Plzeň řeší problémy s bezdomovci. Pomocí i tlakem na nepřizpůsobivé

  18:19aktualizováno  18:19
Radnice Plzně hledá způsob, jak zmírnit problémy spojené s bezdomovci. Podle některých odhadů jich ve městě nyní žije až kolem čtyř stovek. Kromě rad a pomoci se radnice chce vypořádat i s tím, jak někteří nepřizpůsobiví komplikují jiným cestování veřejnou dopravou.
Bezdomovci často cestující MHD obtěžují nepříjemným zápachem. (Ilustrační snímek)

Bezdomovci často cestující MHD obtěžují nepříjemným zápachem. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Akce zaměřené na vyřešení problémů souvisejících s bezdomovci rozjíždí plzeňská radnice. Zástupci města chtějí na jedné straně pomoci těm, kteří o to mají zájem a chtějí své postavení změnit, a na druhé straně chystají represivní kroky vůči těm, kteří komplikují život jiným lidem.

S blížící se zimou je přitom téma bezdomovců naléhavější. Některým může jít kvůli chladnému počasí i o život, a už nyní jsou vidět ve vozech veřejné dopravy, kam jdou za teplem a vyspat se. U některých bezdomovců může růst agresivita při shánění prostředků pro svou existenci včetně místa pro nocleh.

Zástupci magistrátu upozorňují, že počet bezdomovců v Plzni v posledních letech citelně vzrostl. Podle informací radnice před pěti lety žilo na území města prokazatelně 172 lidí bez domova, před třemi lety jich bylo 189 a letos v únoru už 241. Podle odhadů může být ale jejich aktuální počet až kolem 400.

Vedoucí sociálního odboru Alena Hynková řekla, že město od pondělí zahájilo kampaň s názvem „Řešení existuje...“ Ta lidi bez domova pomocí 40 plakátů na zastávkách veřejné dopravy informuje o možnostech, jak mohou svou situaci řešit.

Město se zaměří i na problémovější bezdomovce

„Naším záměrem je informovat, že Plzeň má síť služeb pro lidi bez domova, a když člověk z ulice skutečně chce svůj život změnit, tak má možnost,“ uvádí Eva Herinková, náměstkyně primátora pro sociálních věci.

V případě, že v zimě vznikne velký přetlak zájemců o místa v charitativních zařízeních, město přispívá na zajištění další míst. „Aby charita mohla zaplatit ubytovnu, pokud je kapacita Domova svatého Františka vyčerpaná. Je to nejrychlejší řešení, které zatím dostačuje,“ sdělila Hynková.

Souběžně s nabídkou pomoci zájemcům ochotným spolupracovat se město zaměří na problémovější skupinu bezdomovců, kteří pomoc odmítají, protože nejsou ochotni přistoupit v podstatě na žádná společenská pravidla.

Primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD) říká, že podle posledních odhadů je takových v Plzni kolem dvou stovek. „Odmítají v podstatě každou komunikaci a vůči jakýmkoliv návrhům jsou netečení. Je mezi nim hodně cizinců, nejvíce zřejmě Slováků,“ uvedl Zrzavecký.

Primátor sám pokládá za výrazný problém, že někteří bezdomovci ostatním lidem komplikují cestování veřejnou dopravou. Mimo jiné i tím, že silně zapáchají nebo vozidla znečisťují.

Vytěsnit bezdomovce z MHD nebude jednoduché

Vedoucí odboru bezpečnosti magistrátu Aleš Průša prohlásil, že v nejbližší době se uskuteční ve spolupráci s městskou policií akce, jejichž cílem bude dostat z vozidel bezdomovce, kteří nesplňují základní pravidla pro využívání veřejné dopravy.

„Určitě to nebude jednoduché, ale snažíme se najít způsob, jak je z veřejné dopravy vytěsnit. Věřím, že to půjde, ale bude to patrně běh na delší trať,“ konstatoval primátor. Aleš Průša řekl, že zástupci dopravních podniků pro akci vytipují linky a časy, kdy budou případné zásahy nejefektivnější.

„Na základě toho uděláme společné akce revizorů a strážníků. Lidé, kteří v rozporu s přepravním řádem budou obtěžovat cestující, budou z vozidel vykazováni,“ uvedl Průša. Ten tvrdí, že akce by měla být tak intenzivní, aby vykázaným zkomplikovala i možnost nastoupit po několika minutách do jiného vozu.

Generální ředitel dopravních podniků Michal Kraus upozornil, že pro zákroky vůči nepřizpůsobivým lidem by bylo dobré zvýšit ochranu revizorů a řidičů tím, že by byli zahrnuti do okruhu veřejných činitelů. „S takovým návrhem jsme ale neuspěli,“ řekl Kraus.

Ten se domnívá, že částečné zlepšení by mohlo přinést, kdyby problémoví bezdomovci ztratili „zázemí“ v některých místech v centru města. „Tím by se přirozeně snížil jejich pohyb dopravními prostředky,“ konstatoval Kraus.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

I kdyby byl na hrotu Kane, bylo by to houby platné, řekl Trpišovský

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

Tah s Peterem Olayinkou místo Milana Škody na hrotu útoku slávistickému trenérovi Jindřichu Trpišovskému nevyšel,...

Další z rubriky

Miliony na vodovod a kanalizaci v kraji nestačí, splašky tečou i do řek

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji je na vodovod a kanalizaci napojeno 85 procent obyvatel. To řadí tuto oblast na poslední místo v...

Po opravě prasklin vydrží dálnice D5 až čtyřicet let, slibují silničáři

Dálnici D5 od Plzně do Rozvadova čeká na jaře několik oprav. (19. 3. 2018)

Silničáři, kteří letos začnou opravovat první dva úseky dálnice D5 mezi Plzní a Rozvadovem, slibují, že díky nové...

V Plzeňském kraji výrazně ubylo vražd, počet zločinů ale loni vzrostl

Policisté pracují na místě nálezu mrtvého muže v Těšínské ulici v Plzni -...

Zatímco kriminalita v celé České republice za loňský rok klesla o téměř pět procent, v Plzeňském kraji je tomu naopak. ...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz