Plzeň 2015 má už pátého šéfa. Ten nový přichází z poražené Ostravy

  9:27aktualizováno  9:27
Společnost Plzeň 2015 bude mít už pátého ředitele. Ten nový přichází paradoxně z Ostravy, kterou Plzeň v boji o hlavní město kultury porazila. Po dvou prozatímních šéfech byl tentokrát do čela projektu zvolen Jiří Suchánek, dosavadní ředitel Nadace OKD. Nového postu se ujme v polovině listopadu.
Společnost Plzeň 2015 má už pátého ředitele. (Ilustrační snímek)

Společnost Plzeň 2015 má už pátého ředitele. (Ilustrační snímek)

"Jako největší výzvu vnímám komunikaci. Plzeň 2015 není plzeňskými obyvateli přijímána jen kladně. Jako klíčové proto bude blíže lidem vysvětlit, co pro ně evropské hlavní město kultury znamená, co tím získávají navíc. Už nyní má město bohatou kulturní scénu," nastínil Jiří Suchánek krátce po svém zvolení.

Vysvětlování by mělo být pozvolné a "lidské". Podle Suchánka je v současné době projekt z programové stránky víceméně stabilizovaný. Nyní považuje za stěžejní přistoupit k přípravné fázi na druhou polovinu roku 2014 a na rok 2015.

"Klíčové je připravit vše po administrativní i produkční stránce. Okamžitě musíme začít nabírat personál a vše připravovat. Veškeré procesy nyní musíme správně nastavit," konstatoval Suchánek.

Suchánek byl správní radou zvolen v uzavřeném výběrovém řízení, jehož se účastnili celkem čtyři oslovení uchazeči. V úterý se rada rozhodovala už jen mezi dvěma kandidáty. Tím druhým byl Marek Pokorný, bývalý ředitel Moravské galerie v Brně.

"Oba kandidáti byli výborní. Mně by se spolupracovalo dobře s oběma. Mám radost, že se situace vyřešila, a budu se těšit na dobrou spolupráci," řekl Jiří Sulženko, programový ředitel projektu, který byl od srpna pověřen dočasně také vedením celé společnosti.

Na Suchánkovi oceňuje zejména jeho zkušenosti. Nadace OKD, která patří mezi největší firemní nadace v České republice a z níž Suchánek přichází, měla na starost neziskové projekty v hodnotě desítek milionů korun.

Jiří Suchánek

Vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze, zaměřil se na regionalistiku, veřejnou správu a komerční komunikaci.

Poté pracoval jako finanční poradce, obchodní zástupce, projektový manažer a v letech 2007 až 2009 jako ředitel festivalu SOBOfest.

Od roku 2008 do prosince 2010 působil jako produkční a zástupce manažera českého pavilonu na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.

Od ledna 2011 je ředitelem Nadace OKD.

S účinností od 15. listopadu 2013 byl jmenován ředitelem obecně prospěšné společnosti Plzeň 2015.

"Zároveň jeho zkušenosti z EXPA ukazují, že umí zkombinovat nákladný projekt, který potřebuje obstarat výběrová řízení a podobné věci, s uměleckou složkou. Takové zkušenosti jsou pro projekt důležité," míní Sulženko.

Také Martin Baxa, plzeňský primátor a zároveň šéf správní rady společnosti Plzeň 2015, hodnotí pozitivně především Suchánkovy manažerské zkušenosti.

"Jsme přesvědčeni, že má schopnosti k tomu, aby zvládl řízení tohoto projektu," sdělil Baxa, který věří, že Suchánek dovede Plzeň k úspěšnému naplnění projektu.

Až dosud se však ředitelé v čele společnosti střídali až nezvykle často, Jiří Suchánek bude pátým. "Do Plzně se stěhuji i se svou rodinou. Uvidíme na jak dlouhou dobu, ale já doufám, že to bude minimálně na tři roky," dodal Suchánek.

Ředitelem obecně prospěšné společnosti Plzeň 2015 byl jmenován s účinností od 15. listopadu, uveden do funkce bude následující pondělí, 18. listopadu.

V těchto dnech se o společnosti Plzeň 2015 mluvilo zejména s porušením rozpočtové kázně v loňském roce, kdy byl ředitelem Tomáš Froyda. Společnost zřejmě pochybila při zadávání veřejných zakázek (více čtěte zde).

Správní rada se v úterý kromě zvolení nového ředitele rozhodla, že podá podnět k prošetření.

Nejčtenější

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Omilostněný vrah Kajínek dostal další pokutu, tentokrát za rychlou jízdu

Jiří Kajínek (25.5.2017)

Omilostněný vrah Jiří Kajínek dostal v Brně pokutu za rychlou jízdu. Vyplynulo to ze zprávy, která přišla na Krajský...

Herec Skamene získal pole a louky na Tachovsku jako restituční náhradu

Roman Skamene

Herec Roman Skamene a jeho příbuzná jsou definitivně vlastníky sedmi hektarů pozemků u dálnice D5 na Tachovsku, které...

Chovanec už nechce být poslancem, vadí mu podpora ČSSD současné vládě

Milan Chovanec (ČSSD)

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec se vzdá poslaneckého mandátu. Ze Sněmovny chce odejít do konce března po sjezdu...

Plzeň v Lize mistrů poprvé padla, v semifinále inkasovala šestkrát

Dimitrij Milčakov v bráně Plzně během Ligy mistrů zasahuje.

Konec neporazitelnosti v hokejové Lize mistrů zastihl Plzeň v prvním semifinálovém duelu. Západočeši ztratili utkání na...

Další z rubriky

Wilsonův most se bude zase opravovat, osobní auta se na něj možná nevrátí

Zvlněný povrch na Wilsonově mostě je zapotřebí znova opravit. Plzeňští politici...

Wilsonův most na Americké třídě v centru Plzně se opět zavře, musí se opravit jeho povrch ze žulových kostek, který je...

Nikdo mě nechtěl zaměstnat, říká muž zproštěný viny z podpálení benzinky

Obžalovaný Nikola Raduljev si u soudu před novináři zakrýval obličej. Vlevo na...

Čtyři roky žil pětadvacetiletý Nikola Raduljev s nálepkou žháře, který podpálil sklad u čerpací stanice v Horšovském...

Gang vykrádal kamiony pomocí vozu s odklápěcí podlahou, říká žalobce

Před soudem stanuli čtyři muži obžalovaní, že vykrádali kamiony na...

Krajský soud v Plzni projednává případ čtyř cizinců, kteří jsou obžalovaní, že na parkovištích u českých dálnic dva...

Najdete na iDNES.cz