Ovzduší Plzně kazí jedovaté plyny, nejvíce jich je na Karlovarské třídě

  8:34aktualizováno  8:34
Na sedmadvaceti místech v Plzni, která nejvíce zatěžuje doprava, zjišťovali odborníci kvalitu ovzduší. V šesti případech byly hodnoty oxidu dusičitého překročeny. Nejhorší situace je na Karlovarské třídě u křižovatky s Lidickou ulicí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Odborníky z Centra pro životní prostředí a zdraví zajímal hlavně auty vypouštěný oxid dusičitý neboli NO2, který může ve vyšších koncentracích třeba zvýšit výskyt Alzheimerovy choroby.

Vedení města kvůli zlepšení kvality ovzduší chystá podporu elektromobility nebo rozšiřování placených parkovacích zón, což má motivovat lidi k využívání veřejné dopravy.

„V Plzni byla naměřena nejvyšší hodnota znečištění na Karlovarské třídě 32, přičemž horší situaci projekt mapující osm českých měst zaznamenal jen na některých místech Prahy a Brna,“ sdělil Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Upozornil, že se jedná o orientační měření, při kterém byl na šesti místech ze sedmadvaceti překročen limit, který oficiálně vychází z celoročního měření, v tomto případě se měřilo měsíc. Podle Šuty si ale i tak lidé mohou určitou představu o kvalitě ovzduší udělat.

Na Karlovarské třídě odborníci naměřili hodnotu znečištění 52,1 mikrogramu na metr krychlový. „Limit vycházející z celoročního měření je přitom 40,“ upozornil Šuta. Ten byl překročen i na autobusové zastávce U Prazdroje, u přechodu pro chodce v Sukově ulici či v Přemyslově ulici u obchodního centra Plaza.

Hlavním zdrojem oxidů dusíku jsou přitom vysokoteplotní procesy ve spalovacích motorech a stacionárních zdrojích, jako jsou elektrárny či teplárny.

Kde byl překročen limit oxidu dusičitého

  • Karlovarská 32                           52,1
  • zastávka U Prazdroje                 47,0
  • přechod Sukova                         46,4
  • Přemyslova u OC Plaza             45,3
  • Karlovarská MHD B. Němcové  42,0
  • křiž. Havlíčkova/Klatovská         41,4

Limit je 40 µg/m³

Vedle omezení počtu aut ve městě je podle Šuty dalším zmírňujícím opatřením omezení rychlosti na některých silnicích.

„Když řidiči přidají plyn a chtějí tak po motoru větší výkon, dojde v něm k zahřátí a produkuje tak víc oxidů dusíku. Lepší je plynulá jízda bez akcelerace. Ale v Plzni se jde spíš opačným směrem a třeba na některých výpadovkách se rychlosti spíš zvyšovaly,“ upozornil Šuta.

Radim Šrám, předseda Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR, uvedl, že zdravotní dopady znečištění oxidem dusičitým v posledních letech studují vědci zejména ve Španělsku.

„Je prokazován význam ovlivnění vývoje psychických funkcí a chování při expozici nad 30 mikrogramů na metr krychlový v průběhu těhotenství. Bylo pozorováno ovlivnění chování dětí v 15 měsících, při vyšetřování dětí ve čtyřech až pěti letech jsou zjišťovány změny pozornosti. Studie z Londýna prokazuje při koncentracích NO2 nad 40 mikrogramů na metr krychlový zvýšení výskytu Alzheimerovy choroby,“ uvedl Šrám.

Náměstek primátora Plzně pro dopravu a životní prostředí Michal Vozobule řekl, že dopravní politiku ke zlepšení kvality ovzduší město nastavenou má, je ale otázkou, kdy ji zrealizuje.

Důležitá je podpora elektromobility, domnívá se náměstek

„Máme přijatý plán udržitelné mobility, který při širokém odborném projednávání vybral restriktivní scénář, ten třeba říká, že do některých míst patří jen pěší nebo veřejná, a ne individuální automobilová, doprava. Do restrikce patří i rozšíření parkovacích zón, aby se lidem finančně vyplatilo nechat auto na odstavném parkovišti třeba v Kaplířově ulici a pokračovat do města veřejnou dopravou,“ uvedl Vozobule.

„Snížení emisí se v Plzni dlouhodobě řeší přes MHD už tím, že je tu velmi rozšířená ekologická trolejbusová trakce a tramvaje. Je otázka, jak budeme do budoucna přistupovat k autobusům, i když musím říci, že u těch nejnovějších jsou emise poměrně nízké,“ doplnil Vozobule.

Podle něj je důležitá i podpora elektromobility třeba odpuštěním parkovného v placených zónách u elektromobilů nebo budováním nabíjecích stanic. „Cílem je rovněž vytlačit tranzitní dopravu s pomocí okružních komunikací,“ připomněl Vozobule, který prosazuje i konec automobilů na Americké třídě v centru Plzně.

Nejvyšší koncentrace oxidu dusičitého naměřili na křižovatce ulic Karlovarská a Lidická.

Nejvyšší koncentrace oxidu dusičitého naměřili na křižovatce ulic Karlovarská a Lidická.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Nejčtenější

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Nemáme moc rozdílových hráčů v extralize ani v NHL, říká Vlasák

Tomáš Vlasák (vpravo) se vrátil do Plzně, aby se stal sportovním ředitelem HC...

Ač nemají tolik peněz, tak patří z dlouhodobého hlediska do extraligové špičky. Sportovní manažer Tomáš Vlasák vypráví,...

Další z rubriky

VIDEO: Kolonie tučňáků v plzeňské zoo se rozrostla o sedm mláďat

Kolonie tučňáků Humboldtových v plzeňské zoo se rozrostla o nová mláďata. (12....

Tučňákům Humboldtovým se v plzeňské zoologické zahradě daří. Během jarního hnízdění se vylíhlo sedm mláďat a zoo je teď...

Při opravách katedrály se našly dosud ukryté malby, práce potrvají déle

Oprava katedrály sv. Bartoloměje v Plzni se prodlouží. Objevily se totiž...

Už rok opravují řemeslníci plzeňskou katedrálu svatého Bartoloměje. Krásu jí zase vracejí restaurátoři. Práce však...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz