Pokuty z MHD už neskončí v Karibiku, Plzeň chce změnit jejich vymáhání

  17:34aktualizováno  17:34
V Plzni se zřejmě změní dosavadní systém vymáhání pokut za černé jízdy veřejnou dopravou. Město chce předejít kontroverzním případům, kdy například děti doma pokutu zatajily a sankce se pak vyšplhala na desítky tisíc korun. Radnici se také nelíbí, že část dluhů končí u firmy se sídlem na Panenských ostrovech.
Plzeň chce změnit systém vymáhání pokuta za černé jízdy v MHD. (Ilustrační snímek)

Plzeň chce změnit systém vymáhání pokuta za černé jízdy v MHD. (Ilustrační snímek) | foto: David PortMetro.cz

Dítě nepřizná, že jelo načerno, a rodiče za pár let překvapí exekutor. Stačí také na pokutu zapomenout a malér je na světě, protože případ putuje k soudu. To chce město změnit. Navíc je možné, že skončí praxe, kdy část dluhů černých pasažérů v Plzni získávala firma se sídlem na Panenských ostrovech, což umožňovalo vyhnout se placení daní.

Příprava změn je částečně důsledek rozhodnutí soudů, které mnohatisícové sankce za cestování bez jízdenky považovaly za nepřiměřené a odporující dobrým mravům. Svou roli na výši sankcí měly i odměny advokátům, kteří vyřizovali žaloby dlužníků.

Kritici systému upozorňovali, že advokáti přitom dělali jenom nenáročné a stále se opakující úkony. Jen v Plzni se jedná o tisíce případů ročně, protože revizoři chytí za dvanáct měsíců přes 30 tisíc černých pasažérů. Plzeňský soud loni řešil na čtyři tisíce takových případů.

Generální ředitel Dopravního podniku Michal Kraus prohlásil, že o změně dosavadní praxe vedení společnosti jedná.

Advokátní kancelář některé pohledávky prodala

Náměstek primátora Plzně pro dopravu Miloslav Šimák z ČSSD už při zasedání zastupitelů oznámil, že úprava systému je na spadnutí. Reagoval tak i na kritiku opozice, že některé pohledávky za černými pasažéry Dopravního podniku advokátní kancelář Volopich, Tomšíček & spol. prodala společnosti se sídlem na Panenských ostrovech.

"Představenstvo Dopravního podniku už přijalo některé kroky, které systém upravují. Od března se zasílají předžalobní upomínky zákonným zástupcům černých pasažérů mladších 18 let. Zhruba za dva měsíce by upomínky měli dostávat všichni, kteří se mezi hříšníky ocitli poprvé," vysvětloval Šimák.

Město se podle něj bude snažit změnit i skutečnost, že některé dluhy černých pasažérů kupuje od advokátní kanceláře Volopich, Tomšíček & spol. společnost se sídlem v daňovém ráji. "No samozřejmě, ale bude záležet na znění smlouvy," řekl Šimák.

Ten ovšem očekává, že katalyzátorem změny v systému vymáhání pokut bude skutečnost, že začala platit vyhláška, která omezuje odměny advokátů. "Předpokládám, že to může spět až k vypovězení současných smluv, protože se změnily podmínky a odkupování pohledávek už nebude tak výhodné," konstatoval Šimák.

Šéf Dopravního podniku Kraus očekává, že advokátní kancelář Volopich, Tomšíček & spol., která pohledávky za černými pasažéry od dopraváků kupuje, bude chtít o úpravě dosavadních vztahů jednat.

Zatím není jasné, jak by mohl změněný systém vypadat

Kraus ale upozornil, že zatím není zřejmé, jak by mohl změněný systém vypadat. A je tedy možné, že by si vymáhání pohledávek vzaly na starost samy Dopravní podniky? "Zatím jsme měli z pohledávek čistý výnos. Pokud si to začneme vymáhat vlastními silami, bude výnos nižší o náklady na vymáhání, které jsme zatím nehradili. Ty by nás mohly stát miliony," sdělil Kraus. Ten se domnívá, že by pak Dopravní podnik žádal vyšší příspěvek od radnice.

Daniel Volopich a Tomáš Tomšíček uvedli, že společnost se sídlem na Panenských ostrovech od nich získala pouze 10 až 15 procent pohledávek za černými pasažéry. Oba také tvrdí, že vymáhání pohledávek není tak výnosné, jak se zdá, protože jsou pohledávky špatně vymahatelné.

"Zatím nedokážeme říct, jaký z toho budeme mít zisk," uvedl Volopich. Ten dokonce tvrdí, že po tom, co vyhláška srazila odměny advokátů v takových případech, jeho kancelář až někdy po šesti letech zjistí, zda a jak se transakce vyplatila.

Od kritizované praxe prodeje pohledávek společnosti sídlící na Panenských ostrovech jsou advokáti ochotni upustit. "Pokud tohle vadí, není to problém. Můžeme si najít jiného finančního partnera v Česku," uvedl Tomáš Tomšíček. Advokáti zdůrazňují, že jejich kancelář Dopravnímu podniku při odkupu pohledávek platí 105 procent z hodnoty pohledávky. To znamená, že dopraváci získávají o něco víc než cenu tisícikorunové pokuty a jízdenky.

Nejčtenější

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Spartu čeká Trabzonspor, Jablonec může jít na Wolverhampton

Sparťanský útočník Benjamin Tetteh se pere o míč v utkání 2. předkola Evropské...

Prvním soupeřem sparťanských fotbalistů v kvalifikaci o Evropskou ligy je Trabzonspor. Rozhodl o tom los 3. předkola v...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola Fortuna ligy si tři...

Další z rubriky

Podlesníky, pivovarský guláš a jelení steak. Ochutnejte krajové speciality

Pivovarský guláš se dříve připravoval z koňského masa, dnes vítězí hovězí.

Chcete-li hodovat jako kdysi šlechta, dejte si kvalitní kus jeleního masa. Vyrazit pro něj můžete i ke středočeským...

Chceme turistům zpřístupnit cestu k Modrému sloupu, řekl Brabec na Šumavě

Premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec si v pátek...

Turisté se na Šumavě možná vrátí k oblíbenému Modrému sloupu. Prohlásil to během páteční návštěvy ministr životního...

Výletní loď na Hracholuskách zkrátila trasu, přehrada má málo vody

Kvůli nedostatku vody museli provozovatelé lodní dopravy na přehradě...

Hladina na přehradě Hracholusky na Plzeňsku poklesla za poslední měsíc o 17 centimetrů. Z tohoto důvodu museli...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz