to, jak se zaměstnavatelé v areálu budou starat o pracovníky z ciziny. „Například pokud přijdou o práci, aby se vraceli do země, odkud přišli. Byl bych rád, aby i to bylo předmětem memoranda. Jde o to, aby si město ohlídalo své zájmy,“ konstatoval.

Celková plánovaná výše investice na Borských terasách je odhadována na více než dvě miliardy korun. „Myslíme si, že uzrál čas na přípravu území pro průmysl a provozy s vysokou přidanou hodnotou, které v České republice chybí. V současnosti již cítíme, že místní průmysl dospěl do fáze, kdy zvládne i ty nejsofistikovanější obory na úrovni výzkumu a vývoje. Těšíme se na spolupráci se Západočeskou univerzitou a Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT,“ uvedl Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe pro ČR a Slovensko.

Součástí konceptu Panattoni je minimalizovat uhlíkovou stopu a zkvalitnění života v okolí. Na čtvrtině průmyslové zóny by proto měla být zeleň a budovy navrženy tak, aby byly maximálně šetrné k životnímu prostředí.

Ministr vnitra jednal v Plzni o problémech s cizinci (11. ledna 2019)

11. ledna 2019

  • Nejčtenější

Plzeň - Bohemians 1:2, domácí vedli, hosté rozhodli v závěru i v oslabení

Plzeňští fotbalisté z jarní mizérie nevybředli. V 24. kole Fortuna ligy podlehli doma Bohemians 1:2, rozhodující gól...

V noci hořela známá restaurace Angusfarm. Začneme znovu, říká majitel

V Soběsukách na jižním Plzeňsku vzplál ve čtvrtek večer penzion s restaurací Angusfarm, která byla vyhlášená svými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POHLED: Proč to v Plzni „stojí za prd“? Protože mistr lhal sám sobě

Měli bojovat o titul, místo toho prožívají těžkou jarní depresi. Mohli mít čtyřiadvacet bodů, mají jich deset. Z...

Afghánec, který ve Varech pobodal ženu a druhou rdousil, dostal 22 let

Výjimečný trest 22 let ve věznici se zvýšenou ostrahou a následné vyhoštění ze země na dobu neurčitou vyměřil v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostudná místa Plzně: podchody, kino Hvězda, bývalé ghetto i rozhledna

Seriál Plzeň má řadu krásných míst, na která mohou být Plzeňané právem pyšní. Existují ale také lokality, které město hyzdí...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Plzeňské cyklostezky letos čeká rozvoj, přibudou stojany a bezpečnější úseky

Desítky milionů korun na vylepšení podmínek pro cyklisty vydá v tomto roce město Plzeň. Cyklostezky se tak v některých...

Část plzeňského sídliště je teď příjemnější, úpravy si místní vybrali sami

Zejména rodinám s dětmi má sloužit obnovený areál v Manětínské ulici na Severním Předměstí Plzně. Území na okraji...

Umělci svými díly rozsvítí plzeňský pivovar, strom i depo

Díly od českých i zahraničních umělců se i v sobotu rozzáří několik míst v širším centru Plzně. Pokračuje tady sedmý...

Afghánec, který ve Varech pobodal ženu a druhou rdousil, dostal 22 let

Výjimečný trest 22 let ve věznici se zvýšenou ostrahou a následné vyhoštění ze země na dobu neurčitou vyměřil v pátek...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...