Do kláštera se vrátila zakládací listina, chrání ji neprůstřelné sklo

  19:48aktualizováno  19:48
Po 230 letech se vrátila do Plas na Plzeňsku zakládací listina zdejšího cisterciáckého kláštera. Vzácný dokument z 12. století zapůjčený z Národního archivu se na měsíc stane součástí expozice Centra stavitelského dědictví, které se nyní otevírá právě v areálu kláštera.

Pracovnice Národního archivu Michaela Kudová přivezla do Centra stavitelského dědictví v Plasích dobovou kopii zakládací listiny místního kláštera. Na snímku je s ní ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr. (29. září 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Pergamen se do Plas vrátil poprvé od roku 1785, právě tehdy císař Josef II. klášter zrušil. Úterní přesun cenného dokumentu provázela přísná bezpečnostní opatření a dohled policie.

„Listina je datována do roku 1146. Byla vydána Vladislavem II., v té době ještě knížetem, později korunovaným na krále. Jedná se o dokument, kterým Řád cisterciáků získal majetky v okolí knížecího dvora, který se zde v Plasích nacházel,“ konstatuje Pavel Kodera, koordinátor projektu Centra stavitelského dědictví, s tím, že Vladislav II. řádu daroval dvory a vesnice v okolí.

Tímto okamžikem se začala psát historie plaského kláštera, který však de facto vznikl již v roce 1144.

Fotogalerie

Návštěvníci si mohou prohlédnout falzum zakládací listiny, které však pochází z té samé doby. „Z nějakého důvodu se originál ztratil, poškodil či zničil, možná při nějakém požáru. Nicméně se jedná o přepsanou listinu se stejným obsahem ze stejné doby,“ ujišťuje Kodera.

Listina je běžně uložena v Národním archivu. Do Plas byla zapůjčena pouze na měsíc. Je psána v latině a na první pohled je ve velmi dobrém stavu.

„Listiny psané na pergamenech, což je i případ této, se uchovaly poměrně dobře. Pergamen je velice trvanlivý materiál,“ osvětluje Pavel Kodera a upozorňuje na nejzásadnější pasáž celé listiny.

V pravém horním rohu, konkrétně v sedmém řádku odshora, si mohou návštěvníci všimnout slůvka „Plaz“, tedy Plasy. To je první zmínka o tomto klášteře.

Cenná listina je uložena v první místnosti centra, ve vitríně s neprůstřelným sklem a zároveň je chráněna systémem EPS. „Hodnota se nevyčísluje, je především historická a kulturní,“ uvádí Kodera.

Vitrína v Centru stavitelského dědictví bude v budoucnu používána k vystavení dalších zajímavých předmětů s mimořádnou hodnotou. Souviset mohou se stavitelstvím i přímo s lokalitou plaského kláštera. „Za měsíc bude ukončena sezona. Otevřeme opět na jaře v dubnu, jaký předmět vystavíme, zatím není jasné,“ uzavírá Pavel Kodera.

Centrum stavitelského dědictví v Plasích, jehož vybudování přišlo na 350 milionů korun, vzniklo v ještě nedávno zdevastovaných hospodářských budovách v areálu kláštera pod vedením pracovníků Národního technického muzea (NTM). Nyní zde návštěvníci najdou expozice věnované historii českého stavitelství, používaným nástrojům, technikám či materiálům.

Raritou expozice je kovový model krovu

Středem centra je bývalý pivovar, výrazně přestavěný v 19. století, a přilehlý renesanční mlýn. „Kdo zná, neničí,“ vítá příchozí motto celého projektu.

Jak se vyráběly cihly, břidlicové střešní tašky či římsy načančaných paláců? Jak se do omítek vyškrabovala renesanční psaníčka, dělaly důlky tak jako na působivé fasádě zámku v Hluboké? Jak se stavěla vesnická roubenka? To ukazují dvě patra centra. Vedle exponátů může člověk obdivovat stavební um předků na samotných muzejních budovách.

Raritou je podle ředitele NTM Karla Ksandra kovový model krovu, který sloužil dělníkům na stavbě svatovítské katedrály jako návod. Krovy se při dostavbě na konci 19. století musely sundat. Místo dřevěných se pak použily moderní, železné.

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Ztište hudbu, vyzval partu muž. Po útoku náctiletého má trvalé následky

Ilustrační snímek

Policisté vypátrali sedmnáctiletého mladíka, který začátkem roku v jedné z plzeňských ulic zaútočil na kolemjdoucího...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Další z rubriky

Muflon zamotaný do pletiva dlouho bojoval o život, i přes pomoc uhynul

Muflona, který se zamotal do drátěné oplocenky, se nepodařilo zachránit.

Možná i několik dní trpěl muflon, který uvázl v drátěném plotě v polesí Zábělá v Plzni. Ještě živé zvíře našli houbaři,...

Panda z plzeňské zoo je už týden na útěku, nenašli ji ani s termovizí

V plzeňské zoologické zahradě postrádají samce pandy červené. Utekl z...

Už týden je na útěku samec pandy červené, který zmizel z venkovního výběhu plzeňské zoologické zahrady. Najít se ho...

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Najdete na iDNES.cz