Lídři z Plzeňska: TOP 09 vede do boje muž, který ustál i bouři kolem radaru

  9:07aktualizováno  9:07
Pro rozvoj regionu je klíčové zlepšit situaci ve školství a udržet školy i ve vesnicích. Je nutné, aby do každé obce vedla slušná cesta. S tím jde do voleb lídr kandidátky TOP 09 a Starostů Pavel Čížek. Do povědomí veřejnosti se zapsal jako jeden z mála starostů, který nebyl proti americkému radaru v Brdech.

Starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek je jedničkou na volební kandidátce TOP 09 a Starostů. | foto: archiv MF DNES

Osmačtyřicetiletý Pavel Čížek je původní profesí agronom. Zajímá se o historii i ekologii a do křesla starosty Spáleného Poříčí usedá už osmnáct let.

Čížek byl členem prvního krajského zastupitelstva v letech 2000 až 2004. Tehdy se tam dostal za Nezávislé, což bylo uskupení složené především ze starostů, kteří překvapivě získali přes deset procent hlasů. To jejich zástupce dostalo až do rady kraje, kde měla hlavní slovo ODS. Ale zdálo se, že se Čížek v samosprávě kraje drží raději zpátky a nedával o sobě příliš vědět.

V posledních letech se ovšem starosta Spáleného Poříčí zviditelnil hlavně jako jeden z mála starostů z oblasti Brd, kteří nebrojili proti úvahám postavit v tomto regionu americký protiraketový radar.

Takový postoj při většinové protiradarové bouři v regionu vyžadoval odvahu. Očekávalo se pak, že Čížek už těžko křeslo na radnici udrží, ale on starostou zůstal i po komunálních volbách v roce 2010.

Pavel Čížek v kampani před krajskými volbami prohlašuje, že pro rozvoj regionu je naprosto klíčové zlepšit situaci ve školství a udržet školy i v malých vesnicích. Zároveň pokládá za nutné, aby do každé obce vedla slušná cesta. "Jinak tam mladí bydlet nebudou," tvrdí.

Čížek přitom vyrukoval s pozoruhodným nápadem, že když není dost peněz na důkladné opravy důležitých silnic, je lepší se místo na celkové rekonstrukce soustředit pouze na levnější opravy povrchů.

Pavel Čížek po zhruba dvaceti letech v působení ve veřejné správě tvrdí, že toho, co jej v komunální politice vyloženě baví, je pouze tak deset procent ze všech záležitostí, kterými se musí zabývat. "Mě těší, když mám nápad, co bychom v obci udělali. Ale pak čekám pět, deset a někdy i víc let, než se to splní. Teprve pak přijde radost," popisuje.

Předchozí profily

Seriál MF DNES postupně představuje všechny lídry stran pro volby v Plzeňském kraji:

A kdy se tedy radoval? "Například když se ve Spáleném Poříčí povedlo udržet střední školu. V tak malé obci to není jednoduché," upozorňuje. Jedná se o Církevní střední školu, které svým způsobem v regionu výjimečná. Zajímavá je mimo jiné zaměřením na ekologii.

A jak dnes vzpomíná na dobu, kdy regionem zmítaly protiradarové vášně a on byl terčem mnoha výpadů? "Byla kolem toho spousta negativních reakcí i v podobě nápisů před radnicí," vybavuje si. Říká, že proti radaru nijak nebrojil, protože si zjistil, že by zařízení nemělo žádné zdravotní dopady na lidi a že negativní důsledky pro životní prostředí by byly zanedbatelné.

"Při kampani proti radaru k nám jezdily nejrůznější skupiny lidí a ti rozeštvávali místní obyvatele," vzpomíná. Prý ale nelitoval, že šel proti proudu. "Zajímavé je, že starostové, kteří k tomu měli podobný přístup, kupodivu byl zvoleni znovu, i když proto měli problémy. Asi se ukázalo, že když někdo má názor a racionálně ho zastává, i když to není názor většinový, může se mu to nakonec i vyplatit," konstatoval Čížek.

Lídr TOP 09 a Starostů má tři děti, žije v domě téměř na samotě v osadě Karlov, kde je šest chalup. Na téměř dvou hektarech pěstuje ovocné stromy. Dušuje se, že to není kvůli slivovici. "Švestky jsou mi sympatické, protože je to místní tradiční ovoce a nejsou náročné na pěstování. Snažím se o ně pečovat z 99 procent ekologicky, aby byl nutný třeba jen jeden postřik za rok," konstatoval.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Muži si přijeli do baru vyřizovat účty, vrhli se na hosta i majitele

Otec se synem si v baru vyřizovali účty, strhla se pořádná mela

Hrozivě vypadající rvačku řešili v pátek večer plzeňští policisté. Do Sportbaru v Horní Bříze severně od Plzně si...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Další z rubriky

Při nehodě u Staňkova na Domažlicku se těžce zranily dvě děti

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje (ilustrační snímek)

V sobotu krátce po třetí hodině odpoledne se nedaleko obce Ohučov u Staňkova stala nehoda, při níž se těžce zranily dvě...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Do Plzně míří chorvatští rowdies, stadion ohlídají policisté na koních

Čeští policisté nacvičovali v libereckém Dopravním podniku zásah proti

Desítky policistů ze čtyř krajů a několika útvarů budou v Plzni dohlížet na obávané fanoušky chorvatského fotbalového...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz