Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. ledna 2023 Marika

Obce v kraji mohou kvůli příspěvku pro OSVČ přijít o stamiliony

  8:57
O téměř 600 milionů korun by měly přijít města a obce v Plzeňském kraji. Je to následek rozhodnutí parlamentu, že kompenzace osob samostatně výdělečně činných za dobu koronavirovou půjdou i z peněz obcí. Vláda sice tvrdí, že obce dostanou peníze zpět, ale starostové tomu nevěří. Někteří se obávají, že budou muset zastavit rozjeté projekty.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Eret, MF DNES

„Novela zákona byla schválená tak, že obce a města zaplatí čtvrtinu kompenzací pro OSVČ, v přepočtu na obyvatele je to asi tisícikoruna,“ uvedl Pavel Hruška, pracovník Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje a Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje.

A protože má kraj přes 580 tisíc obyvatel, celková částka, o kterou obce přijdou, vychází na více než 580 milionů korun.

Velká města podle Hrušky výpadek příjmů unesou, ale obce do 500 obyvatel to budou mít těžké. „Hlavně pokud mají naplánované nějaké dotační investiční projekty a mají je dofinancovat z vlastních zdrojů,“ sdělil Hruška s tím, že na výpadek peněz mohou paradoxně nejvíce doplatit obce, které jsou aktivní a investují.

„Odstartoval jsem rekonstrukci rybníku na návsi, z obecní kasy budeme muset doplatit 30 procent, což je 700 tisíc korun, zbytek jde z dotací,“ představil starosta Němčovic na Rokycansku a předseda Sdružení místních samospráv v Plzeňském kraji Karel Ferschmann jeden z několika rozjetých projektů, na které si obec zřejmě bude muset vzít úvěr. 

Obce přišly o 11,2 miliardy korun

Ferschmann prý od počátku epidemie věděl, že účet za virus zaplatí všichni občané. „Ale nejhorší varianta je, že se finance vezmou obcím,“ poznamenal Ferschmann.

Sáhnout do peněz obcí odmítá také starosta Chanovic na Klatovsku Petr Klásek. „Ministryně financí Alena Schillerová nás nejdříve vyzývá dopisem, abychom investovali a pomohli rozhýbat ekonomiku a pak v rámci rozpočtového určení daní už nedostaneme takové výnosy jako v minulých letech,“ posteskl si.

Podle Hrušky měl stát jedinou možnost, jak kompenzace OSVČ rychle vyplatit a tím bylo sáhnutí do kapitoly rozpočtové určení daní. „Jinou formou by to stát OSVČ dát nemohl, teď se hledá cesta, jak peníze obcím vrátit,“ sdělil Hruška. 

Ferschmann je ale skeptický k tomu, že by stát kompenzoval obcím všechny odebrané finance. Podle informací Svazu měst a obcí ČR se v zemi jedná o 11,2 miliardy korun, o které obce přišly.

Někteří krajští politici razí heslo, že se musí šetřit

Podle Hrušky budou zástupci obcí v Plzeňském kraji v příštích dnech diskutovat, jaký model vrácení peněz by byl nejvhodnější. Hruška si myslí, že asi vyhraje varianta, kdy senát navrhne přijetí speciálního zákona, který určí, jakým způsobem dostanou města a obce peníze zpátky. „Obce pak mohou dostat peníze z kapitoly DPH nebo spotřební daň,“ vysvětlil Hruška.

Jednou z cest, jak obcím odebrané příjmy kompenzovat, je podle Kláska urychlený převod pozemků či budov z majetku státu na obce, které o ně desetiletí marně žádají.

„Vyřešily by se tím letité majetkové nejasnosti. U nás se jedná o obecní veřejné plochy, místní komunikace, o které se stejně obec stará, ale nemůže je opravit. Odkupovat tyto pozemky od státu za tržní ceny není ve veřejném zájmu,“ sdělil Klásek, který jako starosta o převod mnoha ploch či cest usiluje více než 15 let.

„Mnoho pozemků by se mohlo také převést na obce ze státního podniku Správa železniční a dopravní cesty, obce v kraji usilují třeba o převedení bytovek,“ uvedl Hruška, který potvrdil, že převádění majetku na obce dlouhá léta drhne. „Teď je ta pravá doba, kdy by se to mohlo uskutečnit,“ dodal.

I proto, že stát ochudil obce o peníze, získává na důležitosti dnešní jednání  zastupitelstva Plzeňského kraje. Někteří krajští politici totiž razí heslo, že je třeba co nejvíce šetřit. Podle Ferschmanna tedy hrozí, že se neodhlasují některé dotace pro malé obce. 

Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje a Sdružení místních samospráv proto podle Ferschmanna učinilo dohodu, že budou společně přesvědčovat kraj, aby se dotace určené hlavně pro malé obce odhlasovaly. Jedná se o dotace z programu obnovy venkova či z programu zaměřeného na havarijní stavy v obcích. „Jestli se tyto dotace zastaví, některé malé obce nebudou mít žádnou jinou možnost, jak třeba opravit místní komunikaci,“ popsal Ferschmann.

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Stavební úřad nepovolil šumavskému parku demolici zchátralé Roklanské chaty

Stavební úřad v Kašperských Horách zamítl žádost Správy Národního parku Šumava na demolici zchátralé a nepřístupné...

Muž si v bazénu natáčel dívku, jak se převléká. Hledá ho policie

Policisté hledají muže, který v plaveckém bazénu v Plzni na Slovanech nahrával na mobilní telefon školačku, jak se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Někdo se k těžké závislosti propije během několika měsíců, říká primářka

Premium „Někdo pije alkohol celý život a závislost si nevybuduje, někdo se k těžké závislosti propije během několika měsíců,“...

Pyrotechnika soudí za tragédii v Brdech. Špatně rozpoznal munici, říká obžaloba

Před soudem stanul vojenský pyrotechnik Martin Duda obviněný z toho, že při čištění dopadové plochy v bývalé střelnici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klid a rozvahu má po tátovi, vzpomíná žena na Pavla v jeho rodných Milířích

První krůčky ve svém životě udělal nově zvolený prezident Petr Pavel v malé vesničce Milíře vzdušnou čarou asi šest...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Mladý řidič nezvládl v zatáčce smyk a fabii i sebe vykoupal ve vodním náhonu

Ke kuriózní dopravní nehodě vyjížděli policisté na Tachovsku. Mladý řidič skončil se svým vozem ve vodním náhonu.

Klid a rozvahu má po tátovi, vzpomíná žena na Pavla v jeho rodných Milířích

První krůčky ve svém životě udělal nově zvolený prezident Petr Pavel v malé vesničce Milíře vzdušnou čarou asi šest...

Zámek v Čečovicích se nadšenci snaží zvednout z popela už přes dvacet let

Řadu let se snaží vdechnout nový život zchátralému zámku v Čečovicích na Domažlicku Klub Ladislava Lábka v Plzni. Ten...

Muž se z vycházky do léčebny v Dobřanech už nevrátil, může být nebezpečný

Policisté vyhlásili pátrání po pětatřicetiletém muži původem z Polska, který je pacientem Psychiatrické léčebny v...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ S VÝJEZDY AŽ 40.000Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...