Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

Hladina protilátek klesá. Třetí očkování je nezbytné, tvrdí imunolog

  9:07
Protilátky proti covidu-19 u lidí po prodělané nemoci vydrží zhruba rok. I to je jeden z výsledků studií Fakultní nemocnice v Plzni. Odborníci zkoumali množství protilátek u lidí po covidu i po očkování. Potvrdilo se také, že i devadesátiletí mají po očkování dostatek protilátek, nebo fakt, že ženy mají po vakcinaci protilátek více než muži.

Vakcína proti onemocnění covid-19 ve Fakultní nemocnici v Plzni (7. 1. 2021) | foto: Petr Eret, MF DNES

Celkem odborníci vyšetřili přes 2200 lidí. Součástí dlouhodobé studie, která odstartovala loni v září, bylo i 120 lidí, kteří od června do září loňského roku onemocněli covidem.

„Sledovali jsme je rok a všem protilátky vydržely, po roce ale poklesly na minimální hodnotu nebo na nulu,“ sdělil náměstek pro vědu a výzkum plzeňské fakultní nemocnice a primář Oddělení imunochemické diagnostiky Ondřej Topolčan. „Z našeho sledování tudíž vyplývá, že protilátky vydrží spolehlivě jeden rok a dále je to již problém,“ dodal primář.

V lednu se v plzeňské nemocnici začalo systematicky očkovat. U vybrané skupiny 68 zaměstnanců vyšetřovali protilátky dvakrát měsíčně a kromě toho jednorázově na základě zájmu vyšetřovali protilátky u 1600 zaměstnanců FN. Někteří z nich onemocnění prodělali.

„Výsledkem tohoto sledování je, že protilátky jim vydržely do letošního září, k nule klesnou u většiny v průběhu října nebo začátkem listopadu. Po očkování tedy spolehlivě vydrží protilátky deset měsíců,“ konstatoval Topolčan.

17. září 2021

Nesouhlasí s často prezentovaným tvrzením, že více chránění proti covidu jsou lidé po prodělané nemoci než po očkování. „Mluví se ne úplně pravdivě o tom, že po prodělaném covidu je víc protilátek a že to spolehlivěji chrání. My tuto zkušenost nemáme. Když porovnáme protilátky u neočkovaných lidí po covidu a lidí, kteří se nenakazili a byli očkovaní, velké rozdíly mezi těmito skupinami nejsou, obojí chrání přibližně stejně,“ popsal primář.

Dojde-li ke kombinaci očkování a covidu, hladiny protilátek ale výrazně stoupají.

Stačí tedy u těchto lidí jen jedna dávka očkování? „V individuálních případech, kdy jsou hladiny protilátek hodně vysoké, a pokud člověk má nějaké závažné onemocnění nebo měl po předchozích očkováních komplikaci, bych to doporučoval. U ostatních bych se držel normálního schématu,“ nastínil primář, který není zastáncem toho, aby po prodělaném covidu ihned následovalo očkování. „Dosavadní praxe odstupu minimálně 60 až 90 dnů dává logiku,“ sdělil.

Ženy mají více protilátek než muži

Součástí protilátkové studie byly i testy lidí z Městského ústavu sociální péče Čtyřlístek v Plzni. Zkoumáním protilátek proti covidu tam prošlo 120 zaměstnanců a 300 seniorů.

„Zaměstnanci měli o něco vyšší hladiny protilátek než klienti. Existuje totiž závislost na věku a na pohlaví. Ženy mají protilátek o něco víc než muži a s věkem hladina protilátek klesá,“ popsal Topolčan.

Mezi zkoumanými klienty Čtyřlístku bylo i 56 lidí přes 90 let. „Všichni měli vytvořené dostatečné množství protilátek, aby je chránily proti těžkému průběhu covidu a proti dalším komplikacím,“ konstatoval Topolčan.

Ve Čtyřlístku se podle primáře vyskytlo mezi seniory i 14 případů covidových infekcí po očkování, ale nikdo nemusel překonávat těžký průběh nemoci.

„Na základě studie jsme se shodli na tom, že třetí dávka očkování je nezbytná,“ uvedl Topolčan, který by se při její aplikaci držel pravidel, která jsou daná v Evropě.

„To znamená 270 dnů po prvním očkování, což platí třeba ve Švýcarsku nebo v Německu, nebo 290 dnů po prvním očkování, což platí v jihoevropských státech, jako je Itálie či Řecko,“ sdělil propagátor povinného očkování pro zdravotníky Topolčan.

Za největší problém současnosti považuje téměř půlmilion nenaočkovaných seniorů v Česku.

Zajímavostí je, že vyšší hladiny protilátek se u seniorů ve Čtyřlístku tvořily po vakcíně Moderna než po Pfizeru. „Netroufl bych si ale tvrdit, že Moderna je lepší, protože jsme to nezkoumali na dostatečně velkém vzorku lidí. Modernou tam bylo totiž naočkováno 40 lidí,“ přiblížil primář.

A proč studie prokázala, že ženy mají více protilátek než muži? „Příčina nám není známá, bude předmětem dalšího výzkumu, který bude zaměřen především na buněčnou imunitu,“ vysvětlil Topolčan.

13. září 2021

Parlamentní volby se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Vybíráli jsme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle měst a obcí: Plzeň, Rokycany, Domažlice, Tachov, Klatovy, další

  • Nejčtenější

Ztracenou holčičku našel hajný v lese na trávě, dívka je mimo ohrožení života

Policie vypátrala osmiletou Julii, která se v neděli ztratila na vrcholu Čerchov na Domažlicku. Německou holčičku našel...

Bezvýsledné pátrání po osmileté Julii: rojnici vedla matka dívky

Od nedělního večera pátrají záchranáři z Čech i Německa po osmiletém německém děvčátku, které se v neděli ztratilo v...

Prohledali jsme už úplně všechno, říká hajný o pátrání po osmileté Julii

Hajný Martin Semecký z Domažlických městských lesů zná okolí Čerchova, kde se v neděli odpoledne záhadně ztratila...

Nebyl čas se na něco ptát. Dívka nám řekla, že má hlad a žízeň, líčí starosta

Premium Osmiletou německou dívku pohřešovanou tři dny a dvě noci na Domažlicku pod vrchem Čerchov nalezl místní hajný. Spolu s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skály, rokle a neprostupný les. Druhá noc pátrání po osmileté Julii

Exkluzivně V okolí vrchu Čerchov na Domažlicku se v neděli odpoledne ztratila osmiletá Julia z Berlína. Při hře na stopovanou...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Starší řidič za jízdy lovil mouchu, nabourané auto zůstalo v příkopu

Na Domažlicku havaroval starší řidič, kterého za jízdy obtěžovala moucha. Když se ji snažil zabít, na rovince vjel na...

Cisterna jela moc rychle, po smyku nabourala autobus a zdemolovala zastávku

Mlékárenská cisterna ráno bourala ve Zbůchu na Plzeňsku. Podle policie jel řidič příliš rychle. Kolos dostal smyk,...

Konec kauzy dluhu, který měl chlapec od čtyř let za poplatky za služby

Ačkoliv by po úpravě zákonných pravidel nemělo docházet k případům takzvaných dětských exekucí, zástupci společnosti...

Kraj chce využít dotačních peněz na nákup nových přístrojů do nemocnic

Následující rok a půl bude v nemocnicích Plzeňského kraje ve znamení dotační výzvy, ze které kraj hodlá koupit...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...