Pandu na stromě u Radčic spatřil pejskař v pondělí kolem 20. hodiny. Okamžitě kontaktoval pracovníky zoologické zahrady a co bylo důležité, zůstal na místě. Samec pandy červené, který se jmenuje Nepál, už neměl šanci opět zmizet.
Mluvčí zoo Martin Vobruba řekl, že první informace o skutečném pohybu uprchlého samce přišly v sobotu. V té době bylo zvíře na útěku více než týden.
„Prvních osm dnů jsme o zvířeti neměli žádné informace. V sobotu byla první konkrétní, ale když na místo lidé přijeli, panda už tam nebyla. Výsledek nepřineslo ani tříhodinové propátrávání okolí. Od té doby jsme měli informace od mnoha lidí, že opakovaně chodí do oblasti, kde bylo zvíře viděno, a pátrají tam po něm,“ řekl Vobruba. Při hledání pandy použili chovatelé i termovizi, ani to ale nepomohlo.
Až v pondělí večer se ozval pejskař, že pandu vidí na vysokém stromě. Na místo vyrazil tým ze zoo, veterinář i zvířecí záchranáři. Muž zůstal do jejich příjezdu pod stromem a pandu ze země sledoval.
Přesný zásah uspávací střely od veterináře zvíře na větvi znehybnil a záchranáři pak k němu vystoupali po dlouhém žebříku.
Bezpečně pandího samce dostali na zem a po rychlé prohlídce jej okamžitě odvezli zpátky do zoologické zahrady. Dopadený uprchlík tak noc na úterý strávil opět ve společnosti své partnerky.
Sameček jménem Nepál je podle zooložky Lenky Václavové po návratu v perfektní kondici. Váží stejně jako před útěkem, tedy 5,5 kilogramu. „Samice byla po jeho návratu trochu vyplašená, ale vše už se srovnalo,“ sdělila Václavová.
Nepál utekl pár dnů po svých narozeninách
Podle Vobruby stále není jasné, jakým způsobem zvíře dokázalo z výběhu prchnout. „U jeho útěku nikdo nebyl. Samozřejmě uděláme technická opatření, aby zahradu znovu neopustil, budeme ho po vypuštění do výběhu bedlivě sledovat,“ řekl Vobruba.
Pro pandího samce to byl první útěk z plzeňské zoo. Poznávat svět mimo areál se vydal krátce po dovršení tří let, narozeniny měl čtvrtého srpna.
Zřejmě se pohyboval jen v oblasti s velkým množstvím stromů, která se táhne od zoologické zahrady k Radčicím. Přednost dává zelené potravě včetně listí, ale protože je všežravec, nepohrdne ani drobnými živočichy. Je možné, že mu lupení z některých stromů mohlo na útěku připomenout jako oblíbený bambus, možná přišel na chuť i spadanému ovoci.
„Je více než pravděpodobné, že teď budeme zkoumat jeho trus, aby se z něj zjistilo, čím přesně se na útěku živil,“ podotkl Vobruba.
Pejskař, který významně přispěl k odchycení pandy, dostane podle slibu zoologické zahrady roční permanentku.
Mluvčí zoo řekl, že expozice pand je nyní pro veřejnost dočasně uzavřená. „Zvířata potřebují klid, zejména pak samice. Omezení využijeme i k nezbytným technickým úpravám výběhu, aby se útěk neopakoval,“ vysvětlil Martin Vobruba.