Bojovného orla, který sežral holuba i s kroužky, zabila v poli řezačka

  13:47aktualizováno  13:47
Orel mořský, který si loni na Klatovsku při rvačce s jiným samcem zranil křídlo a proslavil se tím, že u něj v žaludku rentgen odhalil kroužky z holuba, doplatil na svoji bojovnost. Na poli u Nepomuka na Plzeňsku se nedávno popral s jiným dravcem a oba spadli do vysoké kukuřice, odkud už nemohli vzlétnout. Ptáky pak v poli zabila řezačka.

Orel mořský zvaný Coural se po rvačce s jiným samcem dostal do kukuřice, odkud už nedokázal vylétnout. Řezačka pak oba zabila. | foto: DES OP

„Ten blbec se zase porval. Byl to prostě rváč a stálo ho to život,“ uzavřel po zpracování dat z vysílačky Bohouš Mášek, spolupracovník Záchranné stanice živočichů v Plzni, který dlouhodobě sledoval pohyb zmíněného orla přezdívaného Coural.

Poslední informace z vysílačky je z minulé středy. V ten den se pták na částečně posekaném kukuřičném poli mezi Nepomukem a Oselci setkal s jiným samcem stejného druhu a strhla se rvačka.

„Nevíme, kdo koho napadl a co bylo důvodem rvačky. Zřejmě se ptáci do sebe zaklesli pařáty a spadli do vzrostlé kukuřice. Z tak vysokého a silného porostu však nedokážou sami vylétnout, protože mají rozpětí křídel nejméně dva a půl metru,“ popsal pravděpodobný scénář Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice.

Zemědělec, který pak se řezačkou vjel na pole, aby ho dosekal, usmrtil i oba mořské orly uvězněné v kukuřici. Zjistil to, až když se vracel ve vedlejší neposekané řádce a všiml si, že na strništi leží bezvládní ptáci.

Přivolaní zvířecí záchranáři pak zjistili, že se jedná o jejich dobře známého orla. Druhý pták byl bez kroužků, podle opeření to byl poměrně starý kus.

Fotogalerie

Coural se poprvé dostal do péče záchranářů loni v říjnu. Tehdy se v Újezdě u Chanovic na Klatovsku popral s jiným dravcem a jen s obtížemi létal. Navíc rentgen ukázal, že má v žaludku podezřelý kovový váleček.

Do luštění, co by záhadným předmětem mohlo být, se tehdy zapojila široká veřejnosti včetně odborníků z řad doktorů, rentgenologů, rybářů, kutilů až po pracovníky IT.

Jak se nakonec ukázalo, Coural spořádal polského poštovního holuba i se dvěma plastovými chovatelskými kroužky.

Po uzdravení dostal vysílačku a záchranáři ho vypustili do volné přírody u Modrého rybníka nedaleko obce Tisová na Tachovsku.

„Pak se vrátil znovu k Horažďovicím, nějaký čas se zdržoval u Mnichova na Strakonicku, létal kolem Kramolína, Pačejova, Kovčína, Nekvasova, Chlumu u Nepomuka a Chanovic. Zalétl si třeba i na Šumavu do Prášil, k zámku Kozel nebo do Nepomuka. Odtud právě jeho pojmenování Coural,“ vysvětlil Makoň.

  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Kometa si poradila s Plzní, Gulašova rekordní střelecká série skončila

Deset zápasů se vstřeleným gólem. Na této hodnotě se zastavila rekordní série útočníka Milana Gulaše. Hokejisté Komety...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Na Čapí hnízdo se premiéra neptejte, výhrůžky studentům prověří inspekce

Hejtmanství nechá prověřit incident spojený s návštěvou premiéra Andreje Babiše na plzeňské průmyslové škole...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Na ledvinu se čeká rekordně krátkou dobu, čas by mohl být ještě kratší

Na transplantaci ledvin čekají pacienti v České republice zhruba jeden rok. Na západě Čech je to jen kolem čtvrt roku....

Voda z Úhlavy opět zásobuje Plzeň, znečištěná voda je teď v Berounce

Plzeň začala opět zásobovat obyvatele měst a vodou z Úhlavy. Hodnoty chemikálií, které se do řeky dostaly z firmy v...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Mýval vylezl na lampu a nemohl dolů, na pomoc mu přijeli hasiči

Pomoc profesionálních hasičů potřeboval ráno v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku mýval. Medvídek se vyšplhal na lampu...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz