Soudkyně Okresního soudu Plzeň-jih uložila dispečerce Ireně Bláhová za neposkytnutí pomoci trest odnětí svobody na šest měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu jednoho roku.
Zároveň má čtyřletý zákaz činnosti, tedy práce operátorky, a nesmí vykonávat další práce spojené s poskytováním zdravotní péče.
„Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro případné odvolání,“ potvrdila MF DNES soudkyně Martina Soudková.
Podle soudkyně postupovala obžalovaná špatně. „Zjistila sice různé informace, ale zcela vágní pro to, aby posoudila, zda je muž mrtev, či nikoliv,“ uvádí server Novinky.cz.
Případ se odehrál v říjnu 2021 v Máchově ulici ve Starém Plzenci na Plzeňsku. Kolem páté hodiny tudy jel muž s dětmi autem. Dcera si všimla, že na zemi leží člověk a řekla to otci.
Ignorovala doporučené postupy
Rodina si nicméně zajela domů pro oblečení, což trvalo asi pět minut. Otec se nad upozorněním dcery podle své výpovědi zamyslel a k člověku ležícímu nehybně na zemi se vrátili.
Pak zavolal záchranku. Státní zástupkyně viní operátorku z toho, že neměla k dispozici dostatek informací pro závěr, že je muž skutečně mrtvý, a měla na místo vyslat posádku s lékařem.
Stejného názoru je také soudní znalec. Podle něj v té době existovala ještě šance na jeho oživení.
Záchranka do Starého Plzence nakonec dorazila, ale až poté, co o ni požádali policisté. Ti na místo dorazili více než půl hodiny od hovoru s operátorkou záchranné služby a začali muže oživovat. Pak ho oživovali přivolaní záchranáři. Vše už ale bylo marné.
Podle soudního znalce operátorka nepostupovala podle doporučených postupů pro rozpoznání těla zemřelého. „Postup nebyl na náležité odborné úrovni. Měl být vyslán vůz záchranné služby,“ sdělil znalec.
Podle něj nestačilo, že se operátorka ptala na to, jestli muž nedýchá, jestli se mu nezvedá hrudník, jestli tělo modrá. Měla se totiž zeptat i na posmrtnou ztuhlost těla, což operátorka neučinila.
Bláhová u soudu řekla, že se cítí být nevinná. Hájila se tím, že od té doby nebyla v zaměstnání kázeňsky postižena.
Nic nedělejte, čekejte na místě
Znalec zároveň konstatoval, že naděje, že by muž žil, byla velmi malá, odhadem několikaprocentní, ale není vyloučeno, že muže ještě bylo možné oživit. Zároveň sdělil, že se nikdy nestalo, že by někdo po dobu několika minut nedýchal a bez oživování přežil.
Syn mrtvého muže u výslechu řekl, že otec byl soběstačný, měl uznaný částečný invalidní důchod, v poslední době nebyl nemocný, ale k lékaři moc nechodil.
U soudu zazněl i hovor mezi oznamovatelem nálezu a operátorkou. „Leží tu pán, vypadá jako mrtvý, určitě nedýchá, nezvedá se mu hrudník, nehýbe se, je mu asi 70, 80 let, je tu možná pět minut, nemá tep, je modrý,“ odpovídal oznamovatel na otázky operátorky.
Volající muž byl vyjukaný a ve chvíli, kdy operátorka sdělila, že na místo pošle koronera a ne vůz záchranky, bylo slyšet v jeho hlase nejistotu či překvapení. V hovoru nezaznělo ani to, že by měli začít s resuscitací. Jen, že nic nemá dělat. „Čekejte na místě,“ zněl pokyn operátorky.