Inovací je třeba se nebát, říká kantorka, která učí děti nové písmo

  18:03aktualizováno  18:03
Základní škola v Dobřívě na Rokycansku zřejmě jako jediná v okrese učí žáčky psát novým písmem Comenia Script. Podle učitelek si děti jednodušší tvary písmenek snáze osvojují a v budoucnu bude jejich písmo čitelnější. Comenia Script podle nich také více vyhovuje levákům.

Děti ze Základní školy v Dobřívě na Rokycansku se učí psát novým písmem Comenia Script. | foto: Lucie Sichingerová, 5plus2.cz

 Po třech měsících, kdy učitelka první třídy Lenka Hanzlíková učí psát své žáčky písmem Comenia Script, konstatuje jen výhody. Ty nejdůležitější jsou, že se dětem lépe zafixují tvary jednotlivých písmen, a proto se snáze a rychleji naučí psát.

„Z dlouhodobějšího hlediska je písmo čitelné. Na výsledcích svých žáků to zatím neposoudím, ale na semináři jsem měla možnost vidět písemný projev starších dětí, který šel opravdu velmi dobře přečíst,“ uvedla Hanzlíková, která se jako jedna z mála kantorů pro tuto novou metodu rozhodla.

„Chceme jít s dobou, inovací je třeba se nebát. Nejen dospělí, ale také děti velmi brzy přecházejí na klávesnice, proto v čím dál větší míře všichni časem přecházíme z psacího písma na tiskací. Na druhém stupni už děti často píšou v jednom textu něco psace, něco tiskace, někdy to jde přečíst jen s obtížemi. Navíc je Comenia Script výbornou metodou, jak snáze naučit psát leváky. Těch je dost, v každé třídě průměrně dva,“ vysvětlila ředitelka dobřívské školy Renata Balejová.

Podle Lenky Hanzlíkové se písmo dětem líbí. „Nemají z něj takové obavy, jako když vidí složité kličky a napojování u klasického psacího písma. To, že se naučí psát snáze, potvrdil i jeden z žáků, který byl dlouhodobě nemocný. Velmi rychle ty tvary odkoukal a ostatní dohnal během několika málo dnů.“

Nevýhodou zavádění výuky psaní Comenia Scriptem ve školách jsou finanční náklady. „Museli jsme koupit licenci a pomůcky. Na financování se podílí škola, obec Dobřív a také samotní rodiče,“ podotkla Balejová.

Licence, proškolení a certifikace pedagogů a názorné pomůcky stály školu čtyři tisíce korun, rodiče každého žáka přispěli na písanky dvěma sty korunami.

Kromě nákladů se v některých školách napříč Českou republikou obávali, co na novou metodu řeknou právě rodiče prvňáků. Jejich souhlas je přitom k zavedení Comenia Script nezbytný.

„Zavedení nespojitého písma jsme s rodiči samozřejmě konzultovali. Měli obavy například z toho, aby se uměli podepsat, aby si podpisy nebyly podobné, třeba kvůli vzoru v bankách a podobně. Ale i při Comenia Scriptu si každý vypěstuje svůj charakteristický rukopis. Rodiče nakonec po vysvětlení všech výhod souhlasili,“ konstatuje Hanzlíková, která se školila v Plzni, kde nikoho z kolegů z rokycanského regionu nepotkala.

„Podle všeho jsme jedinou školou v okrese a jednou z mála v Plzeňském kraji. My tedy nemáme žádné informace o tom, že by novým písmem učili někde jinde v rámci kraje,“ říká Balejová.

Školením a certifikací prošly však všechny učitelky. Při výuce psaní jsou dobřívské děti velmi soustředěné. Pomáhají jim pomůcky jako program v interaktivní tabuli, hry s písmeny, karty, pexeso a další.

Lenka Hanzlíková s nimi tvary písmen maluje i tužkou do mouky. „Žáčci si velmi brzy zapamatují, v čem se liší malé tvary od velkých. Dobře se jim nejen píše, ale také čte. Když jsem učila psát děti vázaným písmem, šlo jim to obtížněji, pomaleji. Takže je to lehčí práce i pro mě,“ usmívá se.

Na kolika školách se nové písmo uchytilo ministerstvo školství zatím neví. Dosud to zjišťovala Česká školní inspekce, výsledky ale ještě nemá zpracované.

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Ztište hudbu, vyzval partu muž. Po útoku náctiletého má trvalé následky

Ilustrační snímek

Policisté vypátrali sedmnáctiletého mladíka, který začátkem roku v jedné z plzeňských ulic zaútočil na kolemjdoucího...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Další z rubriky

Pandí uprchlík je po dvanáctidenním pobytu mimo zoo v perfektní kondici

Sameček pandy červené po návratu zpět do ubikace v plzeňské zoo. Panda byla na...

Přibližně dvanáct dnů svobody si užíval samec pandy červené, který utekl z plzeňské zoologické zahrady. V pondělí večer...

Kvůli mrazům a suchu sklidí sadaři v kraji až o dvě třetiny méně jablek

Jana Zikmundová z nebílovských sadů na Plzeňsku očekává zhruba třetinovou úrodu...

Až o dvě třetiny menší úrodu budou mít podle odhadů pěstitelé jablek v Plzeňském kraji. Ovocnáři tvrdí, že za ztráty...

Koupil zdevastovaný zámek a opravuje ho, bojuje ale s památkáři

Václav Kule koupil v Chocenicích na Plzeňsku polorozpadlý zámek. Postupně jej...

Václav Kule si před třemi lety koupil památkově chráněný zámek v Chocenicích na Plzeňsku. Od té doby z vlastních zdrojů...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz