Divadelníci se rozloučí operou Nabucco, na scéně budou babylonské věže

  9:28aktualizováno  9:28
Více než čtyři sta účinkujících předvede své umění během velkolepého představení v rámci Noci s operou. Plzeňské Divadlo J. K. Tyla si tentokrát připravilo pro diváky inscenaci slavné opery Nabucco italského skladatele Giuseppe Verdiho. Odehraje se v pátek pod širým nebem v lochotínském amfiteátru.

Divadlo J. K. Tyla si tentokrát připravilo pro Noc s operou inscenaci Nabucco. Na snímku ředitel divadla Martin Otava, pěvec Michele Kalmandy, pěvkyně Csilla Boross, režisér Tomáš Pilař a dirigent Jiří Štrunc (zleva). (25. 6. 2019) | foto: Petr Eret, MF DNES

V režii Tomáše Pilaře se představí operní hvězdy v čele s oceňovaným maďarským barytonistou Michelem Kalmandym v titulní roli a známou sopranistkou Csillou Boross v úloze Abigail.

„Letošní scéně budou dominovat dvě obrovské 13 metrů vysoké věže, které odkazují symbolicky k babylonské věži. Na bezmála dvou stech metrech čtverečních LED obrazovek se budou promítat rozhýbané artefakty z období babylonské říše 600 let před naším letopočtem. Opět zapojíme stovky účinkujících i živá zvířata, kromě koní se na scéně objeví i holubice symbolizující modlitbu za svobodu,“ vyjmenovává některé z atrakcí Tomáš Pilař.

Chybět nebudou ani mohutné scénické efekty zahrnující světelnou show, videoart, pyrotechniku, nový cirkus včetně žonglování s ohněm, balet, parkur či gymnastiku.

„Nicméně to vše bude sloužit úchvatné Verdiho hudbě pod taktovkou znamenitého Jiřího Štrunce, která je sama o sobě zárukou skvělého zážitku,“ dodává Pilař.

Divadlo pod širým nebem má více prostoru

Na představení se těší i jeho dva hlavní protagonisté. „Divadlo pod širým nebem má více prostoru, proto také obvykle vyžaduje více pohybu, výraznější vyjádření a intenzivnější komunikaci s kolegy na jevišti a v orchestru. Ale to všechno přichází přirozeně, je to spontánní proces čerpání inspirace z prostředí, kterým jste obklopeni. Vidět hvězdnou oblohu zatímco zpíváte, je magické. Velmi se na to těším,“ potvrzuje Kalmandy.

A Csilla Boross k tomu dodává: „Můj hlas miluje prostory, velké prostory. Dalším aspektem zpěvu pod širým nebem je spojení s diváky. Mám ráda velké prostory, protože se v nich lépe přenáší energie.“

V dalších rolích vystoupí sólista opery Národního divadla Roman Vocel, plzeňským divákům známí Paolo Lardizzone, Jana Foff Tetourová, Radka Sehnoutková, Jan Hnyk či Tomáš Kořínek.

Mimořádný projekt Noc s operou pořádá Divadlo J. K. Tyla od roku 2015 a jeho popularita stále roste. Minulý ročník, který přinesl Pucciniho Turandot, navštívilo přes šest tisíc diváků.

Zájemci si mohou koupit lístky takzvaně na deku

Tentokrát byl tento počet překonán už v předprodeji. Místa na sedačkách už zmizela, teď je ještě možné zakoupit lístky „na deku“. Akci si přitom oblíbili nejen skalní fanoušci opery, ale i lidé, pro které je prostředí divadla příliš formální.

Nabucco je jedna z divácky nejoblíbenějších oper. Zpracovává biblický námět o utiskovaném židovském národu a babylonském králi Nabuchodonosorovi. Slavný je motiv židovského sboru Leť, myšlenko, na zlatých křídlech (Va, pensiero, sull’ali dorate), jenž je považován za nejkrásnější sbor celé operní literatury.

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Ztište hudbu, vyzval partu muž. Po útoku náctiletého má trvalé následky

Ilustrační snímek

Policisté vypátrali sedmnáctiletého mladíka, který začátkem roku v jedné z plzeňských ulic zaútočil na kolemjdoucího...

Plzeň - Slovácko 0:2, průšvih vicemistra, hosté mají další cenný skalp

Hráči Slovácka se radují z vítězství nad Plzní.

Fotbalisté Slovácka si po Spartě vyšlápli na dalšího favorita, trápící se Plzeň zdolali na jejím stadionu 2:0 díky...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Rvačka skončila smrtí fanouška Viktorie. U stadionu vzniklo pietní místo

Pietní místo k uctění památky zesnulého fanouška FC Viktoria Plzeň Víta...

Tragicky skončila rvačka dvou mužů v Kutné Hoře. Jeden z aktérů utrpěl vážná zranění, kterým v pátek v nemocnici v...

Další z rubriky

Panda z plzeňské zoo je už týden na útěku, nenašli ji ani s termovizí

V plzeňské zoologické zahradě postrádají samce pandy červené. Utekl z...

Už týden je na útěku samec pandy červené, který zmizel z venkovního výběhu plzeňské zoologické zahrady. Najít se ho...

Opilec strhl vlajku ze střeženého pomníku, několik dní si toho nikdo nevšiml

Z pomníku zmizela vlajka, opilý mladík dokázal přelstít kamerový systém.

Přestože je pomník Díky, Ameriko! nejstřeženějším místem v Plzni, dvacetiletému muži se podařilo z něj bez povšimnutí...

Kvůli mrazům a suchu sklidí sadaři v kraji až o dvě třetiny méně jablek

Jana Zikmundová z nebílovských sadů na Plzeňsku očekává zhruba třetinovou úrodu...

Až o dvě třetiny menší úrodu budou mít podle odhadů pěstitelé jablek v Plzeňském kraji. Ovocnáři tvrdí, že za ztráty...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz