Odpůrci nové plzeňské Arény jsou připraveni podat žalobu k soudu

  10:36aktualizováno  10:36
Spor o stavbu obchodního centra na nábřeží Radbuzy v Plzni téměř jistě přinese žalobu. Odpůrci stavby tvrdí, že proti záměru využijí nedostatky posudku vlivů stavby na životní prostředí. Domnívají se, že při posuzování dochází k chybám.

Vizualizace multifunkčního centra Corso Americká, které má vzniknout na místě Domu kultury Inwest. | foto: Amadeus Real

Kritici některé z chyb dokázali ve středu přímo při veřejném jednání a požadují, aby byl posudek přepracován (čtěte zde).

Palba kritiků na projekt společnosti Amádeus Plzeň je srovnatelná s odporem, na který před deseti roky narazil plán postavit v Plzni slévárnu hliníku Nemak.

Co kritizují odpůrci Arény

* Že v posudku vlivů stavby na životní prostředí nejsou výpočty některých látek znečišťujících ovzduší

* Že není zároveň s projektem posuzováno, jaký vliv na životní prostředí bude mít demolice Domu kultury Inwest

* Že má stavba, která přitáhne provoz, stát v místě, kde jsou už nyní překračovány limity pro rakovinotvorné látky

* Že v posudku nesouhlasí údaje o provozu v okolí Arény

* Že posudek nehodnotí vliv stavby na krajinný ráz, ačkoliv je v něm zároveň Dům kultury Inwest označen za dominantu krajinného rázu

Místo továrny je nyní terčem kritiky obchodní zařízení, které má nahradit Dům kultury Inwest mezi Americkou třídou a Denisovým nábřežím. Odpůrci Arény zdůrazňují, že ve středu města je životní prostředí příliš zatížené zejména zplodinami z dopravy nebo hlukem, a varují, že obchodní centrum přitáhne další auta.

František Čečil z krajského úřadu prohlásil, že posudek vrácen k přepracování nebude, protože vypršela lhůta. Čečil přiznal, že tak tvrdé projednávání projektu ještě nezažil a uznal, že kritici záměru se důkladně připravili.

"Byl to extrémní případ. Za deset let jsem takový případ neměl. Je úkol zpracovatele posudku, aby se s připomínkami vypořádal," prohlásil Čečil. Ten nicméně uvedl, že krajský úřad může nařídit přepracování posudku, ale prý by to nemělo smysl. Stanovisko krajského úřadu má padnout do 30 dnů.

Čečil řekl, že pokud se zpracovatel posudku s výhradami odpůrců projektu nevyrovná, měl by navrhnout negativní stanovisko k záměru. Odpůrci projektu jsou ale přesvědčeni, že krajský úřad by měl nechat posudek přepracovat nebo doplnit.

"Má tu možnost a měl by to udělat," uvedl Martin Marek ze sdružení Kultura(k) vítězí! Ten ujistil, že posudek vlivů stavby na životní prostředí bude napaden u soudu. Marek se domnívá, že závěrečné stanovisko krajského úřadu by mělo být negativní. Argumentuje tím, že se jedná o projekt, který zhorší životní prostředí v místě, kde už nyní není dobré ovzduší. "Logicky tedy úřady něco takového neměly povolit," sdělil Marek.

Lékař: Lidé se Arény bát nemusí

I Petr Pelcl ze sdružení Kontrolní skupina.cz je přesvědčen, že krajský úřad má posudek vrátit k přepracování. "Dokumentace k posudku má zásadní vady," konstatoval. Pelcl také počítá, že pokud bude stavba povolena, skončí verdikt u soudu, kde bude napaden na základě chyb v posudku vlivů na životní prostředí.

Vítězslav Jiřík, který posuzoval zdravotní rizika projektu, uznává, že ovzduší v místě stavby není dobré, ale tvrdí, že se lidé Arény bát nemusí. "Jsou tady významná rizika. Ale změní se stavbou obchodního centra? Ne!" uvedl Jiřík. Jenomže odpůrci stavby nad takovou argumentací jen kroutí hlavami.

"Pane doktore, vy sám věříte tomu, co říkáte? Jste herec. Mlžíte, mlžíte, mlžíte," reagoval na Jiříkův výrok známý plzeňský divadelník a učitel Roman Černík.

Nejčtenější

Bazény v Plzni zdraží vstup i kvůli lidem, kteří se jdou umýt a vyprat si

Po několikaměsíční rekonstrukci se v pondělí 31. října opět otevřel pro zájemce...

Dospělí návštěvníci plaveckých bazénů v Plzni na Slovanech a Lochotíně si od července připlatí. Úprava ceny má mimo...

Máme přetlak, někteří musejí z Plzně odejít, uvědomuje si Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba během tréninku.

Krátký posezonní odpočinek si Pavel Vrba užil. Trenér fotbalistů Viktorie Plzeň ale musel přepnout z dovolenkového...

Třináctiletá otěhotněla na útěku z polepšovny, otce dítěte hledá policie

Ilustrační snímek

Na stůl klatovských policistů se dostal případ těhotné třináctileté dívky. Ta utekla z diagnostického ústavu v Plzni a...

Dívka vypadla z jedoucí dodávky a těžce se zranila. Osádku hledá policie

Policisté prošetřují nehodu v Plzni, při které se zranila dívka. Ta vypadla z...

Neobvyklou nehodu, při níž se vážně zranila dívka, vyšetřují policisté v Plzni. Podle svědků, kteří přivolali na pomoc...

Plzeňská posila a konkurent pro Limberského: Spoluhráči nejsou soupeři

Adam Hloušek (druhý zprava) a Radim Řezník na startu letní přípravy Viktorie...

Posledních sedm let strávil Adam Hloušek v zahraničí. Po angažmá v Norimberku, Stuttgartu a naposledy Legii Varšava se...

Další z rubriky

Nevřeň v rámci festivalu Industry Open otevře podzemní kaolinový důl

Bývalý kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku. (19. ledna 2016)

V rámci festivalu Industry Open se veřejnosti od pátku do neděle otevřou po Plzeňském kraji brány do míst, kam se běžně...

Policista nedal řidičce šanci přežít, řekl soud. Nehodu znovu projedná

Při dopravní nehodě dvou osobních vozidel na Plzeňsku u obce Lhůty zemřela...

Okresní soud Plzeň-jih bude znovu projednávat loňskou tragickou nehodu u Lhůty. Tehdy se policista při jízdě ve svém...

Padělky za statisíce. Policisté z Klatovska stíhají cizince za jejich prodej

Likvidace padělků bot pod dohledem celníků.

Policisté z Klatovska zahájili trestní stíhání devětatřicetiletého cizince, kterého obvinili z přečinu porušení práv k...

Najdete na iDNES.cz