Radní chtějí záruku, že developer nepostaví v Plzni další montovny

  9:48aktualizováno  9:48
Město Plzeň chce po developerské společnosti Panattoni záruku, že na téměř třiceti hektarech v oblasti mezi Borskými poli a areálem Škodovky nepostaví další montovny. Ty a jejich zahraniční dělníci totiž městu v posledních letech přinášejí problémy. Developer ujišťuje, že nová místa budou pro lidi s vyšší kvalifikací.

Ne dalším montovnám. Plzeňští radní chtějí po firmě Panattoni záruky, že v oblasti mezi průmyslovou zónou Borská pole a areálem Škodovky nevyrostou další montovny. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Je to svým způsobem přelomový případ. Město Plzeň poprvé vážně jedná s developerem o zárukách, že v areálu, který chce na pozemcích společnost stavět, nevyrostou další montovny.

Ty začaly městu v posledních letech přinášet problémy. Za prací na místa pro málo kvalifikované zaměstnance míří tisíce cizinců. S tím jsou spojené potíže například s bezpečností a pořádkem kolem ubytoven, kde zahraniční dělníci žijí.

Vedení radnice začalo jednat se zástupci firmy Panattoni o využití území o rozloze téměř třiceti hektarů v oblasti Borských teras. Je to pozemek mezi průmyslovou zónou Borská pole a areálem Škodovky.

Zástupci Panattoni už koncem loňského roku přišli s tvrzením, že se chtějí zaměřit na provozy pro výrobu s vysokou přidanou hodnotou. Mluvili o spolupráci se Západočeskou univerzitou a stovkách míst pro vysoce kvalifikované zaměstnance.

V rámci projednávání vlivu projektu na životní prostředí se k němu město zatím nevyjádřilo. Náměstek primátora pro životní prostředí Michal Vozobule  to zdůvodnil tím, že není možné dát stanovisko, pokud není úplně jasné, jak bude území využité. Radní si proto u zástupců Panattoni vyžádali vysvětlení jejich plánů.

Ze setkání radních s představiteli developera vzešel plán přijmout memorandum, které zaručí, že nevznikne průmyslový areál, jehož provoz by byl pro město problematický. A to se má týkat i životního prostředí.

Vizualizace hi-tech průmyslové zóny, kterou chce v areálu bývalé Škody Plzeň...

Vizualizace hi-tech průmyslové zóny, kterou chce v areálu bývalé Škody Plzeň vybudovat developerská společnost Panattoni Europe.

„Zástupci společnosti nás ujistili, že chtějí území využít tak, aby to odpovídalo požadavkům města. A my chceme, aby to bylo zakotveno v písemném dokumentu,“ prohlásil primátor Plzně Martin Baxa z ODS.

Michal Vozobule řekl, že zástupci Panattoni mají maximální zájem se s městem dohodnout. „Upozornili jsme je, že tady pobíhá debata o zahraničních pracovnících. Sdělil jsem, že máme zájem na vzniku pracovních míst pro vzdělanější zaměstnance,“ prohlásil Michal Vozobule.

Upozornil také, že projekt pro Borské terasy musí souviset s novým řešením systému dopravy v oblasti. Příjezd do areálu Panattoni by přitom měl vést z Folmavské ulice přes pozemek města.

Vozobule řekl, že v projektu pro Borské terasy bude hrát významnou roli i skutečnost, že se území nachází v největším tepelném ostrově města.

„Budeme tedy chtít prosadit maximum možného v otázce životního prostředí. Budeme bezpochyby žádat, aby se tam co nejlépe hospodařilo s dešťovými srážkami. A optimální by bylo, kdyby na nových objektech byly zelené střechy,“ konstatoval Vozobule. Ten se domnívá, že i takové záležitosti by se měly dostat do memoranda mezi městem a developerem.

Náměstek primátora Pavel Šindelář potvrdil, že memorandum bude mít širší záběr.

„Nemělo by být jen o tom, jestli tam budou, nebo nebudou montovny. Zástupci Panattoni deklarují spolupráci s městem na několika úrovních včetně školství, vzdělávání a propojení se Západočeskou univerzitou,“ uvedl Šindelář a zdůraznil, že memorandum by mělo řešit také to, jak se zaměstnavatelé v areálu budou starat o pracovníky z ciziny. „Například pokud přijdou o práci, aby se vraceli do země, odkud přišli. Byl bych rád, aby i to bylo předmětem memoranda. Jde o to, aby si město ohlídalo své zájmy,“ konstatoval.

Celková plánovaná výše investice na Borských terasách je odhadována na více než dvě miliardy korun. „Myslíme si, že uzrál čas na přípravu území pro průmysl a provozy s vysokou přidanou hodnotou, které v České republice chybí. V současnosti již cítíme, že místní průmysl dospěl do fáze, kdy zvládne i ty nejsofistikovanější obory na úrovni výzkumu a vývoje. Těšíme se na spolupráci se Západočeskou univerzitou a Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT,“ uvedl Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe pro ČR a Slovensko.

Součástí konceptu Panattoni je minimalizovat uhlíkovou stopu a zkvalitnění života v okolí. Na čtvrtině průmyslové zóny by proto měla být zeleň a budovy navrženy tak, aby byly maximálně šetrné k životnímu prostředí.

Ministr vnitra jednal v Plzni o problémech s cizinci (11. ledna 2019)

Nejčtenější

Máme přetlak, někteří musejí z Plzně odejít, uvědomuje si Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba během tréninku.

Krátký posezonní odpočinek si Pavel Vrba užil. Trenér fotbalistů Viktorie Plzeň ale musel přepnout z dovolenkového...

Nemám sílu ukázat, co umím, lituje fotbalový záložník Vůch

Egon Vůch

Už odehrál lepší utkání. Přátelák proti Viktorii Plzeň však měl pro Egona Vůcha jiný význam. Na trávníku se...

Třináctiletá otěhotněla na útěku z polepšovny, otce dítěte hledá policie

Ilustrační snímek

Na stůl klatovských policistů se dostal případ těhotné třináctileté dívky. Ta utekla z diagnostického ústavu v Plzni a...

Dívka vypadla z jedoucí dodávky a těžce se zranila. Osádku hledá policie

Policisté prošetřují nehodu v Plzni, při které se zranila dívka. Ta vypadla z...

Neobvyklou nehodu, při níž se vážně zranila dívka, vyšetřují policisté v Plzni. Podle svědků, kteří přivolali na pomoc...

Plzeňská posila a konkurent pro Limberského: Spoluhráči nejsou soupeři

Adam Hloušek (druhý zprava) a Radim Řezník na startu letní přípravy Viktorie...

Posledních sedm let strávil Adam Hloušek v zahraničí. Po angažmá v Norimberku, Stuttgartu a naposledy Legii Varšava se...

Další z rubriky

Kvůli mobilu zapálil ředidlo pod autem se spícími lidmi, viní muže žalobce

Miroslav Kozler byl přesvědčený o tom, že mu mladíci rozbili mobil. Pod autem,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat dva roky starý žhářský útok ve vodáckém kempu nedaleko Dolan na Plzeňsku....

Kulky létají ze střelnice, bojíme se o život, píší místní ombudsmance

Policista se při střelbě na střelnici na Mělnicku omylem postřelil do nohy....

Případ z května, při němž ženu v Chotěšově na Plzeňsku zasáhla do nohy kulka, vyšetřuje policie. Někteří místní...

Západočeši si upravovali televize, aby mohli sledovat německou ZDF

Koberec jekor, chemlon, sektorový nábytek, umakartová jádra a černobílý...

Za socialismu měli lidé na Plzeňsku většinou dvě televizní antény na střeše. Jednu otočenou na nejbližší český vysílač...

Advantage Consulting, s.r.o.
HR GENERALISTA VE VÝROBNÍ SPOLEČNOSTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz