Planá se inspirovala u Chebu. Chce zpátky svoje lesy v Německu

  8:35aktualizováno  8:35
Město Planá na Tachovsku by se opět mohlo dostat ke svým lesům, které vlastní v Německu a na které byla za minulého režimu uvalena nucená správa. Po úspěchu Chebu, který po dvaceti letech svůj majetek získal, se zvyšují i naděje Plané.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Po celou dobu, co Cheb zastupuje pan Jaroslav Svejkovský, tak jsme s ním v kontaktu. Vedle Chebu a Plané je ve stejné situaci i Aš," líčí starostka Plané Martina Němečková.

Planá nejdříve čekala, jak dopadne soud mezi Chebem a německou stranou. Němci nakonec dospěli k závěru, že už se nebudou dál odvolávat a došlo k mezinárodní dohodě. Radnice v Plané využila příznivého obratu, který v dlouholetém sporu nastal.

"Teď se kauza chýlí k závěru, nucená správa je zrušená a během měsíce února by mělo dojít k fyzickému předání jak lesů, tak hotovosti, která se nachází v Německu na účtě,“ popsala starostka.

Podle ní Němci nikdy nezpochybňovali vlastnictví města Planá, a dokonce založili zvláštní konto s názvem Město Planá, kam putovaly peníze vzniklé hospodařením v plánských lesích. Navíc Planá měla v Německu i nemovitost, která byla v minulosti prodána.

Lesy Plané v Německu

Na rozdíl od Chebu, který má v Německu na 600 hektarů lesů, nejde o rozsáhlé pozemky, ale jen o 17 hektarů. Jsou nedaleko u přechodu Broumov - Mähring. Jde o pás pozemků, který vede při státní hranici. Planá měla v Německu i nemovitost, která byla v minulosti prodána.

"Město tehdy moc prodávat nechtělo, ale jiná varianta v době nucené správy nebyla, protože stavení se muselo opravit, takže jsme byli vlastně trochu donucení nemovitost prodat včetně pozemku," přiblížila starostka.
 
O jaký majetek se vlastně jedná? Před deseti lety byl podle Němečkové udělaný odhad a došlo se k částce osm až deset milionů korun. "Ale odhad je starý, takže nevíme, jaká je aktuální cena," dodala starostka, podle které město Planá už před rokem rozhodlo o tom, že po zrušení nucené správy lesy prodá.

Hospodařit v Německu by se prý nevyplatilo

Hospodařit s lesy na německé straně, stejně jako to udělá Cheb, by se Plané podle starostky kvůli malé výměře nevyplatilo. V Německu platí jiná pravidla, a proto by se musela založit společnost, která by tam hospodařila.

Podle starostky na německé straně zájemci o koupi jsou. "Loni se na lesy přišli ptát dva," doplnila Němečková s tím, že město Planá v případech, kdy prodává majetek a je více než jeden zájemce, postupuje obálkovou metodou.

Pro rozpočet Plané, který se pohybuje od 70 do 90 milionů korun, bude podle Němečkové výnos z lesů příjemný, ale není to částka, která by dramaticky zlepšila hospodaření města.

A jak se lesy dostaly pod nucenou správu? "Pokud se v Německu o majetek patnáct let nestaráte, tak je nucená správa vyhlášená. My jsme se po únoru 1948 o majetek starat nemohli," objasnila starostka.

Nejčtenější

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Další z rubriky

Pelikán uletěl z plzeňské zoo a užíval si na přehradě, chytili ho hasiči

Pelikána, který odlétl z plzeňské zoo, zachránili až profesionální hasiči.

Neobvyklý výjezd mají za sebou profesionální hasiči z Plzně. Obrátili se na ně s prosbou o pomoc zvířecí záchranáři,...

Mezi skvosty s vůní benzinu je Imperial Le Baron gabonského diktátora

V plzeňském DEPO2015 zaparkovaly Skvosty s vůní benzínu. Návštěvníci výstavy...

Na tři dny se vrátila do bývalého autobusového depa v Plzni auta. V halách jsou k vidění historické unikáty i...

V muzeu přistál československý kluzák, piloti v něm mohou vzpomínat

Sběratel letecké techniky Karel Tarantík představuje nový exponát ve své...

Vášniví sběratelé letadel a vojenské techniky Miloš a Karel Tarantíkovi ze Zruče u Plzně přidali mezi své exponáty nový...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz