Pacienti si na operace budou muset počkat. Nemocnice už vyčerpaly limity

  7:35aktualizováno  7:35
Operaci vám uděláme až po Novém roce, zapište se do pořadníku. To se v těchto dnech dozvídají pacienti, kteří chtějí v Klatovské nemocnici odstranit šedý zákal nebo čekají na náhradu kolenních a kyčelních kloubů. Omezování výkonů nastane v nejbližších dnech i v nemocnici ve Stodě.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

"Operace katarakty neboli šedého zákalu a některé typy náhrad kolenních a kyčelních kloubů už provádět nemůžeme, protože jsme vyčerpali limit počtu operací určený Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, takže nám nezbývá nic jiného, než pacienty zapsat do pořadníku pro příští rok," uvedl ředitel Klatovské nemocnice Jiří Vlček.

Připomněl, že výjimkou jsou akutní případy, kdy pojišťovna akceptuje důvody navýšení počtu operací. Jako to učinila v případě pána, kterého by čekání na operaci na dva měsíce, které chybí do konce roku, vyřadilo z práce. Výjimku získala nemocnice i pro nechodící starší paní, které nemocnice čočku nutnou pro vyléčení katarakty také voperovala.

"Jsou operace nebo i jiné výkony, které nám pojišťovny po dosažení určitého limitu poskytnuté péče neplatí. Proto po překročení těchto limitů začneme pacienty s odložitelnými výkony odmítat," uvedl ředitel Stodské nemocnice Vlastimil Bureš.

Nemocnice nebude odmítat jen akutní případy. Příští týden nemocnice vyhodnotí stav výkonů u jednotlivých zdravotních pojišťoven.

"Tam, kde máme překročený limit, nebude možné v plánovaných operacích pokračovat, protože pak neexistuje nikdo, kdo by nám takové výkony zaplatil," dodal Bureš.

Uspějí odmítnutí pacienti v jiných nemocnicích?

Pojišťovny slibují, že odmítnuté pacienty nasměrují do jiných nemocnic, kde je přijmou. "Jsem hodně skeptický, že všechny odmítnuté pacienty někdo přijme, protože při rekonstrukci nemocnice ve Stodě před dvěma roky jsme také potřebovali přemístit pacienta z jednotky intenzivní péče a nikdo ho nechtěl převzít," uvedl Bureš.

Někde o pacienty podle něj zájem bude a jinde ne, záleží, jak je na tom to které zdravotnické zařízení s limitem výkonů - pokud jich nemá dostatek, určitě rádo dalšího pacienta přijme, ale pokud už limity překročilo, bude se asi v současné napjaté finanční situaci chovat sebezáchovně, tedy neakutní výkon odloží.

Vlček považuje nasměrování pacienta do jiné nemocnice, kde není limit vyčerpaný, za nelogický postup. Protože i v Plzni ve FN nebo jiných zdravotnických zařízení poskytujících tyto dva typy operací jsou vyčerpány limity a úhrada je nastavena stejně - VZP tedy hradí identickou částku 9 975 korun.

"Tento postup by pro pacienty znamenal pouze dopravu do vzdálenější nemocnice a pacienti by museli zaplatit benzín nebo odvoz. Kdyby je tam dopravovala sanita, tak by to musel zaplatit stát," vysvětlil Vlček a připomněl, že pořadník na operaci katarakty obsahuje nyní 100 jmen.

Proti odkládání operací a omezování péče se ohradila Česká lékařská komora, profesní organizace lékařů také vyzvala ministra zdravotnictví Leoše Hegera, aby zajistil zvýšení úhrad ve vyhlášce pro příští rok.

Ten podle svých slov nemůže vyloučit, že jednotlivé nemocnice mohou mít hospodářské problémy a že nebudou moci uhradit všechno, co by jejich pacienti potřebovali. "Ale myslím si, že v Čechách je dost nemocnic, které tyto pacienty rádi převezmou, takže já nemohou souhlasit s tím, že by pacientům hrozilo nějaké nebezpečí," uvedl ministr.

Nejčtenější

Slavia měla kopat dvě penalty, v Plzni bylo podle komise vše v pořádku

Brankář pražské Sparty Florin Nita (vpravo) se natahuje po míči, který má v...

Slávističtí fotbalisté v nedělním derby proti Spartě (1:1) měli dostat výhodu dvou pokutových kopů za fauly na...

KOMENTÁŘ: VAR liga. Přesně opak toho, co jsme od videa chtěli

Rozhodčí Karel Hrubeš ukazuje žlutou kartu sparťanskému brankáři Florinu Nitovi...

Fotbalové derby Slavie proti Spartě opět odhalilo, co českému fotbalu nejvíc chybí: transparentnost. Kdyby existovala...

Kovář se loučí: Jsem pyšný na kluky v Plzni, ale asi zkusím zahraničí

Jan Kovář v dresu Plzně

Po prosincovém návratu z Ameriky vytáhl Plzeň až ke špičce extraligy. Jediná výhra ho dělila v play off od postupu do...

Na D5 havaroval kamion, dálnice u Rokycan ve směru na Plzeň byla zavřená

Havárie dvou kamionů na D5

Nehoda kamionu uzavřela časně ráno dálnici D5 u Rokycan ve směru na Plzeň. Policisté odkláněli dopravu mezi exity 50 až...

Humor má v sobě vždycky mít ostrost a vyhraněnost, říká herec Neužil

Filmový festival Finále v Plzni navštívil herec Václav Neužil. Diváci ho v...

Jednou z hereckých osobností, které navštívily plzeňský filmový festival Finále, je Václav Neužil. Rodák z krajské...

Další z rubriky

Věž katedrály svatého Bartoloměje v Plzni chrání před ohněm suchovod

Věž katedrály sv. Bartoloměje v Plzni na náměstí Republiky chrání před ohněm...

Po pondělním ničivém požáru pařížského chrámu Notre-Dame se opět dostává do popředí zájmu laiků i odborníků zabezpečení...

Polovinu šumavského parku bych nechal divočině, říká šéf jeho správy

Terénní prezentace správy NP Šumava přiblížila způsoby boje proti kůrovci v...

Jak bude vypadat dalších patnáct let největší český národní park na Šumavě? Dostane více prostoru divočina? Většina...

Vlak na Klatovsku usmrtil člověka, nehoda zastavila dopravu

Na přejezdu v obci Čenkov na Příbramsku se ráno srazil vlak se sanitkou,...

Spěšný vlak z Plzně do Klatov ve čtvrtek večer srazil a usmrtil člověka na trati mezi Švihovem na Klatovsku a svou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz