Krajský soud v Plzni uložil v roce 2019 v obří kauze prodeje napodobenin světoznámých moderních malířů peněžité tresty celkem šesti lidem. Mezi nimi byl právě i bývalý vysoce postavený policista z Plzeňska a obchodník se starožitnostmi Jiří Kreuzer. Soud mu vyměřil peněžitý trest ve výši 560 tisíc korun s tím, že pokud tuto částku nezaplatí, půjde do vězení.
Kreuzer podle serveru Novinky.cz více než půl milionu neuhradil a minulý týden nastoupil do vězení. Odpyká si osm měsíců.
Proti přeměně trestu na nepodmíněný si Kreuzer letos v září podal stížnost k vrchnímu soudu, ten ji ale zamítl. „Zdejší soud na konci října poslal Kreuzerovi výzvu k nastoupení trestu. Ten si vykoná ve věznici s ostrahou,“ potvrdila MF DNES informaci mluvčí Krajského soudu v Plzni Jana Rubášová.
Soudce před lety uznal obchodníky se starožitnostmi Pavla Kováříka a Jiřího Kreuzera vinnými, že prodali třicet padělaných obrazů za čtyři miliony korun. „Prodali ještě desítky dalších děl. O všech tvrdili, že pochází ze sbírky muže, který zemřel, což nebyla pravda. Posléze se ukázalo, že jde o falzifikáty,“ řekl tehdy soudce.
Součástí peněžitých trestů pro celý gang bylo i to, že obrazy se vrátí poškozeným, protože je koupili v domnění, že se jedná o originály.
Po odchodu od policie začal podnikat
Jiří Kreuzer byl začátkem 90. let zástupcem šéfa policejní zásahové jednotky pro západní Čechy. V roce 1993 se na něj obrátil podnikatel Antonín Vlasák s žádostí o pomoc. Uvedl, že ho vydírá plzeňský podnikatel Štefan Janda.
Kreuzer podle svých slov připravil na pátek 28. května 1993 zatčení Jandy a jeho bodyguardů, na poradě policistů byla akce přesunuta na pondělí. V neděli 30. května večer Jandu a jednoho jeho ochránce zastřelil vrah na okraji Plzně poblíž borské věznice. Druhý z ochránců přežil s několika průstřely. Plzeňský krajský a pak při odvolání i vrchní soud v Praze uvedly, že osádku auta rozstřílel Jiří Kajínek a vyměřili mu za to doživotní vězení. Prezident Miloš Zeman mu v roce 2017 udělil milost.
Společně s Kajínkem skončil mezi obžalovanými nejen policista Kreuzer, ale i jeho parťák ze zásahové jednotky Jan Mikeš. Oba byli obviněni ze zneužití pravomoci, protože podle názoru obžaloby téměř půl roku ovlivňovali svědky. Soudy oba zprostily obvinění.
Kreuzer se po odchodu od policie dal na podnikání. Získal živnostenský list na provoz zastavárny i obchodu se starožitnostmi.
Padělky obrazů vynesly podvodníkům miliony (19. 3. 2019):
19. března 2019 |