Komplex se sto padesáti byty Mlýnská strouha vedle hotelu Marriott, dům s 24 byty ve Veleslavínově ulici. To jsou bytové domy a nebytové prostory nedaleko historického centra Plzně, které investoři teprve připravují.
Developeři jsou o poptávce po tomto typu bydlení přesvědčení. Podle realitních makléřů je lákadlem právě umístění v centru. Někteří zájemci se podle odborníků přesunují z drahých rodinných domů do luxusních bytů kvůli jejich nižší náročnosti na údržbu.
"V poslední době se stále mluví o nutnosti oživení centra města, právě tyto projekty k tomu přispějí," přimlouvá se za vznik nových bytů v centru známý plzeňský architekt Václav Ulč z atelieru AVE, z jehož dílny vyšel dům ve Veleslavínově ulici i komplex Mlýnská strouha.
Důkazem toho, že byty v centru mohou najít své majitele, může být právě zkolaudovaný bytový dům Palác Ehrlich postavený za 300 milionů korun u řeky Radbuzy s výhledem na muzeum, kostel svaté Anny nebo i na plzeňskou věž.
Když majitel Michal Štěpánek ve čtvrtek představoval dům novinářům, uvedl, že polovina z 53 zdejších bytů už je prodaná a další zájemci se hlásí.
Podle Petra Otteho, makléře realitní firmy Pubec, je výhodou domu to, že jsou zde byty, které jinde v Plzni zákazníci nenajdou. "Například jsou tam nadstandardně velké byty, které mají výměru 200 metrů čtverečních. A k tomu stometrovou terasu, ze které je neopakovatelný výhled na historické centrum. To se do ceny také promítá," míní Otte.
Cena tří největších mezonetových bytů bude podle něj hodně nad deseti miliony korun. Většina bytů je pak kolem pěti, šesti milionů korun. Vysoká cena je daná i jménem architekta Bořka Šípka.
Stavba se ale neobešla bez problémů. Trvala čtyři roky, což bylo o téměř dva roky více, než investor plánoval. Vlastníci bytů se podle Štěpánka nastěhují do konce září.
Pětina bytů už je prodaná i v teprve plánovaném domě ve Veleslavínově ulici za hlavní poštou v Plzni. I zde se zpozdil začátek výstavby. Firma Madruzzo totiž ohlásila, že se začne stavět letos v červenci, a zatím do země nekopla.
"Posun byl dán tím, že jsme získali později stavební povolení, navíc jsme chtěli stavbu důkladně připravit," uvedl zástupce firmy Robert Vaněk. Ten je přesvědčen, že byty se prodají.
"Dnes je ale jiná doba, lidé moc nekupují, když je stavba v přípravě, ale už chtějí něco vidět," dodal Vaněk.
To potvrdil i makléř Otte. Podle něj už jsou lidé obezřetnější, a to kvůli několika projektům, kdy firmy zkrachovaly a lidé o peníze, které do bytů předem investovali, přišli.
"Většina lidí dnes čeká, až se projekty dokončí, aby nevznikl nějaký právní problém, aby investor nezkrachoval. Takže investoři musí pokrýt náklady ze svých zdrojů nebo z bankovních úvěrů. I u Ehrlichu lidé čekali, až se dokončí, a pak se začalo více prodávat," popsal Otte.
"Byty se nyní prodávají pomaleji než třeba před sedmi lety. Lidé si totiž více vybírají, porovnávají si ceny, velikosti bytů, náklady na energie, zkoumají i materiály, z kterých jsou domy postavené," líčí Otte.