Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Trasu tisícovek aut změní od června oprava mostu Milénia v Plzni

  8:32
Období dopravních komplikací čeká řidiče v Plzni. S letní sezonou odstartují opravy frekventovaných silnic. Nejvážnější komplikace v provozu nastanou letos v důsledku prací na mostu Milénia přes řeku Radbuzu. Jedná se o jeden z nejvyužívanějších mostů ve městě, přes který denně projede zhruba 26 tisíc vozidel. Dopravní situace se během oprav zhorší i v přilehlých ulicích.

Oprava mostu Milénia, která má trvat čtyři měsíce, si vynutí výrazné zvýšení provozu na objízdných trasách v centru. Zástupci města očekávají největší nápor na Americké třídě nebo ve Škroupově ulici.

Začátek rekonstrukce mostu je naplánován na 5. června a konec na 6. října. Kromě mostu zahrne i přilehlé ulice U Trati včetně křižovatek ulic U Trati a Doudlevecké. Akce za téměř 40 milionů korun v první etapě zavře most ve směru na Slovany, ve druhé ve směru na Bory. Zbylé etapy pak zahrnou vždy jen víkendové opravy v křižovatce Doudlevecká – U Trati.

„Oprava mostu je nezbytná k tomu, abychom prodloužili jeho životnost. Slouží už 22 let. Musíme provést kompletní výměnu povrchu a izolace mostovky a sanaci spodní stavby mostních objektů,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Aleš Tolar.

Oprava kruhové křižovatky Rondel

Uznává, že akce bude pro řidiče nepříjemná, ale tvrdí, že opravu není možné odložit. „Proto volíme období června až září, kdy je dopravní zatížení v Plzni díky prázdninám nejmenší,“ uvedl. Domnívá se, že někteří lidé mohou v létě snáze volit i jiné způsoby dopravy, jako je kolo nebo koloběžka.

Náměstek očekává, že rekonstrukce mostu zhorší dopravní situaci v přilehlých ulicích. „V Prokopově ulici, na Americké třídě v odbočení ke křižovatce u Jána a na Slovany. To budou nejproblémovější místa. Podle dopravního modelu tam může ve špičkách přibýt až 500 aut za hodinu. Proto se ve stanovené oficiální objížďce snažíme, aby řidiči nevolili tu nejkratší cestu a jeli až do Jízdecké ulice a na Klatovskou třídu,“ konstatoval.

Současně s opravou mostu Milénia bude provedena výměna světelné signalizace na křižovatce Doudlevecké a ulice U Trati, která se uskuteční od 28. srpna do 22. září. „To znamená, že tu zhruba tři týdny nepůjdou semafory. Využijeme ale toho, že z mostu v tento termín nebude možné přijet,“ doplnil Tolar. Zdůraznil, že oprava mostu nijak neomezí provoz na linkách veřejné dopravy.

Podle Václava Šaška, vedoucího oddělení mostů Správy veřejného statku města Plzně, budou v rámci opravy mostu vyměněny mostní závěry, sneseny stávající vrstvy komunikace až na nosnou konstrukci, odstraněny izolace, části říms i s vybavením mostu. „Nosná konstrukce dostane novou izolaci, budou provedeny nové římsy, nová konstrukce vozovky a dále osazeno původní vybavení mostu. Také budou provedeny sanace spodní stavby mostních objektů,“ vysvětlil Václav Šašek.

Další oprava frekventovaného dopravního uzlu v Plzni se odehraje na kruhové křižovatce Rondel. Tam je nutné rekonstruovat mosty, které nejsou v dobrém stavu. Hlavní stavební práce, které částečně omezí dopravu, se mají odehrávat od začátku července do konce srpna. Provoz na mostech se omezit nemá.

Na Karlovarské třídě se pak uvažuje o omezení dopravy ve směru z centra i do centra svedením dopravy jen do jednoho jízdního pruhu, a to v nočních hodinách. Krátkodobě však dojde k takovému omezení i v průběhu dne. Aleš Tolar uvedl, že provoz tramvají v oblasti zůstane zachovaný. Tramvajové soupravy budou muset místem pouze projíždět nižší rychlostí.

Hlavní etapy rekonstrukce mostu Milénia

I. etapa: 5. 6. – 4. 8.

● V ulici U Trati budou úplně uzavřeny oba jízdní pruhy v úseku od křižovatky s ulicí Doudlevecká, pravý ke křižovatce s ulicí U Ježíška a levý na nájezdové rameno na most ve směru k ulici Železniční. Z ulice Doudlevecká a Prokopova nebude možné odbočit na most Milénia, ve směru od Klatovské třídy je uzavřen přímý směr na most.

● Objízdná trasa bude vedena: z ulice U Trati na silnici I/27 (Klatovská třída, sady Pětatřicátníků), I/26 (sady 5. května, Tyršova) I/20 Ukrajinská, I/26 U Prazdroje

● ve směru od Mostu po silnici č. I/20 (Karlovarská, Palackého náměstí), I/26 (I/20) Jízdecká, I/20 Ukrajinská, I/26 U Prazdroje

II. etapa: 5. 8. – 6. 10.

● Ulice U Trati bude úplně uzavřena v úseku od křižovatky se silnicí č. I/20 Mikulášská ke křižovatce s ulicí Doudlevecká (vjezd do podzemních garáží umožněn). Dále je uzavřeno sjezdové rameno z mostu ve směru ke Klatovské třídě. Z ulice Mikulášská a Koterovská nebude možné odbočit vlevo na most Milénia, z ulice Železniční je uzavřen přímý směr na most.

● Objízdná trasa pro II. etapu bude vedena: – z ulice Lobezská a ve směru od Prahy a od Písku na silnici I/26 (U Prazdroje, Tyršova, Jízdecká), I/20 Palackého náměstí, I/27 Klatovská třída, U Trati – z ulice Železniční, Barrandova, Koterovská po silnici č. I/20 na silnici č. I/26 (Tyršova, Jízdecká), I/20 Palackého náměstí, I/27 Klatovská třída, U Trati

  • Nejčtenější

Muž uhořel v bytě, manželku našli mrtvou. Policie ji podezírá z jeho vraždy

14. června 2024  8:03,  aktualizováno  14:26

Vražda a následná sebevražda. To je podle policie nejpravděpodobnější verze úmrtí manželského páru...

Dřív kopal za Piráty, dnes je Dostál společně s komunisty proti Green Dealu

10. června 2024

Před pandemií covidu byl Ondřej Dostál z Mirošova na Rokycansku expertem na zdravotnictví za Piráty...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Výtržník se vezl na spřáhle vagonu. Když z něj slezl, šel přímo před vlakem

13. června 2024  14:02

Se svým životem hazardoval muž na železniční trati na Plzeňsku. Sedl si totiž na spřáhlo posledního...

Kolotočáře soudí za zmlácení Ukrajinek. Nadávaly mi a byly opilé, odmítl vinu

17. června 2024  11:47

Před soudem stanul provozovatel kolotočů Zdeněk Holzknecht, který podle žalobkyně loni v srpnu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policisté se zaměřili na kouřící auta, skoro polovina kontrolovaných neprošla

12. června 2024  9:31

Policisté z Plzeňského kraje si společně se specialisty z Centra služeb pro silniční dopravu...

Soud zprostil obžaloby lékaře, který nevyslal sanitku k pacientovi. Muž zemřel

18. června 2024  13:04

Plzeňský krajský soud zprostil obžaloby lékaře záchranné služby, jehož státní zástupce vinil z...

Vždy byl na hřišti nejmladší. Bratr fotbalisty Šulce o společném dětství

18. června 2024  9:49

Od dětství kopal téměř každý den před domem do balonu. A odmalička se také Pavel Šulc musel...

Chtějí trumfnout večerky, prodavačky v Kašperských Horách střídá technologie

18. června 2024  9:44

Digitalizace se postupně rozšiřuje i do prodeje zboží. Dvě takzvané automatizované prodejny...

Plzeň zahájila přípravu s dvěma posilami i s mladíky z akademie

18. června 2024  9:30

V pondělí odstartovala fotbalistům Viktorie příprava na nadcházející ligový ročník. Trenér Miroslav...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...